Zavrieť

Porady

Hlásenie o vyúč.dane z príjmov

Veľmi sa trápim s hlásením. Robím to po prvý krát. Mali sme veľa zamestnancov na dohody a jedného na HPP. Jemu som aj robila ročné zúčtovanie a vyšiel mu preplatok. Do ktorého riadku /ten preplatok/ ho mám zapísať? Ako mi vrátia preplatok dane? My sme ho už zamestnancovi vyplatili. Pomôže mi prosím, ak viete.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pozit je offline (nepripojený) pozit

    pozit
    Jankaaa
    Veľmi sa trápim s hlásením. Robím to po prvý krát. Mali sme veľa zamestnancov na dohody a jedného na HPP. Jemu som aj robila ročné zúčtovanie a vyšiel mu preplatok. Do ktorého riadku /ten preplatok/ ho mám zapísať? Ako mi vrátia preplatok dane? My sme ho už zamestnancovi vyplatili. Pomôže mi prosím, ak viete.
    Časť III. uvedeného hlásenia máš rozdelenú na 4 časti na zapísanie údajov o 4 zamestnancoch. K tomu zamestnancovi na HPP dáš do r. 7 vypočítaný preplatok z RZ. Preplatok si odpočítaš od svojej daň. povinnosti, t.z. na preddavkoch odvedieš o ten preplatok menej. Ale ak máš poučenie k vyplneniu hlásenia, tak tam je to všetko vysvetlené.
    Pekný zvyšok dňa.
    pozit

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    ?
    pozit, v hlásení III.časť sa už neuvádza preplatok z ročného zúčtovania. Uvádza sa len úhrn zrazených preddavkov a celková suma vyplateného bonusu vyplatená za uplynulý rok. Neuvádza sa výsledok ročného zúčtovania, teda ani preplatok/nedoplatok dane ani prípadný daňový bonus na doplatenie alebo na vybratie.

    Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

    Jankaaa
    Ako potom požiadam o vrátenie preplatku z roč.zúčtovania. Totiž to v tomto roku už máme iba zamestnanca na HPP, ktorý má nízky príjem. Takže nemám z čoho ten preplatok ponížiť. Mám napísať ručne nejakú žiadosť? Ďakujem.

    pozit je offline (nepripojený) pozit

    pozit
    Jozef Mihál
    ?
    pozit, v hlásení III.časť sa už neuvádza preplatok z ročného zúčtovania. Uvádza sa len úhrn zrazených preddavkov a celková suma vyplateného bonusu vyplatená za uplynulý rok. Neuvádza sa výsledok ročného zúčtovania, teda ani preplatok/nedoplatok dane ani prípadný daňový bonus na doplatenie alebo na vybratie.
    Sorry, sorry! Ja som ešte za minulý rok nerobila hlásenie, takže som to napísala tak, ako to poznám z r. 2003. Ešte raz sa ospravedlňujem, nechcela som mylne informovať!
    pozit

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V hlásení sa uvádzajú všetci, ktorí majú nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Samozrejme aj dohodári. Aj "príkazné zmluvy", ak ste ich zaradili pod § 5 a zrážali preddavky...

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dobrý softvér vie hlásenia generovať automaticky (pardon za otvorenú reklamu).

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Hmmm, máte pravdu pán Mihál, len ešte presvedčiť šéfstvo , aby ten "dobrý softvér" zakúpil a nainštaloval aby som po mojom výstupe z počítača nemusela aj tak všetko kontrolovať...a kontrolovať...

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Odbehli ste od problému, čo s preplatkom a ako ho dostať späť. Len tak požiadať sa mi akosi nepozdáva, ako bude DÚ vedieť, že žiadam správnu sumu? Uvádza sa preplatok vyplatený zamestnancom z prostriedkov zamestnávateľa v prehľade za 1. kvartál 2005?
    V našom prípade nejde o malé sumy, pretože sme spätne vyplácali bonusy. Odkaz na poučenie mi akosi s týmto nepomohol.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Jozef Mihál
    V hlásení sa uvádzajú všetci, ktorí majú nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Samozrejme aj dohodári. Aj "príkazné zmluvy", ak ste ich zaradili pod § 5 a zrážali preddavky...
    Prosím veľmi o radu: - dá sa poslať Hlásenie elekronicky? - alebo údaje stráy 3 na diskete? - mali sme asi 250 dohodárov a mesačné výkazy na sociálku nám prílohy brali na SP na diskete (robil to automaticy SW- ale nie mzdový,takže v mzdovom programe ich vôbec nevedieme - takže v hlásení ich samozrejme nemám)
    Takže neviem ako DÚ - vezme mi takúto prílohu na diskete?
    poradíte? - máte s tým skúsenosť?
    vopred dík za odpovede

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    blcha
    Odbehli ste od problému, čo s preplatkom a ako ho dostať späť. Len tak požiadať sa mi akosi nepozdáva, ako bude DÚ vedieť, že žiadam správnu sumu? Uvádza sa preplatok vyplatený zamestnancom z prostriedkov zamestnávateľa v prehľade za 1. kvartál 2005?
    V našom prípade nejde o malé sumy, pretože sme spätne vyplácali bonusy. Odkaz na poučenie mi akosi s týmto nepomohol.
    Preplatok uvediš v Hlásení ... na r. 3. v časti I. Vyúčtovanie dane. Dtto v Prehľade.
    Napr.
    r. 1. zrazené preddavky 15.000,00
    r. 3 vrátené preplatky na dani 1.000,00
    r. 5 úhrn riadkov 14.000,00
    Ty nebudeš žiadať DU o vrátenie, ale si odpočítaš od daňovej povinnosti z nasledujúceho(cich) mesiaca(ov).
    DÚ samozrejme bude vedieť, či uvádzaš správne sumy. Veď na r. 0 uvádzaš zúčtované a vyplatené zdaniteľné príjmy úhrnom za všetkých zamestnancov, ktorých uvádzaš v časti III., kde na r. 6 je uvedený základ dane.
    Postupne všetko vypĺň a uvidíš, že to má svoju logiku. V Hlásení budeš mať na r. 3 1.000,00 a keď túto daň(preplatok) zúčtuješ napr. za 1/2006, kde napr. bude daňová povinnosť za všetkých zamestnancov 1.200 Sk, DÚ odvedieš len 200 Sk. Ak by bola daňová povinnosť len 600 Sk, odpočítaš len túto sumu a v nasledujúcom(cich) mesiaci(och) odpočítaš zvyšok. To všetko uvedieš v Prehľade.
    Dodatok: Až teraz som si všimla, že odpovedám na príspevok z 19.4.2005. Blcha to už má dávno vyriešené.
    Naposledy upravil Marína : 06.03.06 at 09:10 Dôvod: dodatok

    jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

    jozefIK
    sway
    Prosím veľmi o radu: - dá sa poslať Hlásenie elekronicky? - alebo údaje stráy 3 na diskete? - mali sme asi 250 dohodárov a mesačné výkazy na sociálku nám prílohy brali na SP na diskete (robil to automaticy SW- ale nie mzdový,takže v mzdovom programe ich vôbec nevedieme - takže v hlásení ich samozrejme nemám)
    Takže neviem ako DÚ - vezme mi takúto prílohu na diskete?
    poradíte? - máte s tým skúsenosť?
    vopred dík za odpovede
    Hlásenie sa dá poslať elektronicky a to ako súbor txt alebo xml. Bližšie na stránke DRSR na www.drsr.sk

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    jozefI
    Hlásenie sa dá poslať elektronicky a to ako súbor txt alebo xml. Bližšie na stránke DRSR na www.drsr.sk
    vďaka - potešilo ma to !!!!

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Vypisujem hlásenie o vyúčtovaní dane za r.05,prosím Vás pomôžte mi či mám vypísané správne nasledujúce riadky:
    časť 1 riadok 0 = HM-poistné-Nezd. časť ( je to zdaniteľný príjem)
    časť 3 riadok 4= iba HM
    časť 3 riadok 6= HM-poistné(je to ČZD)

    ak existuje väzba na riadky vo vyhlásení prosim Vás o upozornenie .Hlásenie vypisujem prvý krát .Ďakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Alllena
    Vypisujem hlásenie o vyúčtovaní dane za r.05,prosím Vás pomôžte mi či mám vypísané správne nasledujúce riadky:
    časť 1 riadok 0 = HM-poistné-Nezd. časť ( je to zdaniteľný príjem)
    Nie. Zdaniteľný príjem je hrubý príjem. Súčet riadkov 4 z časti III.
    časť I. riadok 1 súčet riadkov 7 z časti III.
    časť I. riadok 11 písm. A. Súčet riadkov 8 z časti III.
    časť 3 riadok 4= iba HM správne
    časť 3 riadok 6= HM-poistné(je to ČZD) Správne. Riadok 6 z časti III. si odkontroluješ na mzdy.
    atd.
    ak existuje väzba na riadky vo vyhlásení prosim Vás o upozornenie .Hlásenie vypisujem prvý krát .Ďakujem
    Odpovede sú vyznačené červenou.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Ja by som sa chcela opýtať ohľadne dátumov na ročnom hlásení.Keď som vykonala RV za mesiac február ,tak na prvej strane dám dátum/Dátum vykon.RV pred.na daň za zd.ob.za ktoré sa hlás.podáva bude 28,2,06? Pod tým vypracoval dňa 31,3,06?Na druhej strane dátum tiež 31,3,06?Poradíte mi?Ďakujem..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.