Zavrieť

Porady

Kedy zdaniť príjem z predaja nehnuteľností.....

dobrý den,už mi Porada pomohla veľakrát a chcela by som poprosiť teraz o radu:
v Roku 2005 fyzická osoba-SZČO vlastník nehnuteľností, účtujúci v podvojnom účtovníctve predala zo svojho majetku kúpnou zmluvou časť nehnuteností pozemok a výrobné haly. Kúpna zmluva bola podpísana v roku 2005. Kedy je povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľného majetku:po vykonaní vkladu na Katastri,alebo po úhrade kúpnej ceny.Dakuje.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wierdo je offline (nepripojený) wierdo

    wierdo
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    podľa mňa dňom predaja to jest podpisom kúpnej zmluvy.
    ...pokial v zmluve nie je iné ustanovenie o tom, kedy zmluva nadobúda platnosť a účinnosť.
    danový poradca tvrdí,že až po uhradení kúpnej ceny,aj ked je to kupované od spoločnosti,ktorá má podvojné účtovníctvo

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Mária hrušková Pozri príspevok
    dobrý den,už mi Porada pomohla veľakrát a chcela by som poprosiť teraz o radu:
    v Roku 2005 fyzická osoba-SZČO vlastník nehnuteľností, účtujúci v podvojnom účtovníctve predala zo svojho majetku kúpnou zmluvou časť nehnuteností pozemok a výrobné haly. Kúpna zmluva bola podpísana v roku 2005. Kedy je povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľného majetku:po vykonaní vkladu na Katastri,alebo po úhrade kúpnej ceny.Dakuje.
    V PÚ účtujeme o výnosoch a zdaňujeme výnosy, nie príjmy. Kúpnu zmluvu zaúčtuješ na výnosový účet ....

    Mária hrušková Pozri príspevok
    danový poradca tvrdí,že až po uhradení kúpnej ceny,aj ked je to kupované od spoločnosti,ktorá má podvojné účtovníctvo
    Tomuto vôbec nerozumiem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Mária hrušková Pozri príspevok
    dobrý den,už mi Porada pomohla veľakrát a chcela by som poprosiť teraz o radu:
    v Roku 2005 fyzická osoba-SZČO vlastník nehnuteľností, účtujúci v podvojnom účtovníctve predala zo svojho majetku kúpnou zmluvou časť nehnuteností pozemok a výrobné haly. Kúpna zmluva bola podpísana v roku 2005. Kedy je povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľného majetku:po vykonaní vkladu na Katastri,alebo po úhrade kúpnej ceny.Dakuje.
    § 17
    Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

    (1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
    a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
    b) u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva1) z výsledku hospodárenia.

    Súčasťou výsledku hospodárenia je aj výnos z predaja dlhodobého hmotného majetku Ú641. Účtovným nákladom je účtovná zostatková cena Ú541. Daňovým výdavkom je daňová zostatková cena .
    to je samozrejmé,že ide o výnosy, to som písala v rýchlosti, ale sú tu dva názory:zaučotvať kúpnu zmluvu,alebo odaniť až po prijatí úhrady za nehnuteľnosť?
    Alena Šimová
    Kúpnu zmluvu treba hneď zaúčtovať a zdaniť,nie až pri prijatí úhrady za nehnuteľnosť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Mária hrušková Pozri príspevok
    to je samozrejmé,že ide o výnosy, to som písala v rýchlosti, ale sú tu dva názory:zaučotvať kúpnu zmluvu,alebo odaniť až po prijatí úhrady za nehnuteľnosť?
    Myslím, že som napísala dosť dôvodov, prečo úhrada nemá nič zo zdaňovaním .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.