Zavrieť

Porady

Povinnosť registrácie k DPH

Prosím o radu. Pri povinnosti registrovať sa do výšky príjmu 1 500 000 sa do príjmu zahŕňa aj platba FO? Živnostník pracuje s iným živnostníkom a fakturuje za služby aj za neho . Berie všetko do príjmu od odberateľa. Potom mu druhý živ. fakturuje svoju časť a on mu to na základe prijatých peňazí na fa od odberateľa vypláca hneď po prijatí peňazí. Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň!
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Príroda Pozri príspevok
Prosím o radu. Pri povinnosti registrovať sa do výšky príjmu 1 500 000 sa do príjmu zahŕňa aj platba FO? Živnostník pracuje s iným živnostníkom a fakturuje za služby aj za neho . Berie všetko do príjmu od odberateľa. Potom mu druhý živ. fakturuje svoju časť a on mu to na základe prijatých peňazí na fa od odberateľa vypláca hneď po prijatí peňazí. Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň!
Do obratu 1,5 mil. sa rátajú všetky zdaniteľné príjmy.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Prečo si živnostník-kamarát nefakturuje sám? Takto sa samozrejme živnostníkovi č.1 zvyšuje obrat a zahŕňa sa do obratu na účely DPH (ak sa nejedná o plnenia oslobodené)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
JarkaL Pozri príspevok
Prečo si živnostník-kamarát nefakturuje sám? Takto sa samozrejme živnostníkovi č.1 zvyšuje obrat a zahŕňa sa do obratu na účely DPH (ak sa nejedná o plnenia oslobodené)
Možno ten druhý vie trošku viacej ohľadne registrácie a obratu na DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Toto je jeden z nepríjemných dôsledkov takýchto čertových spolkov . Ktovie ako sú na tom zo závislovu prácou ....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Možné riešenie by bolo založiť si združenie szčo, tým padom by boli obaja platiteľmi.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď. Poradíte mi, či sa oplatí byť platcom DPH aj pri nižšom príjme, keď to nie je povinné? Vďaka.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Príroda Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď. Poradíte mi, či sa oplatí byť platcom DPH aj pri nižšom príjme, keď to nie je povinné? Vďaka.
Záleží to od toho komu fakturuješ. Ak fakturuješ služby prevažne plátcom DPH, tak by to nemal byť problém. Oni si DPH na faktúre, ktorú dostanú od teba, odčítajú v daň. priznaní k DPH. Horšie je, keď faktúruješ neplátcom, títo si to nemajú ako odčítať, takže konečná suma je potom pre nich väčšia práve o tú DPH. Ale, že by z nejakého dôvodu bolo pre teba výhodnejšie byť plátcom DPH, tak to asi nie. Jedine snáď, keby si nakupoval na SK a vyvážal do zahraničia, vtedy sa ti vlastne len vráti DPH, ktorú si zaplatil dodávateľovi.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Príroda Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď. Poradíte mi, či sa oplatí byť platcom DPH aj pri nižšom príjme, keď to nie je povinné? Vďaka.

Pozri prísp. č.4 tu:

http://www.porada.sk/t49373-byt-plat...stat+neplatcom
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka. Ešte mi prosím odpovedzte. Upresním - v prvom príspevku som uviedla, že 1. živnostník má dohodu s odberateľom /platca DPH/ a fakturuje aj za 2.,ktorý s ním robí. Ide o ťažbu a približovanie dreva. Teda 1. berie príjem aj za 2. Druhý živnostník mu to potom fakturuje - nie je platcom DPH. Ak by sa prvý živnostník stal platcom DPH, bude kôli 2. v nevýhode a nemôže si potom odpočítať DPH do výdaja? Nie je mi jasná fakturácia- 1. fakturuje napr. sumu s DPH, teda aj za toho 2. a ako potom bude fakturovať ten 2. neplatca ,sumu ako? spočítanú aj DPH? Vopred ďakujem a želám pekný deň.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Nie je mi jasná fakturácia- 1. fakturuje napr. sumu s DPH, teda aj za toho 2. a ako potom bude fakturovať ten 2. neplatca ,sumu ako? spočítanú aj DPH?
1. prvý fakturuje odberateľovi 1000 + 190 = 1190
2. druhý fakturuje 1000
prvý odvedie DPH , druhý neodvedie /nie je platcom/, čiže vyjde to narovnako
druhý prípad je ale nákup tam je pri platcovi DPH možný odpočet
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

