Zavrieť

Porady

Kam mám dať príjem?

Ak daňovník má príjem, ktorý podlieha zdaneniu, kam ho mám zaradiť? Nemá živnosť, do ktorej tabuľky DP to pôjde? (č. 1 r. 6?) Je to príjem za vypracovanie JÚ a Daňového priznania.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

heike Pozri príspevok
Ak daňovník má príjem, ktorý podlieha zdaneniu, kam ho mám zaradiť? Nemá živnosť, do ktorej tabuľky DP to pôjde? (č. 1 r. 6?) Je to príjem za vypracovanie JÚ a Daňového priznania.
Je to príjem podľa §6 odst.2.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

A dám to do r. 6 - príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a uplatním na ne 40 %-né výdavky?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tweety Pozri príspevok
Je to príjem podľa §6 odst.2.

V podstate súhlasím, lenže ako v zadaní sa píše nemá ŽL. Na základe čoho dosiahol tento príjem? Aká zmluva, alebo iná forma dohody?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tweety Pozri príspevok
Je to príjem podľa §6 odst.2.
Vedenie účtovníctva je živnosť. Ak nemá živnosť a vedie účtovníctvo, tak niečo porušuje ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heike Pozri príspevok
Ak daňovník má príjem, ktorý podlieha zdaneniu, kam ho mám zaradiť? Nemá živnosť, do ktorej tabuľky DP to pôjde? (č. 1 r. 6?) Je to príjem za vypracovanie JÚ a Daňového priznania.
Na základe čoho si mala tento príjem, zmluva o ....
0 0
Efinečka Efinečka

Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

55 rokov, daniar a účtovník
Porušuje živnostenský zákon, dá sa to riešiť príkaznou zmluvou a môžeš uplatniť 40 % výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona 595
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Je to Zmluva o dielo.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak bol jednorázový, dala by som to do par.8 príjmy z príležitostných činností, pričom si paušálne výdavky 40% neuplatní... A ak sa jedná o nízke sumy, načo DP (45408, Sk)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Efinečka Pozri príspevok
Porušuje živnostenský zákon, dá sa to riešiť príkaznou zmluvou a môžeš uplatniť 40 % výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona 595
Príjem dosiahnutý z titulu príkaznej zmluvy nie je príjem podľa § 6.
0 0
meldo meldo

meldo je offline (nepripojený) meldo

mám podobný problém, popri príjmu zo závislej činnosti robím aj odborného lesného hospodára, netreba na to ani Žl list ani podnikanie) a malo by sa to zdaňovať podľa §6 riadok 7 (znalci a tlmočníci), len neviem ako k daňovému priznaniu vydokladovať príjem - mám len príjmové bločky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Johanka Pozri príspevok
Vedenie účtovníctva je živnosť. Ak nemá živnosť a vedie účtovníctvo, tak niečo porušuje ...
To je jasné, ale má príjem. Tak ho musí niekde dať, nie?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Efinečka Pozri príspevok
Porušuje živnostenský zákon, dá sa to riešiť príkaznou zmluvou a môžeš uplatniť 40 % výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona 595
v tomto prípade možno príjem z príkaznej zmluvy zaradiť do príjmu podľa § 5 príp. § 8; paušálne výdavky vo výške 40 % možno použiť len pri príjmoch podľa § 6.
Tweety Pozri príspevok
Je to príjem podľa §6 odst.2.
určite to nie je príjem podľa § 6 ods. 2; tento § a odsek má štyrí písmená
a) použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady, sem to asi nebude patriť
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním pozri si odkaz 28 a zistíš, že ani sem nie (odkaz 28: Napríklad § 58 zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov, zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.)
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a) a nebude to ani v písmene c) a d)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tweety Pozri príspevok
To je jasné, ale má príjem. Tak ho musí niekde dať, nie?
Nech ho dá ako príležitostný ..., len aby sa tu o chvíľu nepísalo, že takto robila účto 20 firmám .
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Nie, len 3.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Johanka Pozri príspevok
Nech ho dá ako príležitostný ..., len aby sa tu o chvíľu nepísalo, že takto robila účto 20 firmám .
súhlasím, inde to ani dať nemôže
§ 5 - určite neboli zrážané preddavky a ani "odberatelia" sa tak zrejme nechovali, aby to bol príjem zo závislej činnosti (neuviedli tento príjem v hláseni, v prehľade....);
§ 6 - už je to vyššie rozobrané
§ 7 - bez komentára
§ 8 - takže vylučovacou metódou ostáva jedine § 8 bez ohľadu na to koľko firiem bolo robených - pri prípadnej kontrole (kontrolách) to už orgány (daň. úrad, živnostenský úrad...) dajú na pravú mieru
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

meldo Pozri príspevok
mám podobný problém, popri príjmu zo závislej činnosti robím aj odborného lesného hospodára, netreba na to ani Žl list ani podnikanie) a malo by sa to zdaňovať podľa §6 riadok 7 (znalci a tlmočníci), len neviem ako k daňovému priznaniu vydokladovať príjem - mám len príjmové bločky
príjem znalcov a tlmočníkov je príjmom podľa § 6 ods. 2 písm c), ktorý odkazuje na odkaz 29) Zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Moc sa mi nezdá, že by odborný lesný hospodár spadal do tejto kategórie: hneď podľa § 2 ods. 1 uvedeného zákona: Znalec, tlmočník alebo prekladateľ je fyzická osoba alebo právnická osoba splnomocnená štátom na vykonávanie činnosti podľa tohto zákona, ktorá je
a) zapísaná v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov alebo
b) nezapísaná v tomto zozname, ak je ustanovená za znalca, prekladateľa alebo tlmočníka podľa § 15.

Ak si teda presvedčený o tom, že patríš do znalcov a tlmočníkov (neviem v čom presne spočíva výkon odborného lesného hospodára, tak sa k tomu neviem ani vyjadriť, kde by to malo byť zaradené), vedieš si peňažný denník (ak preukazuješ skutočne vynaložené výdavky), alebo ak si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % z príjmov vedieš evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmu - čiže vedieš evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. Príjem vydokladuješ resp. jeho výšku zistíš práve z peňažného denníka alebo z evidencie o príjmoch.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heike Pozri príspevok
Nie, len 3.
Moje nervy ... klobúk dole za odvahu. Na druhej strane mi takéto veci absolútne nerežú. Dosť, že je vedenie účtovníctva voľná živnosť a účto robí kadekto. Niektorí sú ešte takí šikovní , že robia účtovníctvo bez živnosti viacerým firmám a tvária sa , že majú príležitostný príjem.
Žiadna SP, ZP a iné v pätách ... žiadne odvody... žiadne vlastné účtovníctvo .... A ja snívam ( nie sama ) o niečom takom ako je ÚČTOVNÍCKA ČESŤ .
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Johanka Pozri príspevok
Vedenie účtovníctva je živnosť. Ak nemá živnosť a vedie účtovníctvo, tak niečo porušuje ...
... neoprávnené podnikanie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Živnostenský zákon, č.455/1991 Zb., § 63:

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

No, ľudia, to ste ma potešili... Ešte že sa nejedná o mňa... Po tejto diskusii by mi asi riadne "zredlo"...
...odkážem dotyčnej osobe...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať