Zavrieť

Porady

Odpisy mot. vozidla

Krásny aj keď upršaný deň,
chcela by som si overiť postup pri odpisovaní os.mot. vozidla kúpeného v zahraničí a to:
v marci firma kúpila os.motorové vozidlo za účelom ďalšieho predaja, to znamená ako tovar.Od predajcu je riadna faktúra a je plátca DPH. S daňovým úradom bola vysporiadana DPH, ale nie cestná daň.
Firma toto os. mot. vozidlo nepredala z dôvodu poklesu kurzu EURA a preto sa rozhodla, že toto mot. vozidlo zaradí do užívania. Dňom preradenia tohto vozidla zaplatila firma cestnú daň/čo si myslím, že to nebolo správne, ja by som cestnú daň zaplatila v termíne po zapísaní na polícií/ a taktiež DPH. Odpisujem toto mot. vozidlo z kúpnej ceny+DPH? Alebo táto cena bude navýšená aj o sumy, ktoré boli vynaložené na zapísanie auta na polícii, recyklačný poplatoka, fakt. za sprostredkovanie kúpy a dovoz auta z Nemecka? Táto suma je nejakých 100.000,- Sk.
Ďakujem za radu. Katka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak auto bolo pôvodne určené na predaj, cestná daň sa neplatí. Až potom, keď sa firma rozhodla že ho vyradí z tovarových zásob a zaradí do užívania sa platí cestná daň. IM sa odpisuje z OC vozidla vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. DPH tam nevstupuje.
    fajn baba Chudíková Katarína
    Zdravím EKOPO,
    ďakujem za odpoveď, cestnú daň som potom urobila správne, fajn, ale prečo sa odpisová cena nenavýšuje o DPH. Však ak sa kúpi os. motor. vozislo u nás, OC auta je cena bez DPH+DPH? Nie je to tak aj u týchto dovezených áut? Predsa DPH musím odviesť daňovému úradu v období, keď sme ho zaradili do majetku, alebo to nie je tak? Poraď mi ešte v tom, nie som v tom vôbec zbehlá, mám takýto prípad iba teraz a nemôžem kvoli tomu ani spávať, chcem to urobiť správne. Vďaka
    fajn baba Chudíková Katarína
    Dala som dotaz na daňové riaditeľstvo a dali mi takúto odpoveď:
    U platiteľa DPH táto daň nevstupuje do základu dane s výnimkou prípadov vymedzených v zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov.Daň z pridanej hodnoty, na ktorú platiteľ DPH nemá nárok na jej odpočítanie, ovplyvňuje základ dane z príjmov cez priame daňové výdavky-
    par. 19 odst. 3 písm. k/ bod 2/ platného zákona o dani z príjmu.
    Podľa toho mi vycháza, že DPH nemožno odpočítať a preto vstupuje do
    priamych daní a navýšuje OC vozidla na odpisy.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Chudíková Katarína Pozri príspevok
    Dala som dotaz na daňové riaditeľstvo a dali mi takúto odpoveď:
    U platiteľa DPH táto daň nevstupuje do základu dane s výnimkou prípadov vymedzených v zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov.Daň z pridanej hodnoty, na ktorú platiteľ DPH nemá nárok na jej odpočítanie, ovplyvňuje základ dane z príjmov cez priame daňové výdavky-
    par. 19 odst. 3 písm. k/ bod 2/ platného zákona o dani z príjmu.
    Podľa toho mi vycháza, že DPH nemožno odpočítať a preto vstupuje do
    priamych daní a navýšuje OC vozidla na odpisy.
    A platila si DPH pri obstaraní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.