Zavrieť

Porady

Zálohová fa a DPH

Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak sa zaplatí záloha za tovar, dodávateľ je povinný vystaviť doklad slúžiaci na odpočet DPH s uvedením dátumu prijatia platby.

    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti
    Naposledy upravil ekopo : 25.09.07 at 06:27 Dôvod: pridaný §

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Mirka, no kým som ja hľadala ten § už Ti odpovedali.
    Presne tak ak im ty zaplatíš zálohovú faktúru ešte v septembri a platba bude aj prijatá v septembri oni sú povinný Ti vystaviť riadnu faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia september. Na nejaké potvrdenie by som sa asik nespoliehala.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Julča Pozri príspevok
    Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.
    Treba si ujasniť, či dodávateľ tým "potvrdením" nemyslí práve Doklad pre odpočet DPH z prijatej platby.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Julča Pozri príspevok
    Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.
    Riadnu Fa vám musí vystaviť s takým dátumom ako dodá tovar. §19/1. T.j. keď prevezmete tovar.Ak prevezmete v septembri musí dať septembrový dátum. Zálohovou Fa dodanie v septembri neporiešite.
    Môžete teraz v septembri zaplatiť celú zálohu , oni vystavia daňový doklad k zálohe na celú sumu aj s DPH ale ak ešte dôjde v septemri k dodávke mali by vystaviť aj vyúčtovací doklad.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    ALBO Pozri príspevok
    Riadnu Fa vám musí vystaviť s takým dátumom ako dodá tovar. §19/1. T.j. keď prevezmete tovar.Ak prevezmete v septembri musí dať septembrový dátum. Zálohovou Fa dodanie v septembri neporiešite.
    Môžete teraz v septembri zaplatiť celú zálohu , oni vystavia daňový doklad k zálohe na celú sumu aj s DPH ale ak ešte dôjde v septemri k dodávke mali by vystaviť aj vyúčtovací doklad.
    Albo,
    celkom som Ti nerozumela. Podľa mňa je daňový doklad k zálohe faktúra. Alebo sa mýlim? Čo si potom myslel tým vyúčtovacím dokladom?

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Ďakujem všetkým za odpoveď. Ja im zaplatím celú zálohu a oni my vystavia riadnu faktúru ešte v septembri a bude to O.K.

    Problém bol v tom, že s referentom s ktorým som sa bavila neovláda zákon o DPH a nechcel si zo začiatku vysvetliť o čo mi ide. On mal v interných predpisoch , že riadnu faktúru musí vystaviť len vtedy ak oni majú tovar riadnou faktúrou kúpený a problém bol v tom, že oni riadnu faktúru od dodávateľa asi do konca septembra nebudú mať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Julča Pozri príspevok
    Albo,
    celkom som Ti nerozumela. Podľa mňa je daňový doklad k zálohe faktúra. Alebo sa mýlim? Čo si potom myslel tým vyúčtovacím dokladom?
    Príklad:

    20.09. úhrada 100.000,- ako záloha za tovar. Dodávateľ vystaví doklad na uplatnenie dph s dátumom 20.09. s rozpisom 84.033,60 (základ dane) + 15.966,40 (DPH).
    Alternatíva A
    28.09. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
    120.000,- základ dane
    22.800,- DPH
    -84.033,60 odpočet zálohy
    -15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

    K úhrade 42.800,- Sk. - celú dph si uplatníš v 3.Q

    Alternatíva B
    05.10. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
    120.000,- základ dane
    22.800,- DPH
    -84.033,60 odpočet zálohy
    -15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

    K úhrade 42.800,- Sk. - rozdiel v DPH vo výške 6.833,60 uplatníš v 4.Q
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 25.09.07 at 08:30

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Riadna faktúra, vyúčtovací doklad, daňový doklad ...

    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednualebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


    ... tzv. vyúčtovacia faktúra nie je potrebná.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Julča Pozri príspevok
    Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.
    Myslím, že prvá veta zadávateľky nie je celkom dobre napísaná. Nevieme, čo znamená - "Mali by sme kúpiť". Ak bude v septembri len úhrada bez dodania - tak vystavia daňový doklad z prijatej platby na odpočet DPH.
    Ak bude v septembri aj dodávka aj platba, tak treba riadnu žiadať riadnu faktúru.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Julča Pozri príspevok
    Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.
    Myslím, že prvá veta zadávateľky nie je celkom dobre napísaná. Nevieme, čo znamená - "Mali by sme kúpiť". Ak bude v septembri len úhrada bez dodania - tak vystavia daňový doklad z prijatej platby na odpočet DPH.
    Ak bude v septembri aj dodávka aj platba, tak treba žiadať riadnu faktúru.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    faktúra môže byť vystavená s októbrovým dátumom. Dátum dodania = 30.9. (najneskorší dátum). Ak ide o nákup v septembri a firma nevie toto dodržať, je v omeškaní s daňovou povinnosťou.... to je ale jej problém. Teda asi sa chce tváriť, že dodala až v októbri.
    Má však pravdu, ak jej uhradíte zálohu v septembri, je povinná vystaviť faktúru k prijatej platbe s rozpisom základ dane a daň na budúce plnenie.
    Nie NEJAKÉ potvrdenie ale faktúru s náležitosťmi podľa Z-DPH. S tým problém nemá? (trochu sa čudujem).

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ešte malá poznámka nielen k tejto téme. Výraz "daňový doklad" už neexistuje. Jedná sa vždy o "faktúru" z pohľadu DPH.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ekopo Pozri príspevok
    Ešte malá poznámka nielen k tejto téme. Výraz "daňový doklad" už neexistuje. Jedná sa vždy o "faktúru" z pohľadu DPH.
    Samozrejme to viem, len mi to vždy nejak "utečie". Ale je správne, že na to upozorňuješ, mali by sme sa snažiť dodržiavať daňové a účtovné pojmy.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    smith Pozri príspevok
    Príklad:

    20.09. úhrada 100.000,- ako záloha za tovar. Dodávateľ vystaví doklad na uplatnenie dph s dátumom 20.09. s rozpisom 84.033,60 (základ dane) + 15.966,40 (DPH).
    Alternatíva A
    28.09. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
    120.000,- základ dane
    22.800,- DPH
    -84.033,60 odpočet zálohy
    -15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

    K úhrade 42.800,- Sk. - celú dph si uplatníš v 3.Q

    Alternatíva B
    05.10. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
    120.000,- základ dane
    22.800,- DPH
    -84.033,60 odpočet zálohy
    -15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

    K úhrade 42.800,- Sk. - rozdiel v DPH vo výške 6.833,60 uplatníš v 4.Q
    Smith,

    ďakujem za vysvetlenie. Záloha bude zaplatená v presnej výške ako bude dodaný tovar /jedná sa o stroj/ k rozdielu určite nedôjde. Takže som celkom nepochopila o aké vyúčtovanie ide.

    Už sme sa s dodávateľom dohodli. Zaplatím presnú čiastku na základe zálohovej fa zajtra a do konca septembra mi urobia riadnu faktúru.
    Ďakujem za všetky názory.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.