Zavrieť

Porady

Odpisy v JU

Dobry deň,

mala by som otázku:
Ako sa odpisuje počítač, ktorý stojí s DPH presne 30.000,- v JU

Odpisuje sa , alebo priamo do spotreby ?

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    pabe
    Dobry deň,

    mala by som otázku:
    Ako sa odpisuje počítač, ktorý stojí s DPH presne 30.000,- v JU

    Odpisuje sa , alebo priamo do spotreby ?

    Ďakujem za odpoveď.
    Môžeš sa rozhodnúť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    tinaM
    Môžeš sa rozhodnúť.
    Ak správne chápem JU, používajú sa v ňom daňové odpisy. Tie nedávajú možnosť výberu.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    pabe
    Dobry deň,

    mala by som otázku:
    Ako sa odpisuje počítač, ktorý stojí s DPH presne 30.000,- v JU

    Odpisuje sa , alebo priamo do spotreby ?

    Ďakujem za odpoveď.
    ZoDP_§22_ods.2
    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
    takže sa môžeš rozhodnúť o tom, či budeš odpisovať, alebo si uplatníš celý výdavok. Nepôjde však priamo do spotreby, ale budeš ho viesť v evidencii DDHM(drobný
    dlhodobý hmotný majetok).

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    benka
    Ak správne chápem JU, používajú sa v ňom daňové odpisy. Tie nedávajú možnosť výberu.
    Myslela som na túto možnosť výberu:

    -HM, ktorým sú samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko - ekonomické určenie a ocenenie ktorého sa rovná sume 30.000 Sk, alebo je nižšie s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok, ktorý nebol zaradený do DHM, sa účtuje ako o zásobách./priamo do nákladov/
    - HM ocenenie ktorého sa rovná sume 30000 Sk, alebo je nižšie, možno zaradiť do DHM, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok./odpisovať/

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    §22
    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona

    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
    b) budovy a iné stavby106) okrem
    1. prevádzkových banských diel,
    2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
    c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
    d) zvieratá uvedené v prílohe,
    e) iný majetok podľa odseku 6.


    Hmotný majetok na účely daňových odpisov musí spĺňať obe podmienky ( aspoň podľa mňa spojka "a" to prikazuje):
    1. OC viac ako 30000,-
    2. Doba použiteľnosti viac ako 1 rok

    To k odpisom v JU.


    Pri PU môžme obísť túto podmienku tým, že využijeme dobu použiteľnosti, ktorá je viac ako 1 rok. Zaradíme PC do DDHM, priradíme mu dobu použiteľnosti ( napr 36 mesiacov.) a účtovne odpisujeme. Tieto účtovné odpisy budú v zmysle §17/1b; daňovým výdavkom, ale to už nie sú daňové odpisy v zmysle ZDP.


    Pre JU tento postup použiť nemôžem, alebo sa mýlim?


    Takže existuje tá možnosť na zákl. §5/5 postupov účt. pre JU. Vďaka skaspa.
    Naposledy upravil Milan Benka : 24.01.07 at 11:55

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    benka
    Vyjadrite sa prosím k prísp. č.8
    podľa postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva - § 5 ods. 5 - Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
    Takže aj daňovník s jednoduchým účtovníctvom sa napr. pri hmotnom majetku za 28 000 Sk môže rozhodnúť, že takýto majetok bude odpisovať a určí si odpisový plán (§ 28 ods. 3 zákona o účtovníctve) podľa ktorého bude odpisovať a daňové výdavky tak budú odpisy (nie celá suma naraz)

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Vďaka skaspa, JU tak veľmi nepoznám.

    A teraz idem poprezerať tie postupy JU.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    skaspa
    podľa postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva - § 5 ods. 5 - Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
    Takže aj daňovník s jednoduchým účtovníctvom sa napr. pri hmotnom majetku za 28 000 Sk môže rozhodnúť, že takýto majetok bude odpisovať a určí si odpisový plán (§ 28 ods. 3 zákona o účtovníctve) podľa ktorého bude odpisovať a daňové výdavky tak budú odpisy (nie celá suma naraz)
    Súhlasím so Skapsou. Prax je taká, že v JÚ sú zauživané väčšinou daňové odpisy.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    tinaM
    Súhlasím so Skapsou. Prax je taká, že v JÚ sú zauživané väčšinou daňové odpisy.
    , ale ak si predsa len zvolí rozdielne daňové a účtovné odpisy...pokračovanie

    Borisko je offline (nepripojený) Borisko

    Borisko
    Ahojte všetci,
    potrebujem zistiť, ako ocenť nehnuteľnosť, ktorá bola v súkromnom majetku a do účtovníctva (JÚ) bola zaradená po rekonštrukcii a technickom zhodnotení. Vstupná cena majetku bola stanovená na základe znaleckého posudku. Mám infomráciu, že daň. úrad neuzná cenu podľa posudku ale iba do výšky predložených dokladov na rekonštrukciu a tech. zhodnotenie. Má s tým niekto skúsenosť?

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Podnikateľ FO ukončil živnosť k 30.9.2009. V majetku mu zostala budova, ktorú hodlá previesť do osobného užívania a ďalej prenajímať. Môže si tento živnostník uplatniť v roku 2009 odpisy vzťahujúce sa k tejto budove?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Podľa mňa áno, lebo bude podávať DP FO kde bude uvádzať aj príjmy z nájmu a na druhej strane si môže uplatniť výdavky spojené s týmto nájmom,čiže aj odpisy.



    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

    (3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

    (11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


    http://www.porada.sk/t80276-prenajom...rych-veci.html
    Naposledy upravil Luna : 11.10.09 at 11:03

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zvýšila odpisová hranica hmotného majetku z 30 000 na 50 000,- teda z 995 eur na 1659 eur. Niekde som to postrehla ale nie som si istá. Ďakujem

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    monnica Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zvýšila odpisová hranica hmotného majetku z 30 000 na 50 000,- teda z 995 eur na 1659 eur. Niekde som to postrehla ale nie som si istá. Ďakujem
    zvýšila sa na 1700 EUR, zákon 595/2003, §22

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.