Zavrieť

Porady

Chcem byt platcom DPH

Zdravim, prosim o radu, momentalne fungujem ako SZCO, platca dane z prijmu, no dan som este neplatil, lebo som nemusel.ideme prevadzkovat vydavatelsku cinnost a radi by sme presli na DPH, za akych podmienok je to mozne, moj obrat nebol ako spomina zakon, chceme to dobrovolne.
V pripade, ak by sme sa stali platcami DPH, je nutne viest podvojne uctovnictvo?Ako uzatvorit a uskutocnit prechod na PU z JU?Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    alpland Pozri príspevok
    Zdravim, prosim o radu, momentalne fungujem ako SZCO, platca dane z prijmu, no dan som este neplatil, lebo som nemusel.ideme prevadzkovat vydavatelsku cinnost a radi by sme presli na DPH, za akych podmienok je to mozne, moj obrat nebol ako spomina zakon, chceme to dobrovolne.
    V pripade, ak by sme sa stali platcami DPH, je nutne viest podvojne uctovnictvo?Ako uzatvorit a uskutocnit prechod na PU z JU?Vdaka.
    V zmysle paragrafu 4. odst. 4 požiadaš DÚ o registráciu. /t.j. požiadaš o registráciu aj keď nespĺňaš podmienku obratu 1,5 mil. SK/.
    Platiteľ DPH - SZČO nie je povinná viesť PÚ z titulu platiteľstva...
    .
    Naposledy upravil evina : 03.06.07 at 14:48 Dôvod: úprava preklepov

    alpland je offline (nepripojený) alpland

    alpland
    Ďakujem,Ako uzatvorit a uskutocnit prechod na PU z JU?Je potrebne podat DP ako neplatca DPH?resp. ako to mam urobit?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daňové priznanie k dani z príjmov podávajú platitelia DPH v rovnakej lehote ako tí, ktorí nie sú platiteľmi DPH. Zákon o dani z príjmov nerozlišuje daňovníkov v súvislosti s tým, či je daňovník platiteľom DPH alebo nie je. Tzn., že DP k dani z príjmov podáš za celé zdaňovacie obdobie r.2007 do 31.3.2008.

    Ak sa napriek tomu, že to nie je povinné, rozhodneš prejsť z JÚ na PÚ, nemôžeš tak urobiť v priebehu účt.obdobia. Vyplýva to z §9 Zákona o účtovníctve:
    (3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alpland Pozri príspevok
    Ďakujem,Ako uzatvorit a uskutocnit prechod na PU z JU?Je potrebne podat DP ako neplatca DPH?resp. ako to mam urobit?
    Neplatí žiadna podmienka povinného prechodu do sústavy podvojného účtovníctva. Platiteľ dane ako fyzická osoba môže naďalej pokračovať v účtovaní v sústave jednoduchého účtovníctva. Máte to uvedené aj v predchádzajúcom príspevku.

    Ak si účtovná jednotka môže zvoliť účtovnú sústavu, zmenu môže uskutočniť iba po riadnom ukončení účtovného obbobia - u fyzickej osoby je to kalendárny rok. Ak plánujete prechod zo sústavy JÚ do PÚ, musíte riadne ukončiť účtovanie v sústave JÚ k 31.12.2007 a prejsť na PÚ k 1.1.2008.

    alpland je offline (nepripojený) alpland

    alpland
    No a danove priznanie v r. 2008 za rok 2007 sa podava len jedno ako dan z prijmu alebo aj DP z DPH ked teraz som na dani z prijmov a chcem prejst na DPH?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    alpland Pozri príspevok
    No a danove priznanie v r. 2008 za rok 2007 sa podava len jedno ako dan z prijmu alebo aj DP z DPH ked teraz som na dani z prijmov a chcem prejst na DPH?
    Daňové priznanie na DPH budeš dávať vtedy, ak sa staneš platcom - a to sa dáva v štvrťročných intervaloch, a ak za kalendárny rok prekročíš obrat 10mil.Sk tak v mesačných intervaloch. Prvý krát za štvrťrok, kedy sa staneš platcom.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    alpland Pozri príspevok
    No a danove priznanie v r. 2008 za rok 2007 sa podava len jedno ako dan z prijmu alebo aj DP z DPH ked teraz som na dani z prijmov a chcem prejst na DPH?
    Neprejdeš z dane z príjmov na DPH - sú to dve rozdielne dane, každá sa riadi vlastným predpisom. Zdaňovacie obdobie pre daň z príjmov FO je kalendárny rok, zdaňovacie obdobie pre DPH je kalendárny mesiac, príp. štvrťrok.

    Chcem byt platcom DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.