Zavrieť

Porady

odvody do SP-naklad?

Moze dat do nakladov SZCO odvody do SP, ak nema povinnost platit odvody a preto je dobrovolne poisteny? Povazuje sa to za danovy naklad?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ja som k tomu našla v Poradcovi 1/2005 toto:

    ".... Ministerstvo financií SR v usmerneneí k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a kzákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorých problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov č. 2634/2004-72, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004. Konkrétne v boke 29 sa uvádza, že poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba a príjmami podľa §5 alebo §6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) ... zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnaký postup sa uplatní aj u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov"

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    A čo odvody SZČO, kt. mali byť zaplatené napr. uz v r. 2003, ale pre nedostatok financi, boli doplatene az v r. 2004? Su tieto oneskorene odvody danovymi vydavkami?

    barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

    barbadoss
    misurka
    A čo odvody SZČO, kt. mali byť zaplatené napr. uz v r. 2003, ale pre nedostatok financi, boli doplatene az v r. 2004? Su tieto oneskorene odvody danovymi vydavkami?
    A vie niekto z vás čo napr. s takým poistným ako je napr. : poistenie zodpovednosti za škodu a príspevky do komory (ak povinnosť vyplýva napr. zo zákona o daňovom poradenstve). Sú daňovo uznané nad limit výdavkov 25 % ? Ustanovenie zákona totiž hovorí len o poistnom a príspevkoch ktoré ste povinný zo zákona platiť.
    K tomuto ale žiadne usmernenei nie je !

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Jarkra, dobre rozumiem, že keď SZČO platí do SP dobrovoľne (lebo mu zatiaľ nevznikla povinnosť) tak tieto platby sú daňovo neuznateľné, lebo to nie je povinný príspevok?

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ja som z tohto článku pochopila, že ide o daňovo uznané platby. Už som sa na tie dobrovoľne poistené osoby raz pýtala aj na daňovom úrade a tam mi potvrdili, že je to daňovo uznaný náklad (ale len ústne).

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dobrovoľne platené poistné na sociálne poistenie je daňovo uznateľný náklad, viď prvý tu uvedený príspevok jarkra.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    A tieto su danovo uznatelnymi?
    misurka
    A čo odvody SZČO, kt. mali byť zaplatené napr. uz v r. 2003, ale pre nedostatok financi, boli doplatene az v r. 2004? Su tieto oneskorene odvody danovymi vydavkami?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Podľa mňa ÁNO, v JÚ sa účtuje o tom, kedy výdavok nastal, takže ak sa odvody za 2003 zaplatili až v 2004 sú výdavkami (daňovo uznanými) v 2004.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.