Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane - cudzinec

Firma, ktorá sídli v Rakúsku má u nás na Slovensku organizačnú zložku. Táto Rakúska firma posiela svojho zamestnanca - riaditeľa, 2 x do mesiaca na kontrolu do 5 štátov a medzi nimi je aj organizačná zložka na Slovensku. Rakúska firma nám oznámila jeho príjem a 1 % obstarávacej ceny vozidla, ktoré môže používať na súkromné a služobné účely. Na základe týchto údajov mu my vypočítame za dva dni, počas ktorých je na kontrole u nás na Slovensku alikvotne daň, ktorú aj uhradíme. Tento riaditeľ nie je naším zamestnancom a za tie dva dni mu nič nevyplácame, len odvádzame daň.
Tento Rakúsky zamestnanec nás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Nakoľko nie je zamestnancom organizačnej zložky na Slovensku a nemá u nás žiadny príjem, len odvádzame daň za tie dva dni, počas ktorých je na kontrole v organizačnej zložke na Slovensku, myslíme si, že mu nemôžeme vykonať ročné zúčtovanie dane. Podľa nás si tento Rakúsky zamestnanec musí sám podať daňové priznanie.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com[IMG]http://www.porada.sk/ /><o:p></o:p>
<FONT face=[/IMG]<font size=" /><o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Poraďte mi prosím Vás ako mu to mám vysvetliť, prípadne aj paragraf. </o:p></P><o:p></o:p>
<o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Prosím odpovie mi niekto ?</o:p>
<o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Ďakujem</o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dudel
    Firma, ktorá sídli v Rakúsku má u nás na Slovensku organizačnú zložku. Táto Rakúska firma posiela svojho zamestnanca - riaditeľa, 2 x do mesiaca na kontrolu do 5 štátov a medzi nimi je aj organizačná zložka na Slovensku. Rakúska firma nám oznámila jeho príjem a 1 % obstarávacej ceny vozidla, ktoré môže používať na súkromné a služobné účely. Na základe týchto údajov mu my vypočítame za dva dni, počas ktorých je na kontrole u nás na Slovensku alikvotne daň, ktorú aj uhradíme. Tento riaditeľ nie je naším zamestnancom a za tie dva dni mu nič nevyplácame, len odvádzame daň.
    Tento Rakúsky zamestnanec nás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Nakoľko nie je zamestnancom organizačnej zložky na Slovensku a nemá u nás žiadny príjem, len odvádzame daň za tie dva dni, počas ktorých je na kontrole v organizačnej zložke na Slovensku, myslíme si, že mu nemôžeme vykonať ročné zúčtovanie dane. Podľa nás si tento Rakúsky zamestnanec musí sám podať daňové priznanie.
    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com[IMG]http://www.porada.sk/ /><o:p></o:p>
    <FONT face=[/IMG]<font size=" /><o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Poraďte mi prosím Vás ako mu to mám vysvetliť, prípadne aj paragraf. </o:p>
    <o:p></o:p>
    <o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Prosím odpovie mi niekto ?</o:p>
    <o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Ďakujem</o:p>
    <FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>
    <FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>
    <FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Akú daň uhrádzate a za čo?
    <FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    No comment(Zolo to nie je na Teba).

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    Ten zahraničný zamestnanec je Expat a preto keď je na Slovensku tak sa mu odvádza daň za tie dva dni čo je u nás.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jozef Mihál
    No comment(Zolo to nie je na Teba).
    Už som sa zľakol, že píšem niečo, o čom by som mal vedieť ako účtovník, a pritom neviem.

    Doplňujúca otázka: Čo je to Expat?

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    dudel Pozri príspevok
    Firma, ktorá sídli v Rakúsku má u nás na Slovensku organizačnú zložku. Táto Rakúska firma posiela svojho zamestnanca - riaditeľa, 2 x do mesiaca na kontrolu do 5 štátov a medzi nimi je aj organizačná zložka na Slovensku. Rakúska firma nám oznámila jeho príjem a 1 % obstarávacej ceny vozidla, ktoré môže používať na súkromné a služobné účely. Na základe týchto údajov mu my vypočítame za dva dni, počas ktorých je na kontrole u nás na Slovensku alikvotne daň, ktorú aj uhradíme. Tento riaditeľ nie je naším zamestnancom a za tie dva dni mu nič nevyplácame, len odvádzame daň.
    Tento Rakúsky zamestnanec nás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Nakoľko nie je zamestnancom organizačnej zložky na Slovensku a nemá u nás žiadny príjem, len odvádzame daň za tie dva dni, počas ktorých je na kontrole v organizačnej zložke na Slovensku, myslíme si, že mu nemôžeme vykonať ročné zúčtovanie dane. Podľa nás si tento Rakúsky zamestnanec musí sám podať daňové priznanie.
    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com[IMG]http://www.porada.sk/ /><o:p></o:p>
    <FONT face=[/IMG]<font size=" /><o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Poraďte mi prosím Vás ako mu to mám vysvetliť, prípadne aj paragraf. </o:p>
    <o:p></o:p>
    <o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Prosím odpovie mi niekto ?</o:p>
    <o:p><FONT face="Times New Roman"><FONT size=3>Ďakujem</o:p>
    Už mi poslali odpoveď z riaditeľstva DÚ v Banskej Bystrici.
    Tu je :
    <FONT face=Courier size=2>- v predloženom prípade osobou, ktorá "vypláca" príjem zo závislej činnosti
    (zamestnávateľom) je obchodná spoločnosť so sídlom v Rakúskej republike (nie jej organizačná zložka na území SR)
    - organizačná zložka tejto právnickej osoby na území SR nemá právnu
    subjektivitu (nie je subjektom práva, ani subjektom zdanenia)
    - ak táto právnická osoba so sídlom v zahraničí má na území SR stálu
    prevádzkareň (napr. v podobe organizačnej zložky) alebo tu zamestnáva
    zamestnancov dlhšie ako183 dní, je podľa § 48 ods. 1 ZDP zamestnávateľom, ktorý je na území SR tiež platiteľom dane
    - podľa § 38 ZDP zamestnanec môže požiadať takéhoto zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie ročného zúčtovania na území SR, ak sú splnené podmienky vymedzené v tomto ustanovení

    Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

    Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac Jozefsp
    Prietelia poraďte,
    S.r.o. zamestnáva cudzinca (Bielorus) od 1.3.2008. Dovtedy nemal žiaden príjem (v roku 2008). Má povolenie na dlhodobý pobyt od 22.2. Je riadne prihlásený na SP a ZP. Môžem mu urobiť Ročné zúčtovanie dane ? Ak áno, uplatním mu celú NČ alebo len alikvótnu časť (10 mesiacov) ? Ďakujem za odpovede.

    Ročné zúčtovanie dane - cudzinec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.