Zavrieť

Porady

Už zase kurzové rozdiely

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Skúšala som sa dopátrať ku kurzovým rozdielom, v príspevkoch som nenašla riešenie na môj problém, preto by som sa odvážila opýtať sa:

K 31.12.2003 som zaúčtovala KR k prijatým faktúram na 563/321 interným dokladom.

V roku 2004 som uhradila 2 faktúry, pri ktorých mi vznikol kurzový zisk 321/663. Ako mám postupovať? Mám zaúčtovať zápisom -563/321 tú sumu, ktorú som pôvodne zaúčtovala k 31.12.2003 na tie faktúry? A čo so zvyšnou sumou - na tie fakt. ktoré neboli zaplatené? Vytvoriť nové s novým kurzom k 31.12.2004?
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Včera som bola na školení k dani z príjmu PO a prednášajúca Ing. Klučková (je to riaditeľka DÚ pre vybrané subjekty), nás informovala, že vo Fin. sprav. 2/2005 bude usmernenie ku kurzovým rozdielom. Tak asi treba trochu počkať, lebo aj ona povedala, že nemôže povedať, čo tam s určitosťou bude, lebo FS ešte nečítala! Takže čakať!
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Díky moc!!!!! Tak počkám teda.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Včera mi bolo radené, že ak nebudeme DÚ nič hlásiť, mám postupovať takto:
To, čo sme mali k 31.12.03 na 563/321 ako nedaňový náklad , mám teraz dať na 321/663 ako nedaňový výnos. To, čo sme mali k 31.12.03 na 321/663 ako nedaňový výnos, mám dať teraz na 563/321 ako nedaňový náklad.
Potom nanovo prepočítať staré faktúry, ktoré naďalej zostali neuhradené (prepočítať ich pôvodnú účtovnú hodnotu, ktorú sme použili 31.12.03 pri rátaní straty,resp.zisku) a tentoraz bude 563 aj 663 už daňovo uznaným nákladom, resp. výnosom.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Ked si neposlala list na DU o zuctovani kurzovych rozdielov, tak tento rok-2004, tie kurzove rozdiely, ktore si mala pripocitatelne, teraz odpocitas a naopak tie kurzove rozdiely, ktore si mala odpocitatelne teraz pripocitas. Neuhradene zahranicne faktury, ktore si uz prepocitavala k 31.12.2003 teraz prepocitas znova kurzom k 31.12.2004 a zuctujes len rozdiel medzi prepocitanou sumou k 31.12.2003 a k 31.12.2004 a tie budes mat bud na 563, alebo 663, teda Ti vstupuju do zakladu dane.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

A teraz sme tam, kde sme boli asi pred mesiacom. Mne bolo jednou osobou vysvetlené tak, ako som napísala vyššie a druhou osobou tak, ako píše susan.Včul babo raď Asi si hodím mincu, lebo priznám sa, že čítanie § mi nepomohlo pochopiť ten správny postup.
0 0
karbanová karbanová

karbanová je offline (nepripojený) karbanová

Plne súhlasím so Susan.Prečo by som mala znovu účtovať o kurzových rozdieloch, ktoré už boli účtované v r.2003 t.j. k 31.12.2003 .Tieto sú už len predmetom daňového priznania ako pripoč. alebo odpoč.položka.V r.2004 účtujem len rozdiel, ktorý
mi vznikne po prepočte kurzom k 31.12.2004.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Rozumiem už vašim radám dobre? O kurzových rozdieloch z 31.12.03 nebudem účtovať, len zapíšem tieto sumy do "farebného" tlačiva DP - tie, čo boli pripočítaľne, budú teraz odpočítateľné a naopak. Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Paula
Rozumiem už vašim radám dobre? O kurzových rozdieloch z 31.12.03 nebudem účtovať, len zapíšem tieto sumy do "farebného" tlačiva DP - tie, čo boli pripočítaľne, budú teraz odpočítateľné a naopak. Ďakujem za trpezlivosť.
Ano Pauli, KR z r.2003 vysporiadaš len daňovo, vo farbe ako hovoríš a k 31.12.2004 vyrátaš nové KR z neuhradených faktúr o ktorých budeš účtovať a sú daňové.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

emily, vďaka
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na nezmysel :Prepočítam k 31.12.04 aj zálohovú platbu dodávateľovi z EÚ? Záloha bola platená v novembri ,tovar s dodacími listami prichádzal do konca decembra, faktúra prišla v januári 2005.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Pauli, myslím, že áno, prepočítať sa majú trojkové a dvojkové účty, nie? Tak potom aj 314, 315, 324, 325 atď.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dík Zuzka
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nevyfaktúrovanú dodávku (ak záloha nebola platená) tovaru z EÚ, to je tiež 3-kový účet.... teda tiež prepočítavam k 31.12., ak v januári už viem sumu.
Naposledy upravil Paula : 19.02.05 at 12:46
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

A čo štvorkové? Ja mám na 474 zostatok v EUR - leasing. Aj ten sa prepočíta k 31.12.04? Poraďte mi!
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

tonkat
A čo štvorkové? Ja mám na 474 zostatok v EUR - leasing. Aj ten sa prepočíta k 31.12.04? Poraďte mi!
Hovoríme, že prepočítavame záväzky a pohľadávky a 474 je záväzok, tak podľa mňa áno.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Paula
Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na nezmysel :Prepočítam k 31.12.04 aj zálohovú platbu dodávateľovi z EÚ? Záloha bola platená v novembri ,tovar s dodacími listami prichádzal do konca decembra, faktúra prišla v januári 2005.
Zálohy sa neprepočítavajú, pretože sa prepoč. len majetok a záväzky v cudzej mene. Poskytnutá záloha nieje záväzkom.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Paula
Včera mi bolo radené, že ak nebudeme DÚ nič hlásiť, mám postupovať takto:
To, čo sme mali k 31.12.03 na 563/321 ako nedaňový náklad , mám teraz dať na 321/663 ako nedaňový výnos. To, čo sme mali k 31.12.03 na 321/663 ako nedaňový výnos, mám dať teraz na 563/321 ako nedaňový náklad.
Potom nanovo prepočítať staré faktúry, ktoré naďalej zostali neuhradené (prepočítať ich pôvodnú účtovnú hodnotu, ktorú sme použili 31.12.03 pri rátaní straty,resp.zisku) a tentoraz bude 563 aj 663 už daňovo uznaným nákladom, resp. výnosom.
Pauli, ako robíš tie KR, takto ako píšeš, alebo inak? Mám za minulý rok dosť vysoké kurzové zisky, ktoré boli nedaňovým výnosom a potrebujem sa uistiť čo s nimi mám teraz urobiť. Prosím o radu. Ďakujem
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Marianna, nedavno som tiez polozila v tejto porade otazku, ci sa prepocitavaju aj poskytnute zalohy v cudzej mene uctovane na 314, pretoze som bola svojou otazkou zaskocena a nevedela som si poradit. Tak ako sa aj vyssie pise, vsetky 3-ove ucty sa prepocitavaju! Taku odpoved som aj dostala. Logicky by sa teda mali prepocitat aj uhradene zalohy, pretoze ked pride ostra faktura v roku 2005, tak zaplatenu zalohu budes uctovat 321/314, ako ciastocne alebo plne uhradenu.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
jessica
Pauli, ako robíš tie KR, takto ako píšeš, alebo inak? Mám za minulý rok dosť vysoké kurzové zisky, ktoré boli nedaňovým výnosom a potrebujem sa uistiť čo s nimi mám teraz urobiť. Prosím o radu. Ďakujem
Neviete mi nikto s určitosťou povedať? Kur.rozdiely z faktúr z 2003, faktúry boli uhradené v 2004. V DP za 2003 boli v DP ako nedaňové výnosy. V r.2004 pri úhradách záväzkov kur.rozdiely z precenených záväzkov som účtovala ako daňové KR, ale čo s tými odpočítateľnými KR z 2003? Musím dať do pripočítateľných položiek teraz alebo do konca 2007?
Ďakujem za radu vopred.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jessica, pozri príspevky 8 a 9 - tak som urobila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať