Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenské pripoistenie

ahojte,
kamarátka je dobrovolne nezamestnaná, platí si ZP. Od 1.5.2006 si začala platiť dobrovolne nemocenské poistenie s minimálnym odvodom. Po uplynutí 270 dní dobrovolneho nem.poistenia by chcela ísť na marodku. Kedy si musí začať platiť a aké obdobie max.vz aby dostala max. výplatu nemocenského ?
Usporiadat
adenka adenka

adenka je offline (nepripojený) adenka

Na to aby dostala maximálnu výšku tak musela platiť aj maximálne odvody čo bolo 1141,- a od 1.7. 1239,-. Keby isla na PN teraz tak sa jej bude vyplácať v VZ minulého roku t.j. 2006, ak by išla na PN v 2008 tak jej budú vypčítavať z r 2007. ale keďže si platila minimum tak jej PN bude počítané s toho minimálneho VZ.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vzhľadom na znenie otazky by sa dalo súhlasiť, ale všeobecne to neplatí, resp. nemusí platiť. Odporúčam navšíviť DRAKa,.......
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

daduc Pozri príspevok
ahojte,
kamarátka je dobrovolne nezamestnaná, platí si ZP. Od 1.5.2006 si začala platiť dobrovolne nemocenské poistenie s minimálnym odvodom. Po uplynutí 270 dní dobrovolneho nem.poistenia by chcela ísť na marodku. Kedy si musí začať platiť a aké obdobie max.vz aby dostala max. výplatu nemocenského ?
Stačí zaplatiť z maximálneho VZ napr. aj za jeden deň, len to treba vedieť správne načasovať.
Ten dátum, 1.5.2006, je správny? Potom už 270 dní dávno uplynulo.
Asi tam malo byť 1.5.2007, však?
Odporúčam nasledovné: v decembi 2007, napr. 27.12.2007 sa odhlásiť z DNP. 28.12.2007 sa znovu na DNP prihlásiť, avšak s maximálnym VZ, a zaplatiť poistné z maxima za 4 dni /28-31.12.2007/, čo je 160,-Sk. Zároveň podať na SP zmenu VZ /už nie odhlášku a prihlášku/ na minimum od 1.1.2008 /táto musí byť daná ešte v decembri/.
PN, na ktorú potom nastúpi v roku 2008, po splnení podmienky 270 dní, bude počítaná z VZ za rok 2007, a to od posledného prihlásenia, čiže od 28.-31.12.2007 a bude počítaná z maxima.

Tak takéto jednoduché to asi po 1.1.2008 už nebude.
Viď nasledujúci príspevok.
Naposledy upravil jankasm : 04.11.07 at 14:05
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Stačí zaplatiť z maximálneho VZ napr. aj za jeden deň, len to treba vedieť správne načasovať.
Ten dátum, 1.5.2006, je správny? Potom už 270 dní dávno uplynulo.
Asi tam malo byť 1.5.2007, však?
Odporúčam nasledovné: v decembi 2007, napr. 27.12.2007 sa odhlásiť z DNP. 28.12.2007 sa znovu na DNP prihlásiť, avšak s maximálnym VZ, a zaplatiť poistné z maxima za 4 dni /28-31.12.2007/, čo je 160,-Sk. Zároveň podať na SP zmenu VZ /už nie odhlášku a prihlášku/ na minimum od 1.1.2008 /táto musí byť daná ešte v decembri/.
PN, na ktorú potom nastúpi v roku 2008, po splnení podmienky 270 dní, bude počítaná z VZ za rok 2007, a to od posledného prihlásenia, čiže od 28.-31.12.2007 a bude počítaná z maxima.
Bohužiaľ, toto už neplatí. Ak novelu zákona o sociálnom poistení podpíše prezident, potom už toho roku nestihne splniť 270 dní z DNP, a ak sa odhlási koncom roka a prihlási z maxima, potom na maximálnu nemocenskú dávku bude mať nárok až po 26 týždňoch NEPRETRŽITÉHO poistenia DNP.
Alebo si platí DNP od 1.5.2006 ????
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

K danej problematike sa rozbieha téma http://www.porada.sk/t64128-odhlasen...emocenske.html
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veru niet nad správne načasovanie........ radšej ešte stihnite dobré rady tento rok.....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A preto prepáčte, že to tu zaplavujem pozvánkami na školenie 19.11.

- lebo kto pred koncom roka (2007) zaváha, bude mať (v roku 2008) dávky nižšie. Len tu prosím potom nevyplakávať v štýle "to keby som bol vedel!"
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu ohladom DNP: Nesme pevne rozhodnutí, čo s dobrovolným soc. poistením ak by som šla na 3 mesiace do zahraničia sa manželom. Má to pre mna nejakú výhodu. V socialnej poistovni mi povedali, že si to mám platiť Momentálne som na rodičovskej dovolenke.
Od 10.10.2007 si platim DNP z maxima 1239.
neviem či si ho mam ponechať a platiť len si zmenim vymeriavaci zaklad na minimum, kedže teraz platim maximum.alebo ho zruším a začnem platiť ked mi skončí materská v júli s maxima lebo v oktobri plánujem otehotnieť.
ak by som si ho ponechala, tak 270deń pripadá na 5.07.2008 je potom potrebné to zrušiť a nanovo sa prihlásiť alebo platiť v kuse len si zmením vymeriavací zaklad aby som mala čo najvyšiu matersku.
Ešte raz ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Denny30 Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu ohladom DNP: Nesme pevne rozhodnutí, čo s dobrovolným soc. poistením ak by som šla na 3 mesiace do zahraničia sa manželom. Má to pre mna nejakú výhodu. V socialnej poistovni mi povedali, že si to mám platiť Momentálne som na rodičovskej dovolenke.
Od 10.10.2007 si platim DNP z maxima 1239.
neviem či si ho mam ponechať a platiť len si zmenim vymeriavaci zaklad na minimum, kedže teraz platim maximum.alebo ho zruším a začnem platiť ked mi skončí materská v júli s maxima lebo v oktobri plánujem otehotnieť.
ak by som si ho ponechala, tak 270deń pripadá na 5.07.2008 je potom potrebné to zrušiť a nanovo sa prihlásiť alebo platiť v kuse len si zmením vymeriavací zaklad aby som mala čo najvyšiu matersku.
Ešte raz ďakujem
Ak si platíš DNP z maxima od 10.10.2007, vytrvaj v platení z maxima až do 31.12.2007, a od 1.1.2008 si ho zmeň (nie odhláškou !!!) na minimum 8100 Sk. Potom po splnení podmienky 270 dní (čo bude 6.7.2008) máš nárok na nemocenské dávky z maxima (nemocenské, materské, ošetrovné).
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

čaute ,
minule som sa tu pýtala na radu ako pomôcť známej ktorej náhle diagnostikovali rakovinu .bola viac rokov dobrovalne nezamestnana neplatila si žiadne odvody do SP a teraz v oktobri jej priznali starobný dochodok. Ja so ju chcela zamestnať na pár dní s max.vym.základom ale to ste mi tu zamietli v súčasnosti neplatí odvody na nemocenské dochodca a teda nemá nárok ani na dávky aj ked je zamestnaný.
Tak to skúšam inak- dá sa za súčasnej legislatívy ešte niečo pre ňu získať myslela som že by si začala platiť DNP len neviem či už tohto roku alebo počkať až do januára 2008 a začať s platením až vtedy.
Alebo počkať do januára 2008 ked začne platiť novela a aj dochodcovia budu musieť rovnako odvádzať nemocenké poistenie a teda ju zamestnať v roku 2008? bol by možný súbeh týchto dvoch možností? velký dikes
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak doteraz neplatila. treba nazbierať 270 dní. Takže čím skôr sa prihlási a bude platiť, tým lepšie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tabitha Pozri príspevok
čaute ,
minule som sa tu pýtala na radu ako pomôcť známej ktorej náhle diagnostikovali rakovinu .bola viac rokov dobrovalne nezamestnana neplatila si žiadne odvody do SP a teraz v oktobri jej priznali starobný dochodok. Ja so ju chcela zamestnať na pár dní s max.vym.základom ale to ste mi tu zamietli v súčasnosti neplatí odvody na nemocenské dochodca a teda nemá nárok ani na dávky aj ked je zamestnaný.
Tak to skúšam inak- dá sa za súčasnej legislatívy ešte niečo pre ňu získať myslela som že by si začala platiť DNP len neviem či už tohto roku alebo počkať až do januára 2008 a začať s platením až vtedy.
Alebo počkať do januára 2008 ked začne platiť novela a aj dochodcovia budu musieť rovnako odvádzať nemocenké poistenie a teda ju zamestnať v roku 2008? bol by možný súbeh týchto dvoch možností? velký dikes
Existuje kombinácia týchto 2 možností, ako najlepšia alternatíva sa mi zdá táto:
1. prihlásiť sa na DNP od 15.12.2007 z maximálneho VZ 28.142 Sk, od 1.1.2008 ho zmeniť na minimálny VZ 8.100 Sk a platiť 357 Sk, a súčasne
2. od 2.1.2008 (predpokladajme, že bude platiť novela zákona o sociálnom poistení) ju zamestnaj na pár dní (2 dni) a môže ísť okamžite (4.1.2008) na PN z maxima.
DNP si bude normálne platiť aj počas PN, ale môže sa jej v budúcnosti zísť.
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

