Zavrieť

Porady

DPH za služby dodané mimo SR

Prosím Vás, vie mi niekto poradiť či mám alebo nemám fakturovať DPH? Sme platcami DPH v SR. Máme zmluvu s firmou z EÚ (Nemecko) na dodanie konzultačných služieb v EÚ (Belgicko) ale aj mimo EÚ (Rumunsko). V praxi to znamená, že my ako slovenská firma, pošleme nejakého experta na konzultácie do Belgicka a Rumunska a vyfakturujeme to Nemeckej firme. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Sylvia123 Pozri príspevok
    Prosím Vás, vie mi niekto poradiť či mám alebo nemám fakturovať DPH? Sme platcami DPH v SR. Máme zmluvu s firmou z EÚ (Nemecko) na dodanie konzultačných služieb v EÚ (Belgicko) ale aj mimo EÚ (Rumunsko). V praxi to znamená, že my ako slovenská firma, pošleme nejakého experta na konzultácie do Belgicka a Rumunska a vyfakturujeme to Nemeckej firme. Ďakujem.
    Podľa mňa miestom dodania spomínaných konzultačných služieb určíme podľa §15/7,8. Teda miestom dodania bude Nemecko. V zmysle zák. 222/2004 uvedené plnenie nie je predmetom dane na Slovensku. Faktúra nebude obsahovať slov. DPH.
    Ďakujem.
    A ospravedlňujem sa za to Rumunsko, akosi som pozabudla, že už aj oni sú v EÚ.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    ja len doplnim, ze aj ked sa jedna o §15,7-8, treba vseobecne vychadzat aj z §2,1,b: predmetom dane je poskytnutie sluzby za protihodnotu V TUZEMSKU uskutocnene zdanitelnou osobou. A ako pisete, vas zamestanec odisiel tu sluzbu poskytnut do nemecka, resp. rumunska, cize sluzba nebola poskytnuta v TUZEMSKU a preto nie je ani PREDMETOM DANE.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    martinez Pozri príspevok
    ja len doplnim, ze aj ked sa jedna o §15,7-8, treba vseobecne vychadzat aj z §2,1,b: predmetom dane je poskytnutie sluzby za protihodnotu V TUZEMSKU uskutocnene zdanitelnou osobou. A ako pisete, vas zamestanec odisiel tu sluzbu poskytnut do nemecka, resp. rumunska, cize sluzba nebola poskytnuta v TUZEMSKU a preto nie je ani PREDMETOM DANE.
    Nesúhlasím s uvedeným záverom.

    Pri poskytnutých službách rozhoduje miesto dodania služby ( a z toho treba vychádzať ) aby som mohol jednoznačne určiť, či je daná služba predmetom dane na Slovensku.

    Prečo?

    Predmetom dane je poskytnutie služby v tuzemsku.

    Kedy je služba poskytnutá v tuzemsku? Vtedy, ak miesto dodania takejto služby je tuzemsko.

    Príklad:
    Čo by sa stalo, keby objednávateľom služby ( popísanej v zadaní témy ) nebola nemecká firma, ale nemecký občan - nepodnikateľ ( čo by sa kľudne mohlo stať napr pri právnych službách, ktoré posudzujeme takisto podľa § 15/7;8 ) ? Miestom dodania týchto služieb by bolo Slovensko ( sídlo, miesto podnikania dodávateľa) a boli by predmetom dane na Slovensku. A čo sa vlastne zmenilo ? Veď zamestanec odisiel tu sluzbu poskytnut do nemecka, resp. rumunska, v jednom aj druhom prípade. Len objednávateľ nie je "podnikateľom". A práve to zmenilo pohľad na miesto dodania služby a tým aj na to, či je takáto služba predmetom dane na Slovensku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Slovenská firma registrovaná pre DPH SK obdržala objednávku od českej firmy - registrovaná pre DPH CZ na kompletnú opravu tlačového agregátu na tlačiarenský stroj / tento stroj tlačí noviny / .

    Slovenská firma tieto časti stroja vlastní opotrebované a následne na nich na základe obdobných vyšiie uvedených objednávok prevádza GO a tieto zgenerálkované časti stroja potom predá aj s montážou výmenným spôsobom .

    To znamená, príde ku zákazníkovi v mojom prípade do CZ , zdemontuje z tlačového zariadenia opotrebovanú nefunkčnú časť stroja , prevedie montáž funkčnej zgenerálkovanej časti stroja a stroj uvedie do prevádzky .........a ten nefunkčný kus si berie späť .

    Takýmto postupom bude realizovaná aj vyššie uvedená objednávka .

    Teraz mám dilemu určiť miesto dodania nakoľko :
    repasovanie a GO - tieto práce sa vykonajú na Slovensku v prevádzke dodávateľa , potom táto časť sa prevezie do CZ a tu sa zrealizuje montáž .

    Podľa § 16 odst. 7 som určila miesto dodania služby v mojom prípade CZ , čo sa týka FA bude vystavená podľa § 73 odst.2 a bez DPH s príslušnými odkazmi , nakoľko odberateľ je registrovaný pre DPH v CZ.

    Moja otázka ...je určenie miesta dodania správne ? Môžem tento obchodný vzťah pomenovať službou alebo je to tovar s montážou ?

    Za prípadné odpovede vopred ďakujem .
    človiečik Vladimír Ozimý
    aj keby to bol tovar s montážou a je registrovaný pre dph v čr prechádza daňová povinnosť na firmu CZ...ja by som sa orientoval asi podľa objednávku a tam si objednávajú náhradný diel alebo konkrétnu službu?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    aj keby to bol tovar s montážou a je registrovaný pre dph v čr prechádza daňová povinnosť na firmu CZ...ja by som sa orientoval asi podľa objednávku a tam si objednávajú náhradný diel alebo konkrétnu službu?

    Objednávajú si citujem : Objednávame u Vás kompletní opravu tiskového agregátu.

    Dodacie podmienky : montáž - první týden v září
    človiečik Vladimír Ozimý
    Zita5 Pozri príspevok
    Objednávajú si citujem : Objednávame u Vás kompletní opravu tiskového agregátu.

    Dodacie podmienky : montáž - první týden v září

    no mi bežne servisujeme takýmto spôsobom a ja to účtujem ako službu to jest samozdanenie v ČR...podľa mňa je to služba

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    no mi bežne servisujeme takýmto spôsobom a ja to účtujem ako službu to jest samozdanenie v ČR...podľa mňa je to služba
    mňa len pletie ten výmenný spôsob - kus za kus .
    Naposledy upravil Zita5 : 17.07.07 at 08:19

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.