Zavrieť

Porady

Daň za motorové vozidlá

1.
Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


Ďakujem veľmi pekne.

Aldan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Aldan
    1.
    Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

    2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


    Ďakujem veľmi pekne.

    Aldan
    1. áno, musí si zaplatiť daň z motorových vozidiel.
    2. Daň z motorových vozidiel sa platí za celý rok, aj keď vozidlo celý rok nevyužívaš.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    mysimis
    1. áno, musí si zaplatiť daň z motorových vozidiel.
    2. Daň z motorových vozidiel sa platí za celý rok, aj keď vozidlo celý rok nevyužívaš.
    Ak auto zaradím napr. v máji 2007, tak platím alikvotnú časť a nie za celý rok...

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    dracica
    Ak auto zaradím napr. v máji 2007, tak platím alikvotnú časť a nie za celý rok...
    Ale tu bola zadaná otázka"keď nevyužívam celý rok autá" - preto tá odpoveď. V prípade, že autá vyradí na dopravnom inšpektoráte z evidencie za mesiace december - február /čo sa z dôvodu poplatkov a vybavovania voôbec neoplatí/ v tom prípade má možnosť odhlásiť autá aj z dane mot. vozidiel - podotýkam, že len na obdobie, keď sú autá vyradené z evidencie.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Aldan
    1.
    Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

    2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


    Ďakujem veľmi pekne.

    Aldan
    V bode č.1 by som daň z MV neplatil, pokiaľ sú zaradené v majetku firmy, tak na DU treba napísať, že od datumu .... ich firma pre svoju činnosť nepoužíva. Pretože ak si uplatňuješ paušálne výdavky, náklady na PHM a iný servis si stejne nemôžeš uplatniť. Jedna z možností je ich aj vyradiť z majetku firmy.
    V bode č.2 šiel by som na DU a dohodol ako riešiť túto situáciu. DU pokiaľ má podané DP na naň z MV, tak predpokladá že je auto celých 12 mesiacov aj využívané na dosahovanie príjmov a preto požaduje celú ročnú úhradu. Možno bude stačiť tiež nejaký list na DU ako sa autá využívajú.
    Pekný deň...
    Naposledy upravil Manual : 22.01.07 at 11:55

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    Ak využívaš auto v podnikaní napr. v Tvojom prípade od marca do novembra, nemusíš platiť daň z mot. vozidiel za celý rok. Je potrebné aby si každú zmenu
    do 15 dní oznámil daňovému úradu, t.j. do 15. apríla prihlásil na daňovom priznaní, zaplatil pomernú časť ( od marca do konca roka ), do 15. decembra odhlásil z používania pre daňové účely. Máš nárok požiadať daňový úrad o vrátenie dane za mesiac december ( viď § 89,90 zákona 582/2004 ). Nie je potrebné vyraďovať auto z dopr. inšpektorátu ( § 89 ods.2, písmeno c). PHM si môžeš uplatňovať iba za obdobie kedy máš auto prihlásené.
    Naposledy upravil Janka P : 22.01.07 at 13:45
    keď chcem vozidlo odhlásiť z evidencie z dôvodu predaja je na to nejake špecialne tlačivo alebo čo treba urobiť

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    Žiadne zákonom predpísané tlačivo nie je, aj keď predpokladám, že daňové úrady majú svoje verzie. Ja osobne odhlasujem oznámením, na ktorom uvádzam názov firmy, DIČ, aké auto k akému dátumu odhlasujem a dôvod pre ktorý daňová povinnosť zanikla. Daňový úrad mi to akceptuje.

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    Aldan
    1.
    Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

    2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


    Ďakujem veľmi pekne.

