Zavrieť

Porady

oznámenie pre zamestnávateľa

Začala som dostávať od zamestnancov oznámenie pre zamestnávateľa o uzavretí zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Neviete náhodou čo s tým treba urobiť? Mám si to len založiť a nechať tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    No, ak máte tých zamestnancov viac, pekne môžete prispieť niekomu na zber papiera.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    No neviem Jozef - ale myslím že v tomto roku bude novelizácia zákona, že aj na výplatnej páske bude výška odvodu do dôchodkového sporenia podľa týchto zmlúv.
    netvrdím to isto - takže s tým zberom by som minutočku počkal.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ja si priložím tento kúsook papiera k Pracovnej zmluve dotyčného. A nech sa deje čo chce.

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    H.B.
    Začala som dostávať od zamestnancov oznámenie pre zamestnávateľa o uzavretí zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Neviete náhodou čo s tým treba urobiť? Mám si to len založiť a nechať tak?
    Podľa Stanoviska MINISTERSTVO PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY
    Povinnosť sporiteľa podľa § 65 ods. 1 zákona nijako nesúvisí s účelom a vykonávaním starobného dôchodkového sporenia, ale je ustanovená iba z dôvodu, aby zamestnávateľ v písomnom doklade obsahujúcom údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce – „v doklade o výplate mzdy“ (§ 130 ods. 5 zákona č. 311/2001 Z. z . Zákonník práce v znení zákona č. .../2004 Z. z. rozčlenil poistné na starobné poistenie (I. pilier) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier). Uvedená skutočnosť je jediným dôvodom, prečo má zamestnanec oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľom v systéme starobného dôchodkového sporenia. Na účely platenia poistného na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie zo strany zamestnávateľa je uvedená povinnosť sporiteľa pre zamestnávateľa irelevantná vzhľadom k tomu, že zamestnávateľ naďalej platí poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie do Sociálnej poisťovne.

    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    § 130 ods.5 Zákonníka práce po novele ..../2004, druhá veta znie:

    "Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."

    Rečnícka otázka: Myslíte, že z toho vyplýva povinnosť pre zamestnávateľa uvádzať na výplatnej páske osobitne výšku príspevku na starobné dôchodkové sporenie? Založíme na to anketu?

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    Jozef - nejde o anketu - ale myslím, že od Apríla by to malo byť už v platnosti, že by to malo byť uvádzané na výplatnej páske. vraveli mi o tom ľudia, čo nám robia mzdový SW...mne je to jedno či to tam bude či nie - výplatnú pásku tak či tak skartujem asi po 15 sekundách...

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    Jozef Mihál
    § 130 ods.5 Zákonníka práce po novele ..../2004, druhá veta znie:

    "Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."

    Rečnícka otázka: Myslíte, že z toho vyplýva povinnosť pre zamestnávateľa uvádzať na výplatnej páske osobitne výšku príspevku na starobné dôchodkové sporenie? Založíme na to anketu?
    Celé je to na hlavu. V médiách to zdôvodňovali tým, že zamestnec by mal vidieť na výplatnej páske odvod do II.piliera len kvôli tomu, aby zistil, či mu zamestnávateľ odvod uhradil. Povedzte mi ako z pásky zistím, či skutočne zamestnávateľ uhradil 14% (5+9) do SP? Ja by som povedala, že ná páske by mal figurovať iba údaj Starobné poistenie (5%+9%), aby bolo jasné, že starobné poistenie bolo rozčlenené do dvoch pilierov. Načo mám na páske vykazovať sumu 14% za zamestnávateľa? Zdá sa mi to z pohľadu zamestnanca, ktorý si pásku kontroluje zbytočne mätúce.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tibor, mne ide o to, že nikde v zákonoch nie je takáto povinnosť uvedená, ani takáto nebude, a to aj po posledných novelách. To, že Kaník niečo vyhlásil a média ho citovali, pre mňa neznamená, že budem na VP uvádzať tento údaj. V zákone táto povinnosť jednoducho nie je.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Už som si myslela, že musím žiadať o nejaké zmluvy od pracovníkov o ktorých som len "počula" že majú uzatvorené zmluvy s dôchod. poisťovňami i keď v SP mi bolo povedané, že to nemá byť problém zamestnavateľa. Pre zamestnávateľa sa nič nemení, správc. spoločnosť komunikuje so soc. poisťovňou a tá im bude prostriedky II. pil. prevádzať na základe ich vyžiadania.

    Mne nikto neoznamuje či a kde podpísal zmluvu. Hm... asi ma nemajú radi tí moji zamestnanci. Hm... musím sa zamyslieť cestou domov z práce...

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Aj mne už zamestnanec doniesom takéto oznámenie. Zatial to založím do osobnej zložky zamestnanca a keď to budem potrebovať, tak to len vytiahnem


    H.B. je offline (nepripojený) H.B.

    H.B.
    Veď ja to tiež len založím do zložky zamestnanca. A tiež neviem,či mi takéto oznámenia dali všetci zamestnanci čo majú uzatvorené dôch. sporenie. Ale aj tak ďakujem, aspoň nemusím už ďalej hľadať čo s tým mám robiť.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Prikladám vyššie uvádzaný zákon o nelegálnej práci, v znení schválenom v NR SR, zdroj www.nrsr.sk. Ak máte chuť, skúste pohľadať, či tam nájdete niečo ohľadom povinnosti uvádzať na výplatnej páske príspevok zamestnávateľa na SDS.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Žeby toto?




    Čl. IV




    Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení zákona č. 165/2002 Z. z., zákona č. 408/2002 Z .z., zákona č. 413/2002 Z. z., zákona č. 210/2003 Z. z., zákona č. 461/2003 Z. z., zákona č. 5/2004 Z. z. a zákona č. 365/2004 Z. z. sa dopĺňa takto:<O:p></O:p>
    <O:p></O:p>

    1. V § 130 ods. 5 druhá veta znie: „Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.“.<O:p></O:p>

    <O:p></O:p>

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Lucy, to bude asi trefa do čierneho.
    No a to je to, o čom tu už dva dni príspevkujem. Zmenil sa údaj o cene práce, to je všetko.

    Pre p.m.Kaníka si dovolím po lopate napísať, čo je to cena práce, ktorá má byť uvedená na výplatnej páske.

    Cena práce = SÚČET mzda + poistné na ZP zamestnávateľa + poistné na SP zamestnávateľa + príspevok na SDS zamestnávateľa.

    Napríklad zamestnanec-sporiteľ, má mzdu 10000 Sk, poistné a príspevky zamestnávateľa sú 35,2%, čiče cca 3520 Sk.

    Na výplatnej páske má zamestnanec vidieť toto:

    CENA PRÁCE = 13520 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.