Zavrieť

Porady

preplatenie mehrwertsteuer pri oprave vozidla v at

dobry den viete mi prosim poradit, ci sa este preplaca dph z rakuska? chceme si dat opravit auto v rakusku, ktore tam bolo narazene rakuskym autom. potrebujeme pre poistovnu vediet, ci je este mozne/bezne na slovensku ziadat o preplatenie dph. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Už sme v EU. Vrátenie dane sa nás netýka. Týka sa iba zahraničnej osoby.

    Pre porovnanie s našim zákonom. Ide o dovoz, a ten sa týka tretích krajín, nie členov EU:

    § 56

    (1) Zahraničná osoba, ktorá nie je platiteľom podľa tohto zákona, má nárok na vrátenie dane uplatnenej pri hnuteľnom majetku a službách, ktoré jej dodal platiteľ v tuzemsku, a nárok na vrátenie dane, ktorú zaplatila v tuzemsku pri dovoze tovaru, za podmienok uvedených v odseku 2 a v § 57 a 58.

    jkl je offline (nepripojený) jkl

    jkl
    ok dakujem, myslelasom ze to tak je ale nebola som si ista.. ved prave v tom zakone sa to vobec nespomina, asi je to teda bezpredmetne...

    mojto je offline (nepripojený) mojto

    mojto
    Ak by sa u nás opravovalo rakúske auto, postupovalo by sa podľa § 16 ods.7, predpokladám, že aj rakúsky zákon je postavený na rovnakom základe (6. smernica), tak mali fakturovať bez dane. Ak sa oprava týkala auta súkromnej osoby, ani pred vstupom do EÚ zo služieb sa MWSt nevracala.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    mojto Pozri príspevok
    Ak by sa u nás opravovalo rakúske auto, postupovalo by sa podľa § 16 ods.7, predpokladám, že aj rakúsky zákon je postavený na rovnakom základe (6. smernica), tak mali fakturovať bez dane. Ak sa oprava týkala auta súkromnej osoby, ani pred vstupom do EÚ zo služieb sa MWSt nevracala.
    Mna zaujima tato tema tiez, ale bohuzial nie som ani uctovnik, ani nic podobne, ale mame ako firma tiez auto v servise v zahranici, a ja som teraz nepochopila: Mame platit Mwst, alebo nie? Maju nam ho vobec ratat do faktury? Dakujem za odpoved.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Nepíšeš síce, aké zahraničie, ale zásadne, ak sa auto vráti späť na Slovensko, mal by servis fakturopvať bez dane a ty sa samozdaníš.
    Pozri § 16 ods. 7 a § 69 ods. 2 zákona o DPH.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    koňo Pozri príspevok
    Nepíšeš síce, aké zahraničie, ale zásadne, ak sa auto vráti späť na Slovensko, mal by servis fakturopvať bez dane a ty sa samozdaníš.
    Pozri § 16 ods. 7 a § 69 ods. 2 zákona o DPH.
    Dik za odpoved. Ale prave som zistila,ze fakturu uz zaplatili aj s Mwst. Ako mam postupovat? Da sa s tym nieco u nas este urobit, alebo si mam narokovat na vratenie DPH? Prosim o radu, lebo vie,ze to zostane na mne vybavovat to tam, tak chcem mat riadne argumenty v rukave pre nich. Je to stat v EU.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    lorelei Pozri príspevok
    Dik za odpoved. Ale prave som zistila,ze fakturu uz zaplatili aj s Mwst. Ako mam postupovat? Da sa s tym nieco u nas este urobit, alebo si mam narokovat na vratenie DPH? Prosim o radu, lebo vie,ze to zostane na mne vybavovat to tam, tak chcem mat riadne argumenty v rukave pre nich. Je to stat v EU.
    Požiadajte ich o opravu fa. Odvolajte sa na to, že ste platiteľom DPH (dúfam, že ste to uviedli aj v objednávke prác) a že povinnosť platiť daň máte vy (prenos daňovej povinnosti na odberateľa). Zároveň uveďte, že opravené vozidlo opustilo územie čl. krajiny, kde bola oprava vykonaná.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    emgeton Pozri príspevok
    Požiadajte ich o opravu fa. Odvolajte sa na to, že ste platiteľom DPH (dúfam, že ste to uviedli aj v objednávke prác) a že povinnosť platiť daň máte vy (prenos daňovej povinnosti na odberateľa). Zároveň uveďte, že opravené vozidlo opustilo územie čl. krajiny, kde bola oprava vykonaná.
