Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu - príjmové položky

Dobrý deň, môže mi niekto poradiť s nasledovnou otázkou?
Prenajímam byt a za rok 2005 som mal preplatok pri vyúčtovaní nákladov spojených s užívaním bytu.
Je tento preplatok z "Vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu" za rok 2005 príjmom za prenájom bytu v roku 2006 ? Som povinný túto čiastku zahrnúť do príjmu? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    džino je offline (nepripojený) džino

    džino
    a bol to jediný príjem s prenájmu bytu? , alebo to prenajímaš zadarmo?
    ak sa prenajíma tak tá suma má viac častí: nájom+poplatky+energie - preplatok je väčšinou z energií , takže si mal nájomcovi vrátiť ten preplatok ?!?.
    a keby si mal nedoplatok, tak to máš ako výdavok a dáš si to ako výdavok?.
    odpoveď hľadaj v otázkach.
    Naposledy upravil džino : 04.03.07 at 17:02

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Uplatňujete si skutočné výdavky alebo paušálne?
    Nákladmi zrejme myslíte energie...
    Ak si uplatňujete paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40%- tu máte zahrnuté i Vaše výdavky za energie, náklady ....., ktoré platíte mesačne na základe splátkového kalendára. Keď Vám vrátia preplatok pri vyúčtovaní energií, podľa mňa to nie je Váš príjem z prenájmu.
    Ak účtujete o skutočných výdavkoch, v roku 2005 to boli výdavky OZD, prevádzková réžia. Znížili Vám ZD. Ak v roku 2006 Vám vyplatia preplatky za energie účtujete ako storno prevádzková réžia, tým sa Vám zvýši ZD.

    popíšte bližšie, ide hlavne o energie? uplatňujete si paušálne výdavky, skutočné výdavky, vediete účtovníctvo, ste SZČO, ktorá má v ŽL prenájom, niekedy treba konkrétnejšie, nevieme o aké náklady sa jedná....

    džino je offline (nepripojený) džino

    džino
    podľa mňa to príjem je, lebo za energie inkasoval od nájomcu viac než zaplatil - teda mal preplatok - pokiaľ mu ho nevrátil.

    pavel.b je offline (nepripojený) pavel.b

    pavel.b
    Som FO nepodnikateľ, účtujem o skutočných výdavkoch a preplatok je zložený hlavne z preplatku za teplo, dodávku vody, OLO, osvetlenie. Preplatok nebol jediným príjmom, ale neviem, či ho musím zahrnúť do celkových príjmov za prenájom v rámci roku 2006. Ak by som si uplatnil paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40% aký by bol postup?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    SEVYT Pozri príspevok
    podľa mňa to príjem je, lebo za energie inkasoval od nájomcu viac než zaplatil - teda mal preplatok - pokiaľ mu ho nevrátil.
    Prenajímateľ má príjem z prenájmu, závisí od toho, ako je uzatvorená NZ.
    Ak má prenajímateľ v NZ, v kt. je obsiahnuté nájomné celkom (kt. zahrňa i energie, nájomné ) nájomcovi nemá čo vracať, je to dohodnuté proste v zmluve tak.
    Tieto energie hradí prenajímateľ, a tie preplatky, ktoré mu vrátia sú tiež jeho. Ak obsahuje NZ nájomné a nejaký bod v NZ, že energie bude hradiť nájomca podľa skutočnej spotreby, tak mu tieto preplatky prenajímateľ vráti, pokiaľ ich platil.

    Ak účtuje o výdavkoch, je to nie jeho príjem, ale storno prevádzová réžia, na základe, kt. sa mu zvýši ZD, t.j. znížia sa mu preplatkom výdavky....
    A aký príjem by ste to dali? 5,6,7,8?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    pavel.b Pozri príspevok
    Som FO nepodnikateľ, účtujem o skutočných výdavkoch a preplatok je zložený hlavne z preplatku za teplo, dodávku vody, OLO, osvetlenie. Preplatok nebol jediným príjmom, ale neviem, či ho musím zahrnúť do celkových príjmov za prenájom v rámci roku 2006. Ak by som si uplatnil paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40% aký by bol postup?
    Keď chcete prejsť zo skutočných výdavkov (mali ste ich v roku 2005, tu ste si za platby energií zvyšovali svoje výdavky, znižovali ZD), na paušálne výdavky v roku 2006, zahrnula by som si tento preplatok k nájmu. Napr. Nájomné za 2006 = 100 000, Sk a preplatok za en. = 10 000, sk Príjem z nájmu 110 000, sk, A potom uplatním 40% paušálne výdavky.
    Takto by som postupovala.
    Ešte sa spýtam prečo ste sa tak rozhodli? Nevyhovovali Vám aj v roku 2005 skôr paušálne výdavky 40%, ako skutočné?....

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Vedel by mi niekto poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti? Podnikateľka - FO prenajíma s.r.o. (sebe) priestory ambulancie. Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na ktorej je vyčíslené mesačné nájomné v jednej čiastke. Pre s.r.o. je to samozrejme daňový výdavok. Ale ako to je u FO? Sú to príjmy z prenájmu nehnuteľností, takže si ich môže znížiť o 5xnásobok životného minima. Ako to zapísať do daňového priznania B?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    vgabka Pozri príspevok
    Vedel by mi niekto poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti? Podnikateľka - FO prenajíma s.r.o. (sebe) priestory ambulancie. Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na ktorej je vyčíslené mesačné nájomné v jednej čiastke. Pre s.r.o. je to samozrejme daňový výdavok. Ale ako to je u FO? Sú to príjmy z prenájmu nehnuteľností, takže si ich môže znížiť o 5xnásobok životného minima. Ako to zapísať do daňového priznania B?
    ˇAno je to Váš príjem podľa par. 6 odst. 3. uplatníte si i 23 650, Sk, pričom músíte i výdavky priraďované k oslobodeným príjmom určiť v rovnakom pomere.

    VI.oddiel podľa par. 6- tabuľka č.1, riadok 10. (t.j. str. 3 DP B. Máte tu i príklad príjmu z prenájmu, z ktorého to ľahko pochopíte)

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Takže do daňových príjmov dám čiastku 23 650,- Sk, ale ja neviem, aké boli daňové výdavky. Podnikateľka nemá osobitne vyčlenenú spotrebu energie, vody atď. Ako určiť výdavky?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    vgabka Pozri príspevok
    Takže do daňových príjmov dám čiastku 23 650,- Sk, ale ja neviem, aké boli daňové výdavky. Podnikateľka nemá osobitne vyčlenenú spotrebu energie, vody atď. Ako určiť výdavky?

    posúvam vyššie

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    vgabka Pozri príspevok
    Takže do daňových príjmov dám čiastku 23 650,- Sk, ale ja neviem, aké boli daňové výdavky. Podnikateľka nemá osobitne vyčlenenú spotrebu energie, vody atď. Ako určiť výdavky?
    Takto:
    Ak máte príjem z prenájmu 100 000, Sk na riadok 1O si uvediete sumu (1OOtis. -23 650, Sk). Pri tomto prenájme si môžete uplatniť 40% paušálne výdavky, (umožňuje Vám to Zákon). Do riadku 10 stl. 2 uvediete sumu výdavku 30 540, Sk (40 000-(23650/100 000)X40 000).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.