    Aldan
    K bodu 1/ daň z MV, ak si uplatňuješ paušálne výdavky nie si povinná platiť
    K bodu 2/ ak tieto vozidlá boli využívané v minulom roku a tento rok ich do marca nebudete používať, tak do 31.01.2007 podať oznámenie na prísl. Dú, že ich nebudete využívať v súvislosti s podnikaním a daň z MV zatiaľ nebudete platiť. V marci sa rozhodnete a začnete tieto vozidlá využívať, tak do 15KD od prvého použitia ste povinní podať daň. priznanie a uhradiť daň, ktorú si vypočítate do konca roka. Ak v novembri ich prestanete používať, opäť podať oznámenia na DÚ a požiadať o vrátenie aliktvótnej časti platby.
    Vozidlá nemusia mať odobraté EČ na dopr. inšpektoráte, tie by si mohla dať odobrať len vtedy, ak by si nechcela platiť zákonné poistenie za dobu odobratia. V tom čase by sa vozidlá nemohli využívať...

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Viera.M.
    K bodu 1/ daň z MV, ak si uplatňuješ paušálne výdavky nie si povinná platiť
    K bodu 2/ ak tieto vozidlá boli využívané v minulom roku a tento rok ich do marca nebudete používať, tak do 31.01.2007 podať oznámenie na prísl. Dú, že ich nebudete využívať v súvislosti s podnikaním a daň z MV zatiaľ nebudete platiť. V marci sa rozhodnete a začnete tieto vozidlá využívať, tak do 15KD od prvého použitia ste povinní podať daň. priznanie a uhradiť daň, ktorú si vypočítate do konca roka. Ak v novembri ich prestanete používať, opäť podať oznámenia na DÚ a požiadať o vrátenie aliktvótnej časti platby.
    Vozidlá nemusia mať odobraté EČ na dopr. inšpektoráte, tie by si mohla dať odobrať len vtedy, ak by si nechcela platiť zákonné poistenie za dobu odobratia. V tom čase by sa vozidlá nemohli využívať...
    K bodu 1) Daň z motorových vozidiel sa platí, ak je auto používané v súvislosti s dosahovaním príjmu
    K bodu 2) ... do 31.01.2007 podať oznámenie ... a hneď si nachystajte 2000.- Sk na pokutu. Oznámenie treba podať do 15 kalendárnych dní.

    maaka je offline (nepripojený) maaka

    maaka
    Prosím o radu,

    živnostník si rozšíril živnosť o novú službu-TAXI v 11/06.Auto nezaradil do majetku firmy.Môže si uplatniť výdavky spojené s taxislužbou-poplatok za parkovné, overenie tachometra,....ak v v mes. 11,12/06 vykazoval aj príjmy z taxi, ale nemá zaplatenú daň za MV, túto zaplatil až teraz za rok 2007.

    maaka je offline (nepripojený) maaka

    maaka
    maaka
    Prosím o radu,

    živnostník si rozšíril živnosť o novú službu-TAXI v 11/06.Auto nezaradil do majetku firmy.Môže si uplatniť výdavky spojené s taxislužbou-poplatok za parkovné, overenie tachometra,....ak v v mes. 11,12/06 vykazoval aj príjmy z taxi, ale nemá zaplatenú daň za MV, túto zaplatil až teraz za rok 2007.

    Prosím poradte, dakujem

    MatoH je offline (nepripojený) MatoH

    MatoH
    Moze, ale mal by cakat pokutu za nazaplatenie dane...

    maaka
    Prosím o radu,

    živnostník si rozšíril živnosť o novú službu-TAXI v 11/06.Auto nezaradil do majetku firmy.Môže si uplatniť výdavky spojené s taxislužbou-poplatok za parkovné, overenie tachometra,....ak v v mes. 11,12/06 vykazoval aj príjmy z taxi, ale nemá zaplatenú daň za MV, túto zaplatil až teraz za rok 2007.

    maaka je offline (nepripojený) maaka

    maaka
    MatoH
    Moze, ale mal by cakat pokutu za nazaplatenie dane...

    aj ked nemá auto zaradené v majetku firmy, zaradil ho až v januári 2007 a zaplatil aj daň MV

    MatoH je offline (nepripojený) MatoH

    MatoH
    no ked ho zaradil az v januari, tak ako keby ho minuly rok nemal. a na to, co nie je, sa nemozu uctovat vydavky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.