    Súhlasím, tak by to malo byť, túto problematiku som riešila aj ja, tiež som písala do firmy člen.štátu EÚ, že sme v objednávke materiálu uviedli naše IČ DPH, takže žiadam faktúru vystaviť bez DPH, lenže... - konateľ uhradil fa
    v hotovosti v zahraničí, firma mi nebola ochotná vystaviť novú faktúru, že oni potom majú problém s ich finančným úradom. Keď som sa telefonicky informovala na DÚ u vedúcej pre priame dane u nás, vysvetlila som jej celú problematiku, táto mi povedala, že teraz už nič nevyriešim, že DPH musí niekto zaplatiť, tak mám považovať túto faktúru ako splnenie mojej daňovej povinnosti. Takže materiál bol pre nás o to drahší, nakoľko u nás by som mala nárok na odpočet.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Dobre. Napada ma, ako je to mozne, ze neovladaju zakony s DPH,ked su uz dlhsie clenmi EU. Nie je to prvykrat, co som sa s tym stretla. Predpokladam,ze nebudu chciet uskutocnit opravu faktury - pisem zo skusenosti, ako ich pritlacim... Viac menej ani nevedia - netusia, preco by to mali robit...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Naštudujte si ich zákon op DPH a podložte to §§ ich zákona. Ťažko vám odporučiť niečo iné.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    lorelei Pozri príspevok
    Dobre. Napada ma, ako je to mozne, ze neovladaju zakony s DPH,ked su uz dlhsie clenmi EU. Nie je to prvykrat, co som sa s tym stretla. Predpokladam,ze nebudu chciet uskutocnit opravu faktury - pisem zo skusenosti, ako ich pritlacim... Viac menej ani nevedia - netusia, preco by to mali robit...
    Je to tak, že ani oni mnohí neovládajú zákony o DPH. Na vykreslenie, hovorím klientovi: Povedzte svojmu obchodnému partnerovi, že my sme tiež v únii, to takto nemôžete robiť, načo NEMECKÝ PARTNER sa čudoval, že sme v únii.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Rozalka Pozri príspevok
    Je to tak, že ani oni mnohí neovládajú zákony o DPH. Na vykreslenie, hovorím klientovi: Povedzte svojmu obchodnému partnerovi, že my sme tiež v únii, to takto nemôžete robiť, načo NEMECKÝ PARTNER sa čudoval, že sme v únii.
    Rozalka, nevies mi prosim ta pomoct s ich DPH? Sondujem po nete na ich strankach, aby som im nasla na to zakon, ale neovladam to ani v slovencine az tak. Som mimo tohto, ale tlmocim, takze potrebujem aj dostatok info o tom, aby som to vybavila.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    lorelei Pozri príspevok
    Super. Jednu som nasla uz aj ja. Pripajam - aj pre inych,je ale v NJ.
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...0060101-de.pdf
    Dakujem este raz.
    A prečo v NJ, však to máme aj v SJ...
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...0060101-sk.pdf

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Excise Duty Pozri príspevok
    A prečo v NJ, však to máme aj v SJ...
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...0060101-sk.pdf
    dakujem, to som nenasla, ja som sa vrhla na nemecke stranky, to preto, aspon nemusim prekladat nic, dakujem

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    lorelei Pozri príspevok
    dakujem, to som nenasla, ja som sa vrhla na nemecke stranky, to preto, aspon nemusim prekladat nic, dakujem
    Ale však Slovensko je rovnoprávnym členom EÚ, slovenský jazyk je rovnako úradným jazykom ako ostatné jazyky a všetky právne predpisy EÚ sú v Úradnom vestníku EÚ uverejnené aj v slovenskom jazyku:
    http://eur-lex.europa.eu/sk/index.htm.
    Rovnako by som rád upozornil na zákon č. 416/2004 Z. z. o Úradnom vestníku Eúrópskej únie.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Ved ano. Nepochopili sme sa. Som vdacna za tie slovenske stranky, tak nemusim z nemciny prekladat. To by bolo to najmenej, ale nie som uctovnicka, takze som poslabsia s DPH. Ale uz sa ucim, tak vdaka este raz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.