Zavrieť

Porady

Nemecky ovciak

Ahojte. Koncom maja dostanem 3 mesacne steniatko nemeckeho ovciaka a rad by som sa pred tym tu s vami poradil. Je tu niekto kto ma ovciaka??? Co by ste mi poradili ako ho spravne vychovavat? A co si myslite - ked si k nemu zadovazim dalsieho spunta bude im lepsie (viete o nejakom)? Alebo budu prilis rozblazneni? Bol by som rad keby vedeli aj postrazit dom - ako to dosiahnut? VOPRED DAKUJEM ZA RADY!
Usporiadat
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Nikto tu nema takehoto havina?
Naposledy upravil Bastian : 09.12.08 at 22:40
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

no ja snáď len toľko, hafan potrebuje veľa trpezlivosti, dôslednosti a musí vedieť kto je vodca svorky. Ale najmúdrejšie by bolo keby si s ním začal navštevovať cvičák. Jeden je na konečnej električiek v Ružinove
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Treba si aspon zadovazit nejaku literaturu, ked si nikdy nemal psa, mozes spravit mnozstvo chyb, ktore nepojdu napravit. Pes sa sam nevychova, podobne ako dieta a sprosty a nevychovany pes je na pritaz majitelovi aj vsetkym naookolo. Tazko takto radit cez Poradu.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

zakladny vycvik zvladne clovek aj sam podla dostupnej literatury. len je potrebne tomu venovat cas. na ochranu majetku a osob (ak je to myslene serioznejsie ako len stekanie na okoloiducich za plotom) je jednoznacne najlepsia volba cvicak, figurant a skuseny cvicitel.
0 0
renatka.zem renatka.zem

renatka.zem je offline (nepripojený) renatka.zem

A hlavne od mala cvičiť "pevnou rukou", keď raz povieš povel treba trvať na jeho splnení, potom odmena (v začiatkoch), nespraviť si z neho hračkárskeho psíka, lebo keď vyrastie, nebudeš si s ním vedieť poradiť. My sme si zadovážili dvojročnú Tinu NO a som rada, že zvláda základný výcvik na slovo, lebo si neviem predstaviť takého veľkého psa aby neposlúchal. Jedinú chybu má a je to vlastne moja chyba, že som jej dovolila, aby na mna pri privítaní skočila a teraz ju to nemožem odučiť, na manžela si to nedovolí.
Prajem veľa príjemných zážitkov na cvičisku
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

duficek Pozri príspevok
zakladny vycvik zvladne clovek aj sam podla dostupnej literatury. len je potrebne tomu venovat cas. na ochranu majetku a osob (ak je to myslene serioznejsie ako len stekanie na okoloiducich za plotom) je jednoznacne najlepsia volba cvicak, figurant a skuseny cvicitel.
Dovolim si nesuhlasit, clovek, bez skusenosti, ktory nikdy nemal psa sa bez nejakej zakl. literatury asi nezaobide. Pes je velmi inteligentny, no jeho sposob myslenia, chapania, vrodene instinkty a emotivnost su uplne ine ako u cloveka. Staci tieto rozdiely pochopit, a zakl. vycvil je hrackou. V opacnom pripade je problem, s psom sa neda jednoducho "rozumne dohodnut" ako s clovekom.
0 0
joni102 joni102

joni102 je offline (nepripojený) joni102

suhlasim s misomisom...
podla mne nemecky ovciak je plemeno ktore by mali chovat len skusenejsi chovatelia a cvicitelia, myslim tym teraz ludi, kt. uz niekedy v bududcnosti cvicila psa...
aj taka literatura a nadsenie vela nespravi

ale drzim palce
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

joni102 Pozri príspevok
, kt. uz niekedy v bududcnosti cvicila psa...
0 0
joni102 joni102

joni102 je offline (nepripojený) joni102

...no dobre skusim este raz

otazka :A co si myslite - ked si k nemu zadovazim dalsieho spunta bude im lepsie (viete o nejakom)?
Ja si myslim ze ano, viem o kokerspanielovi kt. chcu majitelia darovat (okres Ruzomberok)

otazka: Alebo budu prisliz rozblazneni?
Podla toho ako si ich vychovas

otazka:Bol by som rad keby vedeli aj postrazit dom - ako to dosiahnut?
Co si pod predstavujes pod pojmom postrazit dom?

Spravne?
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Aby stekal ked sa bude niekto motat okolo plota. A keby niekto vyliezol na plot nech vyceri zuby . Aby nekyval chvostom na znak priatelstva zlodejovi. Co si myslis Ty o strazeni? Viem, ze to nie je jednoduche dosiahnut (hlavne aby rozpoznal na koho ma zavrcat). A od akeho veku uz moze mat schopnost strazit?
Vdaka za rady.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

misomiso Pozri príspevok
Dovolim si nesuhlasit, clovek, bez skusenosti, ktory nikdy nemal psa sa bez nejakej zakl. literatury asi nezaobide. Pes je velmi inteligentny, no jeho sposob myslenia, chapania, vrodene instinkty a emotivnost su uplne ine ako u cloveka. Staci tieto rozdiely pochopit, a zakl. vycvil je hrackou. V opacnom pripade je problem, s psom sa neda jednoducho "rozumne dohodnut" ako s clovekom.
asi som to zle stylizoval, ale veta "zvladne to aj sam podla dostupnej literatury" mala vyzniet tak, ze je samozrejme potrebne zadovazit si dostupnu odbornu literaturu.
predsa nebudem tvrdit, ze clovek bez skusenosti si vycvici za vikend psa...
tak sup sup pridelit suhlas
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Bastian Pozri príspevok
Aby stekal ked sa bude niekto motat okolo plota. A keby niekto vyliezol na plot nech vyceri zuby . Aby nekyval chvostom na znak priatelstva zlodejovi. Co si myslis Ty o strazeni? Viem, ze to nie je jednoduche dosiahnut (hlavne aby rozpoznal na koho ma zavrcat). A od akeho veku uz moze mat schopnost strazit?
Vdaka za rady.
na cudzich ludi pri plote stekat bude, pozemok povazuje sa svoje uzemie a chrani si ho.
aby sa nenechal pohladkat od cudzich ludi, to sa tiez da nacvicit, nie je to zlozite.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

Bastian Pozri príspevok
Aby stekal ked sa bude niekto motat okolo plota. A keby niekto vyliezol na plot nech vyceri zuby . Aby nekyval chvostom na znak priatelstva zlodejovi. Co si myslis Ty o strazeni? Viem, ze to nie je jednoduche dosiahnut (hlavne aby rozpoznal na koho ma zavrcat). A od akeho veku uz moze mat schopnost strazit?
Vdaka za rady.
No podľa mojich skúseností toto nemeckého ovčiaka učiť netreba. To má v génoch. Len počkaj až bude dospelý! Aby si nemal opačný problém. NO bol pastiersky a strážny pes, pracovné plemeno. To skôr niektoré poľovnícke psy majú so strážením problémy. A nesúhlasím, že nie je vhodný pre neskúseného chovateľa. Ale sám ho asi nevycvičíš. Len choď na cvičák a dobre počúvaj cvičiteľa.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

S tym strazenim je to problematicke. Pokial ide o to, ze pes steka a odradza 80% potencialnych darebakov, tak to v podstate spravi aj nevychovany pes, pretoze pes instinktivne strazi seba a svoje teritorium, aj v pripade, ze majetok pana je mu ukradnuty. Su ale ludia, ktori maju skusenosti so psami a ak by mal byt pes cviceny proti takymto ludom, vyzadovalo by si to skutocne narocny, dennodenny (v podstate policajny) vycvik. Napriklad je vseobecne zname, ze ucinne vycvicit psa, aby v ziadnom pripade nezobral potravu od cudzieho, je skoro nemozne.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

