Zavrieť

Porady

Účtovanie DPH

Zdravotnícke zariadenie sa stalo od tohto roku platiteľom DPH. Poskytuje zdravotnú starostlivosť, prenajíma nebytové priestory súkromným lekárom a vedie účtovníctvo týmto lekárom. Je mi jasné, že zdravotná star. je oslobodená od dane, takže faktúry čo sa týkajú ZS sú bez nároku na odpočet. Chcela by som vedieť ako fakturovať nájom týmto lekárom a vedenie účtovníctva. Prenájom bez DPH a refakturácia el.energie, tepla s DPH? Fa za účtovníctvo s DPH? Prijaté Fa čo sa týkajú prenájmu a účtovníctva preratávať koeficientom? Poraďte prosím neviem ako začať. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Ak je nájomca aj prenajímateľ platiteľ dph tak sa môžu dohodnúť aj bez dph,inak všetko s dph.

    Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

    Ivdi
    Len ten prenájom sa bude fakturovať všetko neplatiteľom DPH, tak neviem čo by bolo lepšie. Bepo poradíš.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Neplatiteľom jedine s dph Oprava-Neplatiteľom jedine bez dph
    Naposledy upravil bepo : 19.02.07 at 21:41
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Neplatiteľom musíš účtovať bez DPH, a platiteľom aj bez alebo s DPH. Všetky služby spojené s oslobodenými plneniami ti vstúpia medzi tzv. pomerné doklady . T.j. budeš prepočítavať (došlé fa, výdavkové doklady) koeficientom. Už si požiadala DÚ o výšku koeficientu, ktorý budeš používať ? Začali sme v r.2006 používať koeficient. Požiadali sme o koeficient 1. DÚ nám ho schváli a ja som mala čas trocha sa do toho dostať. Budeš mať tri druhy dokladov 1. s možnosťou odpočtu DPH v plnej výške - týkajú sa neoslobodených príjmov od DPH, 2 bez možnosti odpočtu, 3. pomerne odpočitateľné - týkajú sa činnosti osobodených aj neoslobodených, napr. náku PHM, telefónne účty- tieto budeš prepočítavať koeficientom.

    Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

    Ivdi
    Ďakujem za pomoc. Nám vyšiel koeficient 0,09, takže budeme na to doplácať. Ja som sa do toho ešte vôbec nedostala a mám kopec nejasností. Napr. s nájomnými zmluvami a faktúrami od dodávateľov energií. Prenajímame budovu kde sú aj súkromní lekári aj štátni/takže naši/. Faktúru za el.energiu keďže sa týka celej budovy musím takisto preratávať koeficientom. Nemám plný nárok na odpočet. To isté sa týka plynu aj vody. Prosím odobrite mi to niekto, či dobre rozmýšľam lebo som z toho zúfala. Ďakujem.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    bepo Pozri príspevok
    Neplatiteľom jedine s dph
    Podľa §38 ZoDPH je nájom nehnuteľností oslobodený od DPH, len podľa ods. 5 platí, že platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
    Neplatiteľom musíš účtovať bez DPH,
    Ako oslobodené od DPH

    Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

    Ivdi
    Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
    Keď Ti vyšiel koficient menší ako 0,1 nemusíš počítať koeficient.
    Prečo nemusím. Poprosila by som vysvetlenie. Na DU nám nič takého nepovedali.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.