Zavrieť

Porady

Pôžička od konateľa?

Ahoj všetci,
potrebujem radu, môže spoločník a zároveň konateľ s.r.o., ktorý je aj zamestnancom dať svojej s.r.o. krátkodobú pôžičku 1000000,- Sk?
Bezúročnú.
A čo potom keď ju s.r.o. vráti zohľadní sa mu to nejako v jeho DP?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MartinkoK Pozri príspevok
Ahoj všetci,
potrebujem radu, môže spoločník a zároveň konateľ s.r.o., ktorý je aj zamestnancom dať svojej s.r.o. krátkodobú pôžičku 1000000,- Sk?
Bezúročnú.
A čo potom keď ju s.r.o. vráti zohľadní sa mu to nejako v jeho DP?
Môže, poskytnutie pôžičky:211,221/365, vrátenie 365/211,221.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Tweety Pozri príspevok
Môže, poskytnutie pôžičky:211,221/365, vrátenie 365/211,221.
A čo to následné vrátenie pôžičky, ak ide o bezúročnú pôžičku, pri podávaní DP to nemusí nikde uvádzať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MartinkoK Pozri príspevok
A čo to následné vrátenie pôžičky, ak ide o bezúročnú pôžičku, pri podávaní DP to nemusí nikde uvádzať?
Kedže to bude mať bez úrokov, tak nie, pretože príjem z poskytnutia nebude mať nijaký.
0 0
AlBenny AlBenny

AlBenny je offline (nepripojený) AlBenny

nemusi...ee nemusi.... fakt nemusi...
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Prosím vás, dostala som zmluvu o pôžičke, peniaze mi prídu až o dva dni, dojednaný je aj ročný úrok, finančné prostriedky nám požičiava s.r.o. Účtujem v PÚ, aká je moja povinnosť evidovania v účtovníctve? Čo všetko treba v podvojnom účtovníctve zaevidovať na základe zmluvy o pôžičke? Účet 365 som používala pri pôžičke od našich spoločníkov, ale keďže nám ide požičiavať "cudzia" s.r.o., tak neviem aký účet by bol najvhodnejší na zaúčtovanie zmluvy o pôžičke, príjem pôžičky, úroky...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AK je to dlhodobá pôžička: príjem 221,211 /479, úrok 562/479.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Tweety Pozri príspevok
AK je to dlhodobá pôžička: príjem 221,211 /479, úrok 562/479.
Je to pôžička do konca roka 2007. Mňa hlavne zaujíma postup účtovania:

- keď dostanem do rúk podpísanú zmluvu o pôžičke 7.5.2007 (treba zaúčtovať pôžičku, úroky?)

úroky zaúčtovať 562/479 7.5.07?
tomuto rozumiem - keď dostanem 10.5.2007 peniaze (221/479)
tomuto rozumiem - keď budem splácať pôžičku, vrátane úroku (479/221)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[quote=Natka;459372]Je to pôžička do konca roka 2007. Mňa hlavne zaujíma postup účtovania:

- keď dostanem do rúk podpísanú zmluvu o pôžičke 7.5.2007 (treba zaúčtovať pôžičku, úroky?)
quote]

O pôžičke zaúčtuješ až pri poskytnutí,.potom následne o úrokoch - predpise budeš účtovať na základe zmluvy,potom už iba o splátkach.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nakoľko ide o pôžičku so splatnosťou do 31.12.2007, je to pôžička krátkodobá a účtuje sa na účet 249.
Sú dve možnosti :
- 7.5. zaúčtuješ na základe zmluvy o pôžičke pohľadávku 378/249
a pri pripísaní sumy na účet účtuješ 221/378 alebo
- pri pripísaní sumy na účet zaúčtuješ priamo 221/249.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Myslím, že nie je nutné to preháňať cez 378, ale môže to aj tak byť.
Mesačne ku koncu mesiaca si potom zaúčtujte účt. predpis náklad. úrokov
cez int. doklad ako MD 562x/249x

Pozor však, ak Váš konateľ je aj spoločníkom, tak nepoužívame aú 249x, ale 365x.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Johanka Pozri príspevok
Nakoľko ide o pôžičku so splatnosťou do 31.12.2007, je to pôžička krátkodobá a účtuje sa na účet 249.
Sú dve možnosti :
- 7.5. zaúčtuješ na základe zmluvy o pôžičke pohľadávku 378/249
a pri pripísaní sumy na účet účtuješ 221/378 alebo
- pri pripísaní sumy na účet zaúčtuješ priamo 221/249.
Johanka alebo Tweety?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

249 -sú krátkodobé pôž. do 1 roka
Kedže máte splatnosť v zmluve do 31.12.2007, tak použite aú 249
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Natka Pozri príspevok
Johanka alebo Tweety?
Ak je krátkodobá- neuviedla si, kedy sa vôbec poskytla, tak použi 249, ak dlhodobá tak použi 479.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Tweety Pozri príspevok
Ak je krátkodobá- neuviedla si, kedy sa vôbec poskytla, tak použi 249, ak dlhodobá tak použi 479.
Tweety, všetky dátumy som uviedla v príspevku č. 8. Po všetkých príspevkoch som sa aj tak nedozvedela to hlavné: kedy sú účtuje o úrokoch, až na konci roka, keď bude splatená pôžička? A čo v takom prípade, ak ju splatíme o mesiac skôr, napr. v novembri? V akej účt.knihe v PÚ treba účtovať o zmluve o pôžičke, o úrokoch? Príjem a výdaj požič.peňazí aj s úrokmi viem, že cez bankový účet, ale ostatok? Cez interné doklady?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

V príspevku č.9 som uviedla, že o nich účtuješ na základe zmluvy.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

[quote=Tweety;459378]
Natka Pozri príspevok
Je to pôžička do konca roka 2007. Mňa hlavne zaujíma postup účtovania:

- keď dostanem do rúk podpísanú zmluvu o pôžičke 7.5.2007 (treba zaúčtovať pôžičku, úroky?)
quote]

O pôžičke zaúčtuješ až pri poskytnutí,.potom následne o úrokoch - predpise budeš účtovať na základe zmluvy,potom už iba o splátkach.
Tweety, asi sa pôjdem prejsť, lebo nechápem "potom následne o úrokoch". Máš so mnou roboty, však?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Kľudne sa choď prejsť, to je zdravé. Úroky sa vzťahujú k bežnému účtovnému obdobiu, t.j. roku 2007, takže ich zaúčtu aj ku koncu roka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[quote=Natka;459494]
Tweety Pozri príspevok
Tweety, asi sa pôjdem prejsť, lebo nechápem "potom následne o úrokoch". Máš so mnou roboty, však?
Chcela som tým povedať toľko, najprv účtuješ o pôžičke, buď ihneď podľa zmluvy, alebo až pri prijatí peniažkov na účet, potom-následne úroky, ak sú súčasťou zmluvy. Takže, buď všetko naraz alebo postupne.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Danila Pozri príspevok
Kľudne sa choď prejsť, to je zdravé. Úroky sa vzťahujú k bežnému účtovnému obdobiu, t.j. roku 2007, takže ich zaúčtu aj ku koncu roka.
Ďakujem, stále ma niečo mýlilo, že akonáhle mám v ruke zmluvu o pôžičke, musím nahodiť do účtovníctva všetko, t.j. aj pôžičku (to nahodím cez ID 378/249) a aj úrok. Ale nedávalo mi to logiku, ako môžem úrok hneď nahadzovať (aj keby som si ho vypočítala k tomu 31.12.07), keď ešte neviem, či náhodou sa mi nezadarí skôr vrátiť pôžičku. Takže úroky budem účtovať iba cez bankový účet 562/221 vtedy, keď zaplatím pôžičku a v ten deň aj úroky. Iné by bolo, kebyže zaplatím napr. pôžičku 31.12.2007 a úroky až v januári 2008. To by som o úrokoch účtovala cez interný doklad 562/249 31.12.2007 a v januári 2008 BÚ 249/221. Môže byť?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Navrhujem, aby ste mali v tom poriadok /ináč uviedla som to aj v prísp. č.11/ cez interný doklad ku koncu každého mesiaca zaúčtovať účt. predpis úrokových nákladov cez int. doklad ako MD 562x/ DAL 249x.
Keď uhradíte úroky, tak úhradu zaúčtujete MD 249x/DAL 221x.

Nesúhlasím s tým, že cez bank. výpis budete účtovať úhradu úrokov
MD 562/DAL 221- tento postup sa mi vôbec nepáči.

Pozn. Na konci roka 2007 sa Vám musí na aú 562x objaviť správna výška úrokov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať