Zavrieť

Porady

predaj ojazdeného vozidla a DPH

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Máme vo firme staršie osobné, ojazdené vozidlo a sme platcovia DPH. Ideme ho predať platcovi DPH na Slovensko. Je automobil oslobodený od dane podľa § 42 a môžem ho predať bez DPH?
Ďakujem za rýchlu odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Andrea30 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som poprosiť o radu. Máme vo firme staršie osobné, ojazdené vozidlo a sme platcovia DPH. Ideme ho predať platcovi DPH na Slovensko. Je automobil oslobodený od dane podľa § 42 a môžem ho predať bez DPH?
    Ďakujem za rýchlu odpoveď
    Áno predaj os.mot.vozidla je oslobodené od dph. VeĎ ani pri kúpe si nemala nárok na uplatnenie dph. Sú samozrejme aj výnimky: autopožičovne, predajcovia áut.

    Link:
    http://www.porada.sk/t52995-dph-pri-...daj+osobn%E9ho
    http://www.porada.sk/t39076-zasa-pre...daj+osobn%E9ho

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    smith Pozri príspevok
    Áno predaj os.mot.vozidla je oslobodené od dph. VeĎ ani pri kúpe si nemala nárok na uplatnenie dph. Sú samozrejme aj výnimky: autopožičovne, predajcovia áut.

    Link:
    http://www.porada.sk/t52995-dph-pri-...daj+osobn%E9ho
    http://www.porada.sk/t39076-zasa-pre...daj+osobn%E9ho
    Teraz som na vážkach.
    Oslobodené??
    Alebo nie je predmetom DPH.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    betka Pozri príspevok
    Teraz som na vážkach.
    Oslobodené??
    Alebo nie je predmetom DPH.
    Podľa § 42 je to oslobodenie od dane.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    betka Pozri príspevok
    Teraz som na vážkach.
    Oslobodené??
    Alebo nie je predmetom DPH.
    oslobodené, ale do DP sa neuvádza (len do výkazu podľa § 70 ho uveďte), a ani vám to neovplyvní K (lebo to berte ako príležitostný predaj §50/2/b . Ak vás tototo trápilo s tým oslobodením.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    A ako by to bolo pri predaji užítkového vozidla, pri nákupe ktorého nebola daň uplatnená a používal sa na zdaň. plnenia, zaplatila sa daň z MV a uplatňoval sa odpočet DPH z nákupu PHM?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    rommy Pozri príspevok
    A ako by to bolo pri predaji užítkového vozidla, pri nákupe ktorého nebola daň uplatnená a používal sa na zdaň. plnenia, zaplatila sa daň z MV a uplatňoval sa odpočet DPH z nákupu PHM?
    Taktiež bude fakturovať bez DPH. To, že si uplatňoval odpočet DPH z nákupu PHM nemá na to vplyv.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    rommy Pozri príspevok
    A ako by to bolo pri predaji užítkového vozidla, pri nákupe ktorého nebola daň uplatnená a používal sa na zdaň. plnenia, zaplatila sa daň z MV a uplatňoval sa odpočet DPH z nákupu PHM?
    Zákon o DPH par. 49
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň (nie je napísane, že musí..)

    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
    b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
    c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
    d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

    1. Ak ste si neodpočítali DPH pri nákupe užitkového vozidla DPH, to bola vaša vec, pretože ste si ho mohli odpočítaťa a neodpočítali ste si ho. Zákon mi hovorí môže odpočítať, nie musí....
    2. resp. ste kúpili užítkové auto od neplátcu DPH, alebo občana.

    Ak sa rozhodnete toto užitkové vozidlo predať, ide o dodanie tovaru, čím Vám ako plátcovi DPH vzniká daňová povinnosť, Fakturujete dodanie tovaru: ZD+DPH

    Pohonné hmoty a odpočítanie DPH z nich je jedna vec, a predaj je druhá vec...


    cloe Pozri príspevok
    Taktiež bude fakturovať bez DPH. To, že si uplatňoval odpočet DPH z nákupu PHM nemá na to vplyv.
    ???????, m usí fakturovať aj DPH, pretože na toto nemá vplyv to, že si neuplatnil odpočítanie DPH.
    Fakturovať bude ako dodanie tovaru, vzniká mu daňová povinnosť, t.j. ZD+DPH

    predaj ojazdeného vozidla a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.