ajobs Pozri príspevok
Existuje kombinácia týchto 2 možností, ako najlepšia alternatíva sa mi zdá táto:
1. prihlásiť sa na DNP od 15.12.2007 z maximálneho VZ 28.142 Sk, od 1.1.2008 ho zmeniť na minimálny VZ 8.100 Sk a platiť 357 Sk, a súčasne
2. od 2.1.2008 (predpokladajme, že bude platiť novela zákona o sociálnom poistení) ju zamestnaj na pár dní (2 dni) a môže ísť okamžite (4.1.2008) na PN z maxima.
DNP si bude normálne platiť aj počas PN, ale môže sa jej v budúcnosti zísť.
dakujem ti velmi velmi ajobs
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tabitha Pozri príspevok
dakujem ti velmi velmi ajobs

Nie je začo, nech to vyjde.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajobs Pozri príspevok
Existuje kombinácia týchto 2 možností, ako najlepšia alternatíva sa mi zdá táto:
1. prihlásiť sa na DNP od 15.12.2007 z maximálneho VZ 28.142 Sk, od 1.1.2008 ho zmeniť na minimálny VZ 8.100 Sk a platiť 357 Sk, a súčasne
2. od 2.1.2008 (predpokladajme, že bude platiť novela zákona o sociálnom poistení) ju zamestnaj na pár dní (2 dni) a môže ísť okamžite (4.1.2008) na PN z maxima.
DNP si bude normálne platiť aj počas PN, ale môže sa jej v budúcnosti zísť.
Myslel si to tak, že na PNku pôjde len ako zamestnanec z max VZ - z DNP nemá nárok (kým nemá 270 dní)? ... sa uisťujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
Myslel si to tak, že na PNku pôjde len ako zamestnanec z max VZ - z DNP nemá nárok (kým nemá 270 dní)? ... sa uisťujem
Bude mať nárok iba ako zamestnanec (ak bude novela zákona o SP schválená - ešte stále nie je - pozor !!!), ale DNP si bude platiť a bude jej súčasne bežať obdobie - ak by už potom nepracovala, bude mať nárok po splnení 270 dní NP iba z DNP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajobs Pozri príspevok
Bude mať nárok iba ako zamestnanec (ak bude novela zákona o SP schválená - ešte stále nie je - pozor !!!), ale DNP si bude platiť a bude jej súčasne bežať obdobie - ak by už potom nepracovala, bude mať nárok po splnení 270 dní NP iba z DNP.
V prípade, že som v roku 2007 ukončila dlhšie zamestnanie (napr. v júli) a v decembri urobím DNP - nárok na nemocenské by bol už v januári? (z minima).
Samozrejme - ak schvália.
A druhý prípad - Ak som zamestnaná a v decembri urobím ešte DNP - tiež v januári mám nárok z obidvoch poistení? Alebo len zo zamestnania a DNP ďalej platím (270 dní).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
V prípade, že som v roku 2007 ukončila dlhšie zamestnanie (napr. v júli) a v decembri urobím DNP - nárok na nemocenské by bol už v januári? (z minima).
Samozrejme - ak schvália.
A druhý prípad - Ak som zamestnaná a v decembri urobím ešte DNP - tiež v januári mám nárok z obidvoch poistení? Alebo len zo zamestnania a DNP ďalej platím (270 dní).
Podla mna, ak si bola do júla 07 dlhodobo zamestnaná (teda splnaš napr. už zo zamestnania 270 dní v posl. dvoch rokoch), máš nárok v prvom prípade na nemocenské z minima.
V druhom prípade z oboch poistení, ak to schvália.
0 0
patulik patulik

patulik je offline (nepripojený) patulik

Ahoj,
som tu prvý krát a skuttočne netuším kde, komu, alebo ako mám posielať svoje dotazy, tak ak som úplne mimo sféry, nehnevajte sa prosím.

