Zavrieť

Porady

DPH ?

Pekný deň, rada by som poznala Váš názor a dané skúsenosti na nasledovný problém.
Robili sme prepravu tovaru jednej slovenskej firme, nič neobviké, ale táto firma ten tovar preváža ďalej do Ománu. Tu sa delíme viacerí v názore. Fakturujeme túto prepravu s DPH alebo bez? S kolegyňou máme takú skúsenosť, že v prípade, že sa jedná o slovenského platcu DPH fakturujeme s DPH, keby táto firma bola z iného štátu tak bez DPH. Druhá strana nám protirečí, že v prípade ak môžeme zdokladovať, že táto preprava putuje ešte do iného štátu, aj nked objednávka a platca prepravy je zo SR, fakturujeme bez DPH. Tak teraz nevieme ako riešiť takýto problém. Ďakujem za vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    jani73 Pozri príspevok
    Pekný deň, rada by som poznala Váš názor a dané skúsenosti na nasledovný problém.
    Robili sme prepravu tovaru jednej slovenskej firme, nič neobviké, ale táto firma ten tovar preváža ďalej do Ománu. Tu sa delíme viacerí v názore. Fakturujeme túto prepravu s DPH alebo bez? S kolegyňou máme takú skúsenosť, že v prípade, že sa jedná o slovenského platcu DPH fakturujeme s DPH, keby táto firma bola z iného štátu tak bez DPH. Druhá strana nám protirečí, že v prípade ak môžeme zdokladovať, že táto preprava putuje ešte do iného štátu, aj nked objednávka a platca prepravy je zo SR, fakturujeme bez DPH. Tak teraz nevieme ako riešiť takýto problém. Ďakujem za vaše názory.
    Podľa § 47, ods.6 by sa mohlo jednať o plnenie oslobodené od DPH, podmienkou je, aby ste mali v zmysle ods. 3 toho istého ustanovenia, písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz. Pre vás to znamená mať príslušné prepravné doklady CMR opatrené razítkom colnice.
    Monika Kováčová
    Presne tak ako píše DušanČ, ide o vývoz (bez DPH), ale bez potvrdenia Colnice príp. kópie colného vyhlásenia nemôžete fakturovať bez dane...

    Osimka je offline (nepripojený) Osimka

    Osimka
    Ja by som sa chcela spýtať ako je to opačne, keď tovar pochádza z tretích krajín a je vezený z Hamburgu/prístav/ do ČR a faktúra sa vystavuje pre slovenského platcu DPH.Faktúra je s DPH?

    Osimka je offline (nepripojený) Osimka

    Osimka
    Máme T1-colný doklad,kde je odosielateľ tretia krajina ale cena bez DPH je dojednaná medzi nami/prepravcom/ a objednávateľom prepravy.Len neviem či mu mám na základ dať ešte aj DPH.

    Alena154 je offline (nepripojený) Alena154

    podnikatel Alena154
    bude to bez dpH oslobodene podla §47 zák.o DPH 222/2004 a to bude udané aj vo faktúre. Berie sa celá preprava, celá trasa kde to začína a kde končí takže aj keby ste urobili prepravu iba jednej časti stále je to bez DPH.

    doklad na oslobodenie je ukončenie - znamená pečiatka colnice o opustení tovaru EU.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Osimka Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať ako je to opačne, keď tovar pochádza z tretích krajín a je vezený z Hamburgu/prístav/ do ČR a faktúra sa vystavuje pre slovenského platcu DPH.Faktúra je s DPH?
    Je to obdobné ako pri vývoze. Treba sa riadiť podľa § 48, ods. 8, v spojitosti s § 24, ods. 1,2 zákona o DPH. Teda ak prepravné náklady colnica zahrnula na JCD do hodnoty tovaru pre dovozcu a vy máte prepravný doklad potvrdený colnicou, fakturujete vašu službu bez DPH.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Alena154 Pozri príspevok
    bude to bez dpH oslobodene podla §47 zák.o DPH 222/2004 a to bude udané aj vo faktúre. Berie sa celá preprava, celá trasa kde to začína a kde končí takže aj keby ste urobili prepravu iba jednej časti stále je to bez DPH.

    doklad na oslobodenie je ukončenie - znamená pečiatka colnice o opustení tovaru EU.
    § 47 zákona o DPH pojednáva o vývoze, nie o dovoze.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.