Zavrieť

Porady

úroky z omeškania do zahraničia

O úrokoch z omeškania je tu toho viac, ale nejak som nenašla môj prípad. Máme viac faktúr od dodávateľa z ČR po splatnosti. Dohodli sme sa, že mu budeme platiť úroky z omeškania, denný úrok bude 0,025% z dĺžnej sumy x počet dní po splatnosti. Na úroky si chce dodávateľ štvrťročne vystaviť faktúru. Prosím o radu, keď spravíme takúto zmluvu o uhrádzaní úrokov z omeškania, či to
1. môžeme dať do nákladov
2. ako zaúčujem faktúru na úroky
3. či nemusím zraziť zrážkovú daň pred vyplatením úrokov
4. Dodávateľ je platiteľ DPH v ČR. DPH sa zdaňuje ako pri dodávke tovaru? Čiže až u nás zdaním a hneď odpočítam?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gokko je offline (nepripojený) gokko

    gokko
    Dostala som od daňového poradcu ešte aj nasledovnú odpoveď, tak ju zverejňujem, ešte sa to možno niekomu zíde:
    Podľa § 2 písm. g) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (zahraničnej osoby) je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky. Príjmy, ktoré plynú daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov na území Slovenskej republiky, sú vymedzené v § 16 zákona o dani z príjmov.

    Príjem vo forme úrokov z omeškania, ktorý plynie českej firme za oneskorenú úhradu peňažného záväzku, nie je príjmom vymedzeným v § 16 zákona o dani z príjmov. To znamená, že tento príjem zahraničnej osoby nie je zdaniteľným príjmom na území Slovenskej republiky. Tuzemská spoločnosť teda vyplatí českej firme hrubú sumu úrokov z omeškania bez vykonania zrážky.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    gokko Pozri príspevok
    O úrokoch z omeškania je tu toho viac, ale nejak som nenašla môj prípad. Máme viac faktúr od dodávateľa z ČR po splatnosti. Dohodli sme sa, že mu budeme platiť úroky z omeškania, denný úrok bude 0,025% z dĺžnej sumy x počet dní po splatnosti. Na úroky si chce dodávateľ štvrťročne vystaviť faktúru. Prosím o radu, keď spravíme takúto zmluvu o uhrádzaní úrokov z omeškania, či to
    1. môžeme dať do nákladov ANO
    2. ako zaúčujem faktúru na úroky 544AE/321
    3. či nemusím zraziť zrážkovú daň pred vyplatením úrokov
    4. Dodávateľ je platiteľ DPH v ČR. DPH sa zdaňuje ako pri dodávke tovaru? Nie je predmetom dane ( DPH ), ani v ČR, ani v SR.
    Čiže až u nás zdaním a hneď odpočítam?
    Ďakujem.
    zvýraznené.

    gokko je offline (nepripojený) gokko

    gokko
    Prosím ešte váš názor na zrážkovú daň. Ja som úroky z omeškania v §43 nenašla, iba úroky na vkladných knižkách a na BÚ a pod. Podľa mňa teda nemáme povinnosť zraziť daň. Potvrdíte mi to niekto?

    gokko je offline (nepripojený) gokko

    gokko
    Prosím vás, ešte raz sa vraciam k zrazeniu dane pred vyplatením úrokov z omeškania DO ZAHRANIČIA právnickej osobe. Neviete niekto sa vyjadriť, máme zraziť daň, alebo nemáme túto povinnosť. Ďakujem za komentár.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    gokko Pozri príspevok
    Prosím ešte váš názor na zrážkovú daň. Ja som úroky z omeškania v §43 nenašla, iba úroky na vkladných knižkách a na BÚ a pod. Podľa mňa teda nemáme povinnosť zraziť daň. Potvrdíte mi to niekto?
    Mám za to, že to nepodlieha zrážkovej dani v zmysle § 43 zák. 595/2003 Zz.

    úroky z omeškania do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.