Inak musím podotknúť, že som o porade nič netušila a že je to teda skvelá vec, pretože som tu čítala pár príspevkov a teda "klobúk dolu", lebo bežný laik ako som ja, ani netuší, čo všetko sa dá vo svoj prospech využiť, pretože tak ako to tu už bolo veľa krát spomínané, na úradoch Vám neporadia ani prd. Buď je to príkazom z hora, neochotou , alebo jednoducho nevedomosťou pracovníkov na daných pozíciach.

Moja otázka, či rad otázok znie :

Som na materskej a už takmer rok poberám rodičovský príspevok.
Môj malý je dosť často chorý a keďže plánujeme, že pôjdeme čím skôr do jasličiek, tak som si chcela dať DNP, aby som v prípade očerky, mohla dostať nejaké korunky.
1.) Chcela by som vedieť, aký je najvyšší vymeriavací základ, aby som dosala cca 500Sk/deň?
2.) keď sa príhlásim 8.9.2009, kedy ho môžem začať využívať?
3.) môžem ho využívať len na očerku, alebo aj na PN ......?
4.) často sa tu v príspevkoch spomína, že môžem platiť tú najmenšiu čiastku a pred koncom roka 2009 (cca 4 dni) si dám zmenu na ten najvyšší a potom v novom roku 2010 si dám zmenu opäť na najnižží, ale požiadavku na zmenu si musím podať ešte v starom roku 2009, pretože by mi to v novom roku neuznali ?
5.) ako dlho toto pripoistenie môžem využívať ? pokiaľ budem chcieť, alebo je to nejak časovo limitované.....5 rokov, alebo tak ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď alebo ak mám túto otázku smerovať niekomu konkrétnemu tak ďakujem aj za odporučenie, na koho sa môžem v tomto prípade obrátiť.

Želám všetkým pekný deň, Monika.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

patulik Pozri príspevok
Ahoj,
som tu prvý krát a skuttočne netuším kde, komu, alebo ako mám posielať svoje dotazy, tak ak som úplne mimo sféry, nehnevajte sa prosím.

Inak musím podotknúť, že som o porade nič netušila a že je to teda skvelá vec, pretože som tu čítala pár príspevkov a teda "klobúk dolu", lebo bežný laik ako som ja, ani netuší, čo všetko sa dá vo svoj prospech využiť, pretože tak ako to tu už bolo veľa krát spomínané, na úradoch Vám neporadia ani prd. Buď je to príkazom z hora, neochotou , alebo jednoducho nevedomosťou pracovníkov na daných pozíciach.

Moja otázka, či rad otázok znie :

Som na materskej a už takmer rok poberám rodičovský príspevok.
Môj malý je dosť často chorý a keďže plánujeme, že pôjdeme čím skôr do jasličiek, tak som si chcela dať DNP, aby som v prípade očerky, mohla dostať nejaké korunky.
1.) Chcela by som vedieť, aký je najvyšší vymeriavací základ, aby som dosala cca 500Sk/deň? max. VZ na nemocenské je 1084,55EUR mesačne. DNP je 4,4 % z VZ. Počas prvých 26 týždňov je nemocenské z DNP vyplácané len z min. mzdy.
2.) keď sa príhlásim 8.9.2009, kedy ho môžem začať využívať? pri OČR sa nevyžaduje 270 dní poistenia, pri vlastnej PN-ke ano. Do 270 dní sa počíta aj prech.ukončené nem. poistenie. Tvoj prac.pomer trvá ?
3.) môžem ho využívať len na očerku, alebo aj na PN ......? aj na vlastnú PN-ku, podmienkou je 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
4.) často sa tu v príspevkoch spomína, že môžem platiť tú najmenšiu čiastku a pred koncom roka 2009 (cca 4 dni) si dám zmenu na ten najvyšší a potom v novom roku 2010 si dám zmenu opäť na najnižží, ale požiadavku na zmenu si musím podať ešte v starom roku 2009, pretože by mi to v novom roku neuznali ? to už neplatí. VZ môžeš zmeniť až po 6 mesiacoch. Ak by si DNP na konci roka zrušila a znovu v roku 2010 obnovila, nemocenské počas prvých 26 týždňov sa ti bude znovu počítať z minima.
5.) ako dlho toto pripoistenie môžem využívať ? pokiaľ budem chcieť, alebo je to nejak časovo limitované.....5 rokov, alebo tak ? kým budeš mať DNP

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď alebo ak mám túto otázku smerovať niekomu konkrétnemu tak ďakujem aj za odporučenie, na koho sa môžem v tomto prípade obrátiť.

Želám všetkým pekný deň, Monika.
odpoveď v texte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať