Zavrieť

Porady

Stravné lístky

emve emve

emve je offline (nepripojený) emve

Vie mi niekto poradiť ako čo najjednoduchšie účtovať interný doklad na výdaj stravných lístov, ak sme plátcami DPH a máme poskytnutú stravu od plátcu DPH?
Já to účtujem takto komplikovane a sa mi to nepáči,ale inak neviem.
1. Obstaranie SL 213/211
343/211
2. Pohladávka zamestnanca: 335/668
335/343
3. Úhrada od zamestnanca: 331/335
4. Stravenka z pohladávky: 668/213
5. Nákladová ťasť: 55% 527/335
6. Príspevok SF 472/334
ďakujem za dobrý typ. Vierka
Usporiadat
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

emve
Vie mi niekto poradiť ako čo najjednoduchšie účtovať interný doklad na výdaj stravných lístov, ak sme plátcami DPH a máme poskytnutú stravu od plátcu DPH?
Já to účtujem takto komplikovane a sa mi to nepáči,ale inak neviem.
1. Obstaranie SL 213/211
343/211
2. Pohladávka zamestnanca: 335/668
335/343
3. Úhrada od zamestnanca: 331/335
4. Stravenka z pohladávky: 668/213
5. Nákladová ťasť: 55% 527/335
6. Príspevok SF 472/334
ďakujem za dobrý typ. Vierka
Prípajam doklad o evidencii a učtovanie str. lístkov
Obstaranie máš OK
0 0
Klára100 Klára100

Klára100 je offline (nepripojený) Klára100

Ja by som chcela vedieť ,ako mám správne účtovať stravné lístky? Nakupujem stravné lístky na základe FA.
Ďakujem.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Obstaranie SL na základe faktúry sa účtuje tak isto ako v príspevku od emve, iba namiesto 211 účtuješ 321.
0 0
zuzanak zuzanak

zuzanak je offline (nepripojený) zuzanak

Ja účtujem stravné lístky nasledovne:

obstaranie 213/211 (321 -faktúra)
343/211
predaj zamestnencom 211/335

55% príspevok zamestnávateľa 527/213
prídel zo soc. fondu 472/213
zúčtovanie so zamestnancami 335/213
odvod 19 % DPH 335/343
0 0
ZuzanaFer ZuzanaFer

ZuzanaFer je offline (nepripojený) ZuzanaFer

Zdravím... mám problém so stravnými lístkami.. Ako ich mám účtovať? - pracujem s podvojným účtovníctvom a s pokladňou. V pokladni ich účtujem na 335 a to celú sumu stravných lístkov(resp.iba to, čo hradí zamestnanec, t. z. 23,- Sk, hodnota jedného stravného lístka je 52,94 bez DPH). Mám v tom riadny zmätok...
0 0
Helenah Helenah

Helenah je offline (nepripojený) Helenah

Zuzanka,ty v pokladni stravenky neúčtuješ, ty ich tam vedieš len evidenčne ako ceniny.V prenesenom slova zmysle ich tam máš len fyzicky zamknuté.Stav stravných lístkov sa vykazuje ako zostatok účtu 213 v analytike a v nominálnej hodnote.Nie v hodnote akú majú ST pre zamestnanca/52,94 x počet ST/.To čo ti majú zamestnanci zaplatiť za ST je zostatok účtu 335 /23,- x počet ST/.Neviem,či ti moja rada pomôže,ale dúfam,že aspoň trošku áno. Príjemné účtovanie ST.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ZuzanaFer
Zdravím... mám problém so stravnými lístkami.. Ako ich mám účtovať? - pracujem s podvojným účtovníctvom a s pokladňou. V pokladni ich účtujem na 335 a to celú sumu stravných lístkov(resp.iba to, čo hradí zamestnanec, t. z. 23,- Sk, hodnota jedného stravného lístka je 52,94 bez DPH). Mám v tom riadny zmätok...
ja som si vyrobila tabulku - prikladám ju, sú v nej zadefinované už aj vzorce - len neviem či to prejde aj s nimi....možno pomôže...
0 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

Poskytujeme pri kurzoch a aj fakturujeme stravné lístky v hodnote 80,- Sk( Ticket restaurant), sú oslobodené od DPH alebo je to mimo DPH.
Je potrebné toto zahŕňať do priznania k DPH. Ak áno, tak do r. 06? Tam by som to asi nedávala.
Nevchádza mi to potom do koeficientu?

Účtujem to iba ako nákup strav. lístkov (DPH iba zo služby) a potom predaj iba ako zníženie stavu stravných lístkov. Dph uplatňujeme len na službu - kurz, a na stravné lísky DPH nedávame, ako na cenninu.

Doteraz som to do daňového priznania neuvádzala. Je to potrebné?
Naposledy upravil jana991 : 15.04.05 at 11:10
0 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

Neviete mi niekto poradiť ohľadom tých stravných lístkov a DPH, daňové sa blíži a ja neviem, čo s tým.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Pri gastrolístkoch si uplatňuješ len DPH na vstupe za služby.
0 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

To ano, len ja potrebujem riešiť to, keď ich ďalej fakturujem.
Fakturujem bez DPH a či to mám uviesť v niektorom riadku daňového priznania DPH.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Nevie to iste, ale myslím si že predaj sravných lískov do reštaurácií je oslobodené od DPH podľa § 39 ods. 1 písm. h) - obstaranie inkasa.

Aj firmy ktoré sprostredkujú stravovanie zamestnancou účtujú DPH iba na svoju províziu. Len som si nie istý, či využitie týchto lístkov na iný účel ako stravovanie zamestnancov je v súlade so zmluvou.

K stravovaniu zamestnancov a DPH by som chcel upozorniť na oznámenie, ktoré bolo na stránke DR.
Na základe rozhodnutia najvyššieho europskeho súdneho dvora je pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov cena, ktorú platí za stravu zamestnanec cenou vrátane DPH. Príspevok zamestnávateľa a príspevok zo SF nie sú základom pre DPH.

Príklad.
Strava stojí 100 Sk. Zamestnávateľ nakúpi stravu 100 + 19 DPH a DPH so uplaní na odpočet.

Zamestnávateľ hradí 55 Sk z nákladov a 5 sk zo SF.

Doteraz sa vykladalo, že zamestnanec musí zaplatiť
40 Sk z hodnoty stravy
DPH z celkovej hodnoty stravy 100 x 19% = 19.
Stravný lístok pre zamestnanca stál 59.

Podľa nového je to čo platí zamestnanec cena vrátane DPH.
Potom DPH na výstupe bude 59 : 119 x 19 = 9,40 Sk

Rozdiel DPH by bol 9,60 Sk, t.j. zamestnávateľ by neprispieval zo SF a menej by prispieval na stravu.

Asi bude treba urobiť novú kalkuláciu. Opačný prístup by bol, že sa ponechá prípevok zamestnávateľa v pôvodnej výške aj príspevok zo SF.
Potom by sme počítali
100 - 55 - 5 = 40
40 x 19% = 7,6
cena pre zamestnanca vrátane DPH = 47,60 Sk

47,60 : 119 x 19 = 7,50 - daňová povinnosť DPH na výstupe
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ahojte,

ja účtujem stravenky takto:
70 Sk 213 D
38,50 Sk 527 MD
6,50 Sk 472 MD
25 Sk 335 MD

cena SL je 70 Sk, 38,50 je 55 % do nákladov a 6,50 je príspevok zo soc. fondu.
Je to správne?
0 0
Hermina Hermina

Hermina je offline (nepripojený) Hermina

Kedze sa mi neda otvorit ani jedna z priloh ako uctovat, tak zasielam otazku. Nie je mi to stale jasne.
Nakup listkov
58,- 213/321
11,- 343/321

Rozuctovanie listkov
firma 33,- 527/213
SF 5,- 472/213
zamest. 16,80 335/213
DPH 3,20 335/343 - podla noveho
Ale stale mi chyba to DPH na vystupe 213
CO S TYM? Prosim o radu. Asi tomu nechapem dost dobre. Dakujem
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

AD : Mudros : prosim ta, kde najdem to usmernenie DR, lebo na ich stranke to nemozem najst.

A co sa tyka odvodu DPH - pri kontrole DU, ktoru som absolvoval mi dany pracovnik tvrdil, ze musim odviest tu istu DPH na vystupe aku som si uplatnil na vstupe.

Cize ak som v mesiaci 4/2005 nakupil stravenky vo vyske 5000 a uplatnil si odpocet DPH vo vyske 950,- tak v mesiaci 4/2005 musim aj dviest 950,-.
Nezalezi na tom, kolko listkov si zamestnanci v danom mesiaci kupili.

Robite to tak aj vy?
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Jozef, kedy si mal kontrolu? Bolo to pred nálezom medzinárodného súdu, alebo už po ňom. Lebo predtým bol výklad taký, že čo si odpočítaš, to aj pri predaji straveniek zamestnancom odvedieš. Teraz som si však myslel, že pri nákupe si môžem odpočítať celú DPH a odvediem len časť,ktorú majú zaplatiť zamestnanci.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Palino,
to bola kontrola za 8/2004.
prosim ta nemas textaciu toho nalezu medzinarodneho sudu?

Takze momentalne je to tak, ze na vstupe si odpocitam normalne DPH podla faktury a odvedeim DPH len z odobratych listkov?

A to co platia zamestananci je uz vratane DPH?
Vdaka
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Na stránke www.drsr.sk je to teraz už dobre skryté (pôvodne to bolo na úvodnej strane). Nájdeš to na tomto linku

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...a/04_par22.doc

Keby si to náhodou nenašiel, tak text je nasledovný:

" 2/ Stravovanie zamestnancov

Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.
V rozsudku Európskeho súdneho dvora z 20.januára 2005 vo veci C-412/03 Hotel Scandic Gäsabäck AB bol vyjadrený názor k základu dane pri poskytovaní služieb vlastným zamestnancom. V zmysle názoru vyjadreného v citovanom rozsudku sa do základu dane podľa § 22 ods.1 zákona o DPH nezahrnie príspevok platený zamestnávateľom, ktorý môže zamestnávateľ zahrnúť do výdavkov na účely dane z príjmov, ako ani príspevok zo sociálneho fondu. Príspevok sa zahrnie do základu dane len ak je platený inou osobou ako zamestnávateľom.
Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.
(napr.45 % hodnoty stravného lístka prípadne znížený o príspevok zo sociálneho fondu)"
Ja si myslím, že na vstupe si možno odpočítať celú vyfakturovanú DPH dodávateľom a na výstupe sa odvedie DPH zo stravných lístokov predaných a to len z tej čast, ktorú platia zamestnanci.

Inak tejto Porade je supek kalkulačka na výpočet http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=7814
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Vdaka palino
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je možné, aby celú hodnotu stravných ljednotiek uhradil zamestnávateľ, keďže vo firme je zamestnanec zároveň aj konateľom - ako to bude v tom prípade s odvodom DPH ? prípadne ako by ste to účtovali?

Som začiatočník, ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať