Zavrieť

Porady

Zádržné a DPH

Mám pred sebou vystavenú faktúru /s.r.o. - PÚ/ za vlastné výrobky, kde je uvedené základ pre DPH /cena výrobkov/+ DPH - zádržné /uvedené ako oslobodené od DPH/. Moja otázka: neviem presne čo si mám predstaviť pod pojmom zádržné a hlavne či je to oslobodené od DPH. Chcela by som to dnes zaúčtovať a podnikateľa sa nejako neviem celý deň dovolať. Ďakujem za reakcie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Zádržné je len dohodnutá dlhšia doba splatnosti určitej časti pohľadávky - záväzku. Ak zádržné požadoval tvoj klient, musí to byť niekde v záväzkoch. Podľa mojich skúseností sa zádržné uvolňuje po uplynutí dohodnutej doby na základe žiadosti dodávateľa.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Zádržné je suma (časť celkovo faktúrovanej sumy, ktorú odberateľ uhradí až po určitom, zmluvne dohodnutom čase (napr. až sa overí spoľahlivosť, kvalita výrobku)...pozri staršie príspevky[SEARCH] zádržné[/SEARCH]

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ďakujem, Paula. Keby som k tomu mala nejakú zmluvu, tak by mi to asi bolo jasnejšie. A nevieš ako to je s tou DPH?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    cloe Pozri príspevok
    Ďakujem, Paula. Keby som k tomu mala nejakú zmluvu, tak by mi to asi bolo jasnejšie. A nevieš ako to je s tou DPH?
    V prípade, že vám už vykonali nejaké práce alebo dodali celý tovar, tak by vám mali faktutovať celú sumu aj s DPH, pretože tovar, služba už boli dodané a len znížiť úhradu o zádržné.
    Napr. faktúra za tovar je 100+19, zádržné je 3, takže, na Fa je 100 +19 , no a k úhrade je 116.
    No a keď prejde dohodnutá (reklamačná doba) tak vám vyfakturujú ešte tie 3 ale to už z DPH nič nemá.To už je len finančné vyrovnanie.
    Mohlo by sa stať, že ste s tou prácou neboli spokojní, bolo treba robiť nejaké opravy, takže oni budú povinný to opraviť a až potom dostanú to zadržné a už nefakturujú nejaké práce. Alebo, že to dáte opraviť niekomu inému, tí vám opravu riadne vyfakturujú a vy to vlastne hradíte z prostriedkov toho zádržného. O to im dáte menej alebo nevrátite nič.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ďakujem ti Albo za odpoveď, no už som si to naštudovala v starších príspevkoch ako mi poradila Paula. Je to tam dobre vysvetlené, takže to už chápem. Ale aj tak díky

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Albo,vo svojom príspevku píšeš, že keď prejde dohodnutá doba, to zádržné ta dodavateľská fírma vyfakturuje.Je to podľa toho ako je to dohodnuté v zmluve? Ja som prebrala jedno účtovníctvo a chápala som učtovanie zádržného tak,že by to malo byť niekde na záväzkoch a nikde to nevidím. Môže byť aj taký spôsob dohody,že tá dodavateľská firma predloží k splátke toho zádržného faktúru? a vtedy sa to zaučtuje do nákladov? To sa mi nejako nepozdáva.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    To je ten problém,že nikde to tam nevidím. Keď pozriem hlavnú knihu 2010 tak to vyzerá že to učtovala takto: práce 518/321, DPH 343/321 a zádržné 321/518.Keď dala úhradu faktúry 321 sa vyrovnala a nezostal žiadny záväzok.Ako by sa to ešte mohlo učtovať,prešla som všetky účty.
    Katarína Cigánová
    ilona Pozri príspevok
    To je ten problém,že nikde to tam nevidím. Keď pozriem hlavnú knihu 2010 tak to vyzerá že to učtovala takto: práce 518/321, DPH 343/321 a zádržné 321/518.Keď dala úhradu faktúry 321 sa vyrovnala a nezostal žiadny záväzok.Ako by sa to ešte mohlo učtovať,prešla som všetky účty.
    je to tak ako píše predchádzajúci príspievatel - je to otázka splatnosti , nie zníženia nákladov či výnosov . Jednoducho treba pri účtovaní odsledovat čast závazku / pohladávky/ s kratšou splatnostou , a čast s dlhšou splatnostou .
    Znižovanie nákadov , či výnosov ,a už nebodaj aj DPH je zlý postup.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ďakujem pekne,oslovím predchádzajúcu účtovníčku a uvidím, no nejako to budeme musieť doriešiť.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Oslovila som účtovníčku a zistila som,že zádržné nie je naozaj účtované ani v nákladoch,ani na záväzkoch. Prosím poradte. Jedná sa o rok 2010, v tomto roku bola vykázaná strata. Môžem to zaučtovať cez účty 429/479.Čo všetko mi z toho vyplýva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.