Zavrieť

Porady

DPH - fakturacia matke, dodavka vramci SR

Zdravim,

pri svojej praci som sa stretol s nasledovnym problemom. My ako dcerska spolocnost sme vyrobnym zavodom Danskej matky. Predaj a fakturaciu konecnym zakaznikom zabezpecuje matka. My dodavame priamo zakaznikom ale fakturujeme matke. Pri dodavkach do clenskych statov EU nie je problem, ide o klasicky trojstranny obchod. Problemom je dodavka zakaznikovi na Slovensku. Kedze vyrobok neopusti uzemie SR + ucastnici obchodu nie su z 3 rozlicnych statoch EU, musime matke fakturovat so slovenskou DPH a tym padom tuto DPHcku vramci celku stracame. Je to nieco na co zakon o DPH nemysli alebo ja o niecom neviem ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    DPH nestrácate len predávate ako každý iný,t.j. s DPH,len má to dopad na vaše finančné toky.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    gullit Pozri príspevok
    Zdravim,

    pri svojej praci som sa stretol s nasledovnym problemom. My ako dcerska spolocnost sme vyrobnym zavodom Danskej matky. Predaj a fakturaciu konecnym zakaznikom zabezpecuje matka. My dodavame priamo zakaznikom ale fakturujeme matke. Pri dodavkach do clenskych statov EU nie je problem, ide o klasicky trojstranny obchod. Problemom je dodavka zakaznikovi na Slovensku. Kedze vyrobok neopusti uzemie SR + ucastnici obchodu nie su z 3 rozlicnych statoch EU, musime matke fakturovat so slovenskou DPH a tym padom tuto DPHcku vramci celku stracame. Je to nieco na co zakon o DPH nemysli alebo ja o niecom neviem ?

    Predaj v rámci SR by mohla dánska matka realizovať vaším prostredníctvom, t.j. fakturáciu konečnému zákazníkovi by ste robili vy, nie ona.
    V opačnom prípade musíte vy faktúrovať matke zo slov. DPH (keďže tovar neopúšťa územie SR), tá nemá nárok na odpočet ( pokiaľ nie je registrovaná pre DPH na Slovensku). Zároveň dánska matka, pokiaľ sa jedná o predaj tohoto tovaru hneď na území Slovenska, má povinnosť registrácie pre DPH v SR (§5), nakoľko týmto predajom uskutočňuje zdaniteľné plnenie - vykonáva činnosť, kt. je predmetom dane.
    Predpokladám, že dánska matka nespĺňa podmienky pre vznik prevádzkarne na účely DPH (§4/7). Ak by jej takáto prevádzkareň vznikla, jej registračná povinnosť sa posudzuje podľa §4.

    DPH - fakturacia matke, dodavka vramci SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.