Zavrieť

Porady

Dan z prijmu, resp. z predaj bytu...

Dobry den, prosila by som o odbornu radu ohladne platenia dane pri predaji bytu. Jedna sa o to, ze som 5 rokov dozadu kupila byt, pricom kupno-predajna zmluva bola podpisana 29.6.2002 a vklad na kataster bol zapisany 4.9.2002. Na konci minuleho roku 2006 som sa rozhodla, ze byt predam kamaratke a 29.1.2007 sme podpisali kupno-predajnu zmluvu. Kedze som byt mala zatazeny hypotekou, tak som byt koncom roka vyplatila, kamaratka si vzala novu hypoteku a tieto tahanice trvali do leta tohto roku a momentalne je to v stadiu, ze byt je stale pisany na moje meno, ale zalozne pravo je v prospech kamaratkinej banky, ktora splaca uz par mesiacov hypoteku na dany byt.
V byte som nemala trvaly pobyt, ale viem, ze ak som vlastnikom nehnutelnosti min. 5 rokov, tak som od dane oslobodena. Moja otazka teraz znie, ze ak urobime vklad na kataster na noveho majitela, teda moju kamaratku a teda zmena vlastnickeho prava bude po 4.9.2007, teda po uplinuti 5-rocnej lehoty, tak ci je toto jednanie v sulade so zakonom ? To znamena ci nemoze niekto na katastri protestovat, resp. na danovom, ze zmluva bola podpisana v januari este pred uplinutim 5-rocnej lehoty, ale navrh na vklad bol dany az po vyprsani 5-rocnej lehoty a teda oslobodenie od dane ?
Zaujimali by ma hlavne rady od odbornikov, lebo by som mala v buducnosti nerada nejake opletacky kvoli nezaplatenej dani.
Dakujem krasne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    podla mojho nazoru bude problem : oslobodenie §9,1,b "....okrem prijmov, ktore plynu danovnikovi podla zmluvy o buducom predaji predaji nehnutelnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia..."

    Aj ked sa ta zmluva nevola zmluva o buducom predaji, ma charakter...

    okrem toho podla §9,4 sa u vas posudzuje prevod dnom uzatvorenia zmluvy alebo prijatia platby, resp. preddavku... cize aj ked bol zapis do katastra po 5tych rokoch, predaj nie je oslobodeny...

    Dan z prijmu, resp. z predaj bytu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.