Zavrieť

Porady

Čo s DPH?

Práve mi dali do ruky bloček z 21.02.2007. Ako naložiť s DPH?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    hodiť do koša - 1. možnosť (najčastejšie využívam...)
    podať Dodatočné DP - 2. možnosť (nevyužívam často...)

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri bode 1. zvažujem významnosť sumy a abstrahujem od "verného zobrazenia ..." .
    Doplním 3. zaúčtovať na príslušný nákladový účet, DPH neodpočítať - v DP pripočítateľná položka.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    ja súhlasím s Johankou....normálne zaúčtovať bloček...DPH neodpočítať ale ju zaúčtovať na príslušný nákladový účet ako nedaňovú položku...

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Doplním 4. Posúdiť významnosť sumy a pri nevýznamnej sume normálne zaúčtovať, DPH uplatniť a pri kontrole nechať tety daňováčky vytešovať sa, a pritom sa tváriť tak previnilo...

    PS. Dúfam, že ma neukameňujete

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    účtovník 007 Pozri príspevok
    Doplním 4. Posúdiť významnosť sumy a pri nevýznamnej sume normálne zaúčtovať, DPH uplatniť a pri kontrole nechať tety daňováčky vytešovať sa, a pritom sa tváriť tak previnilo...

    PS. Dúfam, že ma neukameňujete
    5. výsledok napísať do témy " Čo mi (ne)prešlo daňovou kontrolou".
    Vlastná skúsenosť - zaúčtované nezmysly s menej významnou sumou majú pri kontrolách nezastúpiteľný význam ( o priblblom výraze tváre ani nehovorím).
    Pri významných sumách má nezastúpiteľný význam znalosť zákonov a huba nevymáchaná .

    Mária61 je offline (nepripojený) Mária61

    Mária61
    Ja si myslím,že DPH si uplatniť môžeme vtedy, keď sú splnené podmienky. To znamená, že najskôr vtedy,nikde nie je napísané, že sa to nedá urobiť neskôr. Občas zaúčtujem staarý doklad (len v bežnom roku, nie z minulého roku). Názory sú rôzne ale v podstate s takýmto riešením súhlasila na konzultácii aj pracovníčka DÚ na styku s verejnosťou .

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Pre Mária61
    Veľmi rizikový postup. Odpočítanie možno uplatniť iba v súlade s § 51 ods. 2 zákona.
    Aj u hotovostného nákupu sa odpočítanie uzná iba v mesiaci nákupu, najneskôr v nasledujúcom, pretože platiteľ (resp. jeho zamestnanec) doklad mal. My sme smernicou určili povinnosť predkladať doklady najneskôr prvé tri dni nasledujúceho mesiaca, potom nebudú preplatené.

    larysa je offline (nepripojený) larysa

    larysa
    My takisto niekedy zaúčtuje mesiac starý doklad, možno aj viac. A daňováčky nemali žiadne pripomienky k tomu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    larysa Pozri príspevok
    My takisto niekedy zaúčtuje mesiac starý doklad, možno aj viac. A daňováčky nemali žiadne pripomienky k tomu.
    Záleží čo kontrolovali. Ak daň z príjmu, tak nemali žiadne pripomienky oprávnene, ak daň z pridanej hodnoty, tak buď mali dobrú náladu, alebo...
    Čo sa týka DPH súhlasím s príspevkom od Koňo.

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Čiže ak som správne pochopila tak keď mi teraz šef donesie bloček z 7 mesiaca môžem si ho uplatniť v DP za 8/2007. Myslela som že to platí len pri faktúrach?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    olmoj Pozri príspevok
    Čiže ak som správne pochopila tak keď mi teraz šef donesie bloček z 7 mesiaca môžem si ho uplatniť v DP za 8/2007. Myslela som že to platí len pri faktúrach?
    Skúste aj vypracované otázky a najčastejšie otázky. Boli robené pre Vás ... Poraďákov. Jedná sa o § 51. Nájdete tam toho veľa ... veľmi veľa. Predmetné platí od roku 2005. Takže uznáte, že to naozaj na Porade rozobrané byť muselo.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Z najčastejších otázok (hľadám tak ako by ste aj Vy):

    15) Doklad z ERP (kto, kedy, uplatnenie práva na odpočítanie dane)
    http://www.porada.sk/t14812-odpoeet-...loeku-erp.html
    odpocet DPH 1vo+odpo%E8%EDtanie+dane+doklad
    Príjem v hotovosti

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Osobne si myslím, že by sa DPH z bložkov z RP mohla uplatňovať vtedy, keď je uvedená v evidencii DPH, teda aj v 2. alebo 3. období nasledujúcom po období, kedy právo na odčítanie vzniklo. Lebo, keď sa zamyslíme, čo spôsobí, že si daňovník neodčítal DPH skôr? Určite neukrátil štát, jedine seba, že zaplatil v tom konkrétnom období vyššiu DPH. Samozrejme musíme sa držať dikcie zákona ale logicky by to nemal byť problém.

    Loja je offline (nepripojený) Loja

    Loja
    Ahojte,
    my máme na takéto "zvláštne" prípady analytiku 548-AE, kde účtujeme nedaňové náklady a pri DP na konci roka na to nezabudneme, len to celé dáme mimo daní. Je to odobrené audítorom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.