misomiso Pozri príspevok
SNapriklad je vseobecne zname, ze ucinne vycvicit psa, aby v ziadnom pripade nezobral potravu od cudzieho, je skoro nemozne.
Prepáč trošku som ti oklieštila príspevok, musím ti oponovať- poznám psa, ktorému mohli cudzí ponúkať vyberané dobroty a nevzal. Príjem potravy mal spojený s dvoma slovíčkami, ktoré by nikdy v živote nikomu nenapadli a bez vyslovenia tohto slovného zvratu si jednoducho potravu aj keď lákavú nevzal ani od vlastnej gazdinej. Takže všetko sa dá naučiť - len háravá fena je potvora , ale to už je o inom
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Nemecký ovčiak je úžasne učenlivé plemeno - každý pes je múdry a dá sa všeličo naučiť.
Ak ho budeš mať úplne od mala tak sa mu musíš venovať hneď od začiatku a nie odkladať výcvik , že od pol roka alebo od roka ako tvrdia mnohý.
Základné povely zvládne úplne každý človek ktorý má záujem a trošku trpezlivosti je to ako s dieťaťom. Základná chyba je trestať psa neskoro pretože absolútne bebude vedieť čo sa stalo a začne sa báť. Musíš ho trošku sledovať čo robí a keď sa niečo stane čo urobí zle tak hneď mu to patrične vysvetliť - to hlavne u šteniat.
Vždy keď mu niečo zavelíš alebo povieš tak to musí urobiť - musíš na tom trvať.
Keď sa napríklad s niekým rozprávaš a privoláš psa a on sa obzrie zistí , že to až tak celkom vážne nemyslíš tak sa na to vybodne - ale vtedy všetci známi a ľudia bokom a musíš ísť pre neho a docieliť proste , že si mu niečo povedal tak to je zákon a basta - chce to obrovskú trpezlivosť ale je to tak pri každom cviku alebo povele. Musí to byť tvoj naj priateľ a vtedy pes pre teba urobí čokoľvek. Cudzí ho nesmú kŕmiť - NIKDY ani hladkať cez plot musí sa na to dať pozor. Pes si svoje teritórium samozrejme stráži on na to príde sám kto je rodina a kto nie. Ak chceš mať psa tvrdého musí chodiť na cvičák a odborne sa musí svičiť na obranu. To nie vždy dobre skončí - pre toho psa - zostane v koterci celý deň a bude pustený len v noci.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

hladkanie cez plot - jedna z technik cvicenia. cudzi clovek si zavola psa spoza plotu a ked pribehne, namiesto pohladkania dostane uder = po zvladnutom nacviceni sa neda pohladkat cudzim ludom cez plot. dalsia technika je hadzanie kamenov donho tak, aby videl zo to hadze cudzi clovek cez plot. vsetky tieto techniky a cvicenia su dostupne v literature, jednoznacne doporucuje si take nieco obstarat.
jednak bastian ziska aky taky prehlad co vycvicenie psa obnasa, vyberie si co ho chce vobec naucit - mozno bude chciet agresivneho strazneho psa alebo domaceho maznacika co posteka po okoloiducich.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

duficek Pozri príspevok
hladkanie cez plot - jedna z technik cvicenia. cudzi clovek si zavola psa spoza plotu a ked pribehne, namiesto pohladkania dostane uder = po zvladnutom nacviceni sa neda pohladkat cudzim ludom cez plot. dalsia technika je hadzanie kamenov donho tak, aby videl zo to hadze cudzi clovek cez plot. vsetky tieto techniky a cvicenia su dostupne v literature, jednoznacne doporucuje si take nieco obstarat.
jednak bastian ziska aky taky prehlad co vycvicenie psa obnasa, vyberie si co ho chce vobec naucit - mozno bude chciet agresivneho strazneho psa alebo domaceho maznacika co posteka po okoloiducich.
No ja by som bol s takymito technikami opatrny. Vobec - vlciak je dost ostre plemeno nato, aby v nom (malo skuseny) clovek rozvijal zlobu a cvicil ho na obranu. Ked si uz odmyslime propadne riziko, tak minimalne hrozi, ze budes mat neurotickeho psa, ktory bude zurivo spoza plota vystekavat na vsetkych a na vsetko a nebude sa dat utisit. Potom mozes ocakavat problem so susedmi.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Ako ho trestat???
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

skôr ako netrestať- nikdy nie rukou, vodítkom - docieliš jedine toho, že pes ku tebe nepríde na zavolanie. Pri šteniatku je najlepšie privolávať ho v podrepe a každý jeho príchod odmeniť maškrtou. Nikdy netrestať aj keď príde neskôr- môže sa stať že príchod k nohe resp. privolanie si spojí s trestom a tento príkaz plniť jednoducho presstane, dostanente sa do začarovaného kruhu. Povely musia byť jasné a zrozumiteľné. Keď trestať tak zloženými novinami a bezprostredne po skutku. Trest nemá význam po polhodine hodine. Pes si už nepamätá, že niečo vyviedol a trest si spojí s činnosťou, ktorú momentálne vykonáva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať