Zavrieť

Porady

Vratenie DPH

Zo zahranicia mimo eu som si objednal viac parov topaniek, a platil som 16,9%clo + 19%dph. Mozem poziadat o vratenie dph? Ako presme mam postupovat?

Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    7iro Pozri príspevok
    Zo zahranicia mimo eu som si objednal viac parov topaniek, a platil som 16,9%clo + 19%dph. Mozem poziadat o vratenie dph? Ako presme mam postupovat?

    Dakujem!
    Toto platí pokiaľ si tovar zakúpiš v cudzine (turista) spolu s DPH príslušnej krajiny. Pri opätovnej návšteve predložíš predajcovi doklad o prevezení tovaru cez hranice a v tej krajine (napr. u predajcu) ti vrátia DPH.
    Ty si však objednal tovar zo Slovenska a ten bol u nás preclený 19% daňou. Teda daňou slovenskou v zmysle nášho zákona.

    Pochopil si rozdiel?
    Monika Kováčová
    Niečo podobné máme i my na Slovensku pre cestujúcich (turistov) z krajín mimo EÚ:

    Zákon o DPH:
    Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru
    § 59
    Na začiatok

    (1) Fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Európskych spoločenstiev a ktorá v cestovnom styku vyváža z územia Európskych spoločenstiev tovar neobchodného charakteru v osobnej batožine (ďalej len cestujúci ), môže požiadať o vrátenie dane zaplatenej v cene vyvezeného tovaru, ktorý kúpila v tuzemsku od platiteľa, s výnimkou pohonných látok.

    (2) Trvalý pobyt a prechodný pobyt na účely odseku 1 je miesto, ktoré je zapísané v cestovnom pase. Ak taký údaj nie je v cestovnom pase zapísaný, preukáže cestujúci tento údaj iným hodnoverným dokladom.

    (3) Cestujúci môže požiadať o vrátenie dane, ak

    a) celková hodnota vrátane dane vyvezeného tovaru kúpeného u jedného platiteľa v jednom dni je vyššia ako 5 000 Sk,
    b) má doklad o kúpe tovaru vyhotovený platiteľom,
    c) vývoz tovaru je uskutočnený najneskôr do troch mesiacov od konca mesiaca, v ktorom bol tovar kúpený,
    d) vývoz tovaru je potvrdený colným úradom toho členského štátu, v ktorom tovar opustí územie Európskych spoločenstiev, na tlačive, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len tlačivo na vrátenie dane ).

    (4) Vrátenie dane sa uplatňuje u platiteľa, ktorý tovar predal, alebo u osoby, ktorú platiteľ poveril vrátením dane.

    (5) Nárok na vrátenie dane zaniká, ak sa platiteľovi alebo poverenej osobe nepredložia doklady uvedené v odseku 3 do šiestich mesiacov od konca mesiaca, v ktorom bol tovar predaný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.