Zavrieť

Porady

účtovanie ERP v reštauračných zariadeniach ako to správne účtovať ??

chcela by som sa spytať ako účtujete napr. v penzione alebo reš. zariadeniach úhrady za hotové jedlá alebo ubytovacie služby platobnou kartou u platcu DPH...

na ERP dennej uzávierky je základ dane napr. 10000 Sk, 19 % DPH 1900, 0 % DPH 100 Sk napr. vratné fľaše, suma 19000 sk je rozdelená na priamu uhradu v hotovosti 10000 Sk,- 4000 Sk,- úhrada plat. kartou a 5000 su ceniny /stravné lístky/

máte niekto skúsenosti s podobným účtovaním ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    zaujímalo by ma ako účtujete platby kredit kartou ?? 211/261 a potom v banke vyrovnáte 261/221 ?? vôbec to nie je také jednoduché

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    dracica Pozri príspevok
    zaujímalo by ma ako účtujete platby kredit kartou ?? 211/261 a potom v banke vyrovnáte 261/221 ?? vôbec to nie je také jednoduché
    Účtujem platba kartou z banky: 221/261, mesačnú uzávierku rozúčtovávam celú cez interný doklad 261/601,602,343, a v pokladni príjmovým dokladom to čo bolo vyplatené v hotovosti vrátane lístkov, /ale my ich nevraciam e stravovacím spoločnostiam, ale nakupuje sa za ne tovar, inak nám to ceniny ani nezobrazuje na páske z RP/ - 211/261.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    dakujem a este som zabudla ak nejaký klient zaplati kartou tak pride avízo v ktorom si kreditná spoločnosť odpočíta províziu za transakciu a na účet pride len rozdiel

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    dracica Pozri príspevok
    dakujem a este som zabudla ak nejaký klient zaplati kartou tak pride avízo v ktorom si kreditná spoločnosť odpočíta províziu za transakciu a na účet pride len rozdiel
    Áno, to robí vlastne banka, ktorá spravuje post-terminály. Uvediem Ti príklad:
    klient Ti zaplatí 1000,- Sk, na účet Ti príde 970,-Sk
    Účtovanie: 1000,- .........221/261
    30,- ..........568/221

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    rozumiem je to ako keby klient zaplatil post. pouk. faktúru 20000 sk a príde mi na účet 19990 sk, v avize od slov. pošty mám uvedené 20000 istina a 10 poplatok, zaúčtujem to 20000 SK,- 321/221 20000 sk a 10 SK,- 568/221

    a ako máte uvedené na ERP platby kartou s DPH ???

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    dracica Pozri príspevok
    rozumiem je to ako keby klient zaplatil post. pouk. faktúru 20000 sk a príde mi na účet 19990 sk, v avize od slov. pošty mám uvedené 20000 istina a 10 poplatok, zaúčtujem to 20000 SK,- 321/221 20000 sk a 10 SK,- 568/221

    a ako máte uvedené na ERP platby kartou s DPH ???
    Áno s DPH.
    A ešte k tým províziám: ja používam účet 568 - lebo nám to spravuje banka, ale ak by to bola iná spoločnosť /neviem, či také robí aj pošta/, tak by som účtovala províziu cez 518.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    no inač používam 518 mala som to v jednej firme kde som takýchto účt. operácii nahodila asi 1000

    ...a to mi chcete povedať že ručne rozpočítavate dennú uzávierku základ a DPH ??? to sa nedá nejako nastaviť ???

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Nie uzávierku mám rozčlenenú na základ a DPH - účtujem o celej uzávierke - a o mesačnej, nie dennej. Ale ak mám osobitne sumu, ktorá bola uhradená v hotovosti, a druhá, ktorá bola uhradená VISA kartou - tie sú s DPH - kontrolovala som si, či všetky platby prešli. No teraz majú softvér v ERP preinštalovaný, a už to tam neudáva.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    dakujem zajtra rozoberiem este stravne listky a ich preplatenie to je iná kapitolaaaaaaaaa

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    prosím Vas môžete mi niekto poradit ako účtujete v ERP stravné lístky prijate za od zákazníka v reštaurácii ???

    211/602,604 6000 hotovost denná úzávierka
    211/343 1900 DPH výstup
    213/261 4000 ceniny/stravenky/
    378/213 4000 preúčt. na pohľadávku voči Ticket restaurant
    518/321 100 provízia Ticket restaurant došlá faktúra
    343/321 19 DPH vstup
    321/378 119 zápočet provízia s pohľadávkou Ticket restaurant
    221/378 3881 príjem Ticket restaurant úhrada za stravné lístky
    261/6.. základ zo 4000 sk
    261/343 DPH zo 4000 sk
    neviem či je to správne účtovne to sedí ale neexistuje nejaký jednoduchší spôsob ??
    Naposledy upravil dracica : 20.06.07 at 20:42

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    prosim vas mozete mi dat niekto link kde je pisane o uctovaní EPR platbách stravnými listkami a platbami kartou ??? neviem to nejako vyfiltrovat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.