Zavrieť

Porady

Povinnosť registrácie k DPH

Prosím o radu. Pri povinnosti registrovať sa do výšky príjmu 1 500 000 sa do príjmu zahŕňa aj platba FO? Živnostník pracuje s iným živnostníkom a fakturuje za služby aj za neho . Berie všetko do príjmu od odberateľa. Potom mu druhý živ. fakturuje svoju časť a on mu to na základe prijatých peňazí na fa od odberateľa vypláca hneď po prijatí peňazí. Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň!
Usporiadat
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

Ak mozem este otravovať co to znamená uplatnenie DPH na majetku, len tak v skratke.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

mccm Pozri príspevok
Ak mozem este otravovať co to znamená uplatnenie DPH na majetku, len tak v skratke.
Ozaj len v skratke...
Ak budeš mať ku dňu registrácie za platiteľa DPH nejaký majetok, (napr. zásoby tovaru), tak máš nárok uplatniť si z neho odpočet DPH, na základe inventúry a dokladov o nadobudnutí tovaru od platiteľov DPH...
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

mccm Pozri príspevok
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
Do čiastky počítaš len uhradené fa ak vedieš JÚ.
DÚ ťa zaregistuje po 20.12.2007, môže to byť aj napr. 25.12.2007 a nie 1.1.2008.

Link na drsr: vysvetlené čo je obrat, odpočet .... Týka sa hlavne neziskoviek, ale pojmy sú vysvetlené.
Zálohy sa do obratu nepočítajú.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ods_4_obce.pdf
Naposledy upravil jaja99 : 18.11.07 at 15:52
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Možno Ti pomôže, keď si prečítaš priloženú tému, alebo aj ďalšie témy, ktoré si vyhľadáš. Je ich tu na Porade veľa...

http://www.porada.sk/t448-p2-registr...z-majetku.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Čo sa týka obratu zadávateľ mal tú istú otázku aj tu


http://www.porada.sk/571284-post6.html
0 0
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

Ale tam je napísané že sa rátajú aj preddavky ani prijaté fa.
0 0
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

jaja99 Pozri príspevok
Do čiastky počítaš len uhradené fa ak vedieš JÚ.
DÚ ťa zaregistuje po 20.12.2007, môže to byť aj napr. 25.12.2007 a nie 1.1.2008.

Link na drsr: vysvetlené čo je obrat, odpočet .... Týka sa hlavne neziskoviek, ale pojmy sú vysvetlené.
Zálohy sa do obratu nepočítajú.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ods_4_obce.pdf
Prosím Vás ako to je teda s tou predfaktúrou???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mccm Pozri príspevok
Mám taký menší problém. Dňa 16,11,2007 som dosiahol obrat 1,500.00SK. Dokedy sa mám registrovať na DU? A čo mám spraviť s faktúrou ktorú budem faktúrovať zajtra aj dostanem peniaze v hotovosti?
A ešte niečo, preddávkovú faktúru ktorú som dosta v 10. mesiaci sa ráta ako príjem do tohto obratu?
Dakujem.
Podčiarknutému nerozumiem....dostal si preddavkovú faktúru alebo si prijal preddavok,tzn. odberateľ zaplatil Tebe na základe preddavkovej faktúry?

Predpokladám, že za b/ je správne, teda, že si prijal preddavok. Tento prijatý preddavok sa započítava do obratu pre účely Zákona o DPH. Je to logické, pretože v zmysle § 19 ods.4 Zákona o DPH vzniká platiteľom dane dňom prijatia preddavku daňová povinnosť ....nie až po dodaní tovaru či služby.

Pre tých , ktorí (buď zo zásady alebo v rámci šetrenia času ) nečítajú priložené linky, prikladám kus príspevku od Jany Acsovej :
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Zároveň je však v usmernení doplnené, že zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac, v ktorom prijala platbu.