2.neplatca fakturuje bez DPH,1.platca s DPH ktorú je povinný odviesť na výstupe.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Príroda Pozri príspevok
Vďaka. Ešte mi prosím odpovedzte. Upresním - v prvom príspevku som uviedla, že 1. živnostník má dohodu s odberateľom /platca DPH/ a fakturuje aj za 2.,ktorý s ním robí. Ide o ťažbu a približovanie dreva. Teda 1. berie príjem aj za 2. Druhý živnostník mu to potom fakturuje - nie je platcom DPH. Ak by sa prvý živnostník stal platcom DPH, bude kôli 2. v nevýhode a nemôže si potom odpočítať DPH do výdaja? Nie je mi jasná fakturácia- 1. fakturuje napr. sumu s DPH, teda aj za toho 2. a ako potom bude fakturovať ten 2. neplatca ,sumu ako? spočítanú aj DPH? Vopred ďakujem a želám pekný deň.
Príklad pre tvoju predstavu.
/v prípade ak nie je 2. živnostník plátca DPH/"
1.živnostník vyfakturuje odberateľovi 100 000,-- + 19 000,-- /DPH/ = 119 000,--.
2. živnostník vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 0 /DPH/ = 50 000,--.
Na DP DPH výjde 1. živnostníkovi daňová povinnosť 19 000,--. Túto sumu mu však zaplatil odberateľ vo faktúre.

2. príklad /v prípade, že by sa stal 2. živnostník plátcom DPH/ - vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 9 500,-- /DPH/ = 59 500,--.
Na DP DPH 1. živnostostníkovi výjde daňová povinnosť 9 500,-- ale taktiež bude musieť 1. živnostník 2. živnostníkovi zaplatiť o 9 500,-- viac.

Je to len veľmi zjednodušené, neviem, čo všetko vstupuje do hodnoty faktúry pre odberateľa.
0 0
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mccm Pozri príspevok
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
pozri § 4 Zákona o DPH

Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk

Čiže, ak si obrat dosiahol v novembri, registráciu podávaš do 20. decembra a plátcom DPH sa stávaš od 1.1.08

---------
Veronika
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
Ked si dosiahol obrat 16.11. tak tvojou povinnosťou je poslať registráciu na Du najneskôr do 20teho nasledujúceho mesiaca
Faktúry až kým ti nebude pridelené IČ DPH fakturuješ bez DPH.
Ak si prijal len fa tak nie, ak si prijal aj platbu tak áno.
0 0
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

A to nevadí že ten príjem mi narastie o dalších 300,000Sk teda bude už 1 800 000SK?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

mccm Pozri príspevok
A to nevadí že ten príjem mi narastie o dalších 300,000Sk teda bude už 1 800 000SK?
Dôležité je postupovať podľa zákona, t.j. ako je uvedené vyššie... A to dodržíš.
0 0
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

A nebudem z toho spätne nico platiť?
Aby som nedal nejakú sumu a potom znej zaplatím este DPH alebo nieco?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

mccm Pozri príspevok
A nebudem z toho spätne nico platiť?
Aby som nedal nejakú sumu a potom znej zaplatím este DPH alebo nieco?
Ak budeš postupovať podľa Zákona, nebudeš nič platiť... Práve naopak. Pri registrácii za platiteľa DPH a dodržaní zákonného postupu, máš nárok uplatniť si DPH z majetku...
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Nie nebudeš
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať