Zavrieť

Porady

ALFA a uplatnenie Odpočít. pol. na ženu a daň bonus

1. Prosím, kde ZSČO v programe ALFA zadá odpočítatelnú pološku na ženu ( bola na rodičovskom ) a daň bonus na 2 deti. V daňovej tabulke je len na daňovníka.

2. Ako správne zadať do DM 2 nákladné autá, z toho jedno bolo po pol roku predané, čiže vyradiť z DM. Po vyradení mám odpis za r. 06 vyhadzuje. Zostáva len za jedno auto.

Poraďte alfáčikovi-začiatočníkovi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    K bodu 1) V riadku 31 daňového priznania musíš vyplniť údaje ako aj výšku vlastného príjmu manželky a v riadkoch 32 keď zadáš údaje a počet mesiacov, automaticky ti vyplní nárok na bonus.

    jani73 je offline (nepripojený) jani73

    jani73
    Dík, prosím ťa ešte mi poraď ak môžeš k bodu 2 - zaradenie a vyradenie auta.
    Mockrát vďaka

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Nepracujem v programe ALFA (zatiaľ) ale ak auto nemáš v majetku k 31. 12., nemáš v tom roku nárok na odpis. Nerozumela som vete Po vyradení mám odpis za r. 06 vyhadzuje.

    jani73 je offline (nepripojený) jani73

    jani73
    Auto bolo zakúpené 06.03 06 a predané 15.12.2006. Keď bolo auto zaradené v DM a v tom istom roku bolo aj predané nemám nárok na odpisovú časť (1/4) z toho auta?
    Ja som ho dňom kúpy zaradil do DM a dňom predaja vyradil z DM. Čo stým teda?
    Vďaka.

    arven je offline (nepripojený) arven

    arven
    jani73 Pozri príspevok
    Auto bolo zakúpené 06.03 06 a predané 15.12.2006. Keď bolo auto zaradené v DM a v tom istom roku bolo aj predané nemám nárok na odpisovú časť (1/4) z toho auta?
    Ja som ho dňom kúpy zaradil do DM a dňom predaja vyradil z DM. Čo stým teda?
    Vďaka.
    Ak DM neeviduješ k 31.12. v majetku firmy, tak nemáš nárok na žiadny dańový odpis.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Ale mas narok dat do VODP zostatkovu hodnotu takto predaneho majetku, ale to az ako uzavierkovu operaciu.

    eloche je offline (nepripojený) eloche

    eloche
    ked manzelka pracovala v roku 2006 pat mesiacov, za toto obdobie mala prijem 35133. Zvysne obdobie bola na marodke a materskej. Kolko si mozem na nu odpisat?
    Poradte mi prosim.
    Dakujem

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Do vlastného príjmu sa jej ešte započíta náhrada príjmu za PN, dávky PN vyplácané Sociálnou poisťovňou a vyplatená materská. Potvrdenie jej dá Soc. poisťovňa. To všetko pripočítaš k jej vlastnému príjmu a až rozdiel medzi jej príjmom a 90816.- Sk si môžeš uplatniť ako nezd. časť na manželku.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    eloche Pozri príspevok
    ked manzelka pracovala v roku 2006 pat mesiacov, za toto obdobie mala prijem 35133. Zvysne obdobie bola na marodke a materskej. Kolko si mozem na nu odpisat?
    Poradte mi prosim.
    Dakujem
    90 816 - 35 133 - PN - materská = suma, ktorú si uplatní na manželku.

    jani73 je offline (nepripojený) jani73

    jani73
    Teda akú časť v uzávierkovej operácii cez ID si môžem uplatniť z toho predaného MV ( predajná cena bola 181000,-)? Ako to mám urobiť v ALFE?
    Prosííím poraďte , daňové sa blíži. Ď.

    arven je offline (nepripojený) arven

    arven
    jani73 Pozri príspevok
    Teda akú časť v uzávierkovej operácii cez ID si môžem uplatniť z toho predaného MV ( predajná cena bola 181000,-)? Ako to mám urobiť v ALFE?
    Prosííím poraďte , daňové sa blíži. Ď.
    Keď auto kúpiš, zaúčtuješ ho do VNZD-nákup DM a vypíšeš v evidencii DM kartu, kde ho zaradíš podľa odpisovej skupiny (nákladný automobil by mal byť v odpisovej skupine 1 - kód 34.10.4). V karte DM kde si zadávaš odpisovú skupinu si klikni na tlačítko vedľa odpisovej skupiny a tam sa Ti ukáže celá tabuľka odpisových skupín a tam si to skontroluješ. Zaradíš ho v obstarávacej cene, za ktorú si auto kúpil. Keď auto predáš, v karte DM ho zase k dátumu predaja vyradíš. Vyplníš dátum vyradenia a dôvod bude predaj. Príjem z predaja 181.000,-Sk zahrnieš do POZD-Iný zdaniteľný príjem. Na konci roka keď si dáš prepočítať odpisy, toto auto sa Ti v odpisoch nezobrazí, pretože odpis bude nulový. Bude figurovať len v zostave majetku. Klikneš si na uvedené auto tlačítkom Opraviť a dole je taká tabuľka, že odpisy, tam si dáš Pridaj-oprávky a ukáže sa Ti taká malá tabuľka, kde zapíšeš tú istú sumu ktorú si mal ako obstarávaciu. Týmto to auto aj vyradíš z majetku.
    K 31.12.2006 si ID urobíš výdavok do VOZD-prevádzková réžia, kde napíšeš- zostatková cena predaného auta. V Tvojom prípade by to mala byť obstarávacia cena auta nakoľko odpisy si nerobil. Dúfam,že som to napísala zrozumitelne. Prajem pekný deň.

    Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

    Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac Jozefsp
    eloche Pozri príspevok
    ked manzelka pracovala v roku 2006 pat mesiacov, za toto obdobie mala prijem 35133. Zvysne obdobie bola na marodke a materskej. Kolko si mozem na nu odpisat?
    Poradte mi prosim.
    Dakujem
    Na manželku si môžeš "odpísať" uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške 90 816 - 35 133 - výška materskej (pozor na pojmy materké a rodičovský príspevok).
    Na tejto porade som sa dočítal že materská sa ráta do príjmov a rodičovský príspevok nie.

    jani73 je offline (nepripojený) jani73

    jani73
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Neviem ako by som to všetko urobila bez poraďákov. Ste nenahraditeľnou pomocou pre všetkých začínajúcich účtarov a všetkých, ktorí si sami robia účtovníctvo.
    Krásny deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.