Z uvedeného vyplýva, že aj zálohy (platby vopred za dodávky tovarov a služieb) sú zahrňované do obratu a to za mesiac, v ktorom bola platba prijatá. Takže rozhodujúcim nie sú iba zaúčtované výnosy a príjmy, ktoré v konečnom dôsledku sú zahrňované do základu dane z príjmov, ale aj spomínané platby vopred, ktoré do základu dane pre účely dane z príjmov nevstupujú. Túto informáciu môžeme nájsť aj v zovšeobecnených informáciách uverejnených na stránke DR SR týkajúcich sa registrácie na DPH. V uvedenom materiáli sa uvádza: "Do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby."
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

cloe Pozri príspevok
Príklad pre tvoju predstavu.
/v prípade ak nie je 2. živnostník plátca DPH/"
1.živnostník vyfakturuje odberateľovi 100 000,-- + 19 000,-- /DPH/ = 119 000,--.
2. živnostník vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 0 /DPH/ = 50 000,--.
Na DP DPH výjde 1. živnostníkovi daňová povinnosť 19 000,--. Túto sumu mu však zaplatil odberateľ vo faktúre.

2. príklad /v prípade, že by sa stal 2. živnostník plátcom DPH/ - vyfakturuje 1. živnostníkovi 50 000,-- + 9 500,-- /DPH/ = 59 500,--.
Na DP DPH 1. živnostostníkovi výjde daňová povinnosť 9 500,-- ale taktiež bude musieť 1. živnostník 2. živnostníkovi zaplatiť o 9 500,-- viac.

Je to len veľmi zjednodušené, neviem, čo všetko vstupuje do hodnoty faktúry pre odberateľa.
Pekný deň, začala som účtovať SZČO v JU. V roku 2007 dosiahla príjmy z podnikania 1 418 tis.SK. Nemusí sa registrovať ako platca DPH? Zaspala som dobu, keď som si myslela, že hranica pre registráciu je vo výške 3 mil.SK???
Je to 1 500 tis. SK??? Je to rovnaké pre SZČO, aj pre neziskové organizácie?
Ďakujem za odbornú odpoveď na primitívne otázky.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dobroslava Pozri príspevok
Pekný deň, začala som účtovať SZČO v JU. V roku 2007 dosiahla príjmy z podnikania 1 418 tis.SK. Nemusí sa registrovať ako platca DPH? Zaspala som dobu, keď som si myslela, že hranica pre registráciu je vo výške 3 mil.SK???
Je to 1 500 tis. SK??? Je to rovnaké pre SZČO, aj pre neziskové organizácie?
Ďakujem za odbornú odpoveď na primitívne otázky.
Pre všetkých je hranica výšky obratu rovnaká, t.j. 1 500 000,-SK, to znamená daná SZČO sa registrovať zatiaľ nemá povinnosť.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Len či ich nemala niektorých iných 12 mesiacov po sebe, než tých 1-12/07.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Paula Pozri príspevok
Len či ich nemala niektorých iných 12 mesiacov po sebe, než tých 1-12/07.
Obrat vyšší než 1 500 000 SK zatiaľ neprekročila, ale nie je mi jasné, kde platí obrat vyšší ako 1 500 000 SK a kde obrat vyšší ako 3 mil. SK. Jednoducho povedané: ak SZČO prekročí hrubý príjem za rok 2007 a má viac ako tých 1 500 tis. Sk, /doteraz vedie JU a nie je platca DPH/, aké povinnosti pre ňu vyplývajú?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dobroslava Pozri príspevok
Obrat vyšší než 1 500 000 SK zatiaľ neprekročila, ale nie je mi jasné, kde platí obrat vyšší ako 1 500 000 SK a kde obrat vyšší ako 3 mil. SK. Jednoducho povedané: ak SZČO prekročí hrubý príjem za rok 2007 a má viac ako tých 1 500 tis. Sk, /doteraz vedie JU a nie je platca DPH/, aké povinnosti pre ňu vyplývajú?
To hrubo označené ako mám chápať?

AK prekročí obrat 1,5 mil. tak do 20. dňa nasledujúceho mesiaca sa musí registrovať na DÚ za platiteľa DPH.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať