Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu

milujúca matka
chcem sa spýtať , koľko môžem dostať za prenájom bytu aby som nemusela platiť daň, berú sa do výdavkou aj náklady napr. výmena plas. okien, práčka...
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Kuk sem:
http://www.porada.sk/t64862-prenajom-ii.html
http://www.porada.sk/t64230-prenajom.html
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
a nevieš sumu tam je všetko len nie to čo hadám
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Príjem z prenájmu je do výšky 5x životného minima oslobodený od dane z príjmov, čo v r. 2007 je cca. 25 tisíc.
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
takže keď príjem - výdavky mi vyjde 24900,- neplatím daň
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Adaka Pozri príspevok
takže keď príjem - výdavky mi vyjde 24900,- neplatím daň
NIE tak - PRÍJEM do výšky 5-násobku ŽM je oslobodený.
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
takže ked mi oni dajú 100000,- ročne - výdavky alebo 40% a čo mi vyjde zdaniť ?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Rozdiel medzi príjmami a výdavkami je zdaniteľný príjem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Príjem za prenájom 100 000,-
odpočítaš 5 nás.ŽM-24 900,-
75 100,-z toho 40% výdavky ˇ
30 040,- základ dane bude 45 060,-
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
takže tých 24.900 je ako pri dani z príjmu tých 90816,
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie 24 900,-je 5 nás.ŽM,ktoré sú podľa § 6 zák.o dani z príjmu ods.1 pís.h /oslobodené od dane,odpočít.položka na daňovníka za rok 2007 je 95 616,-sk,len na upresnenie.
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
ja som myslela za r. 2006 ako príklad moc dík
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
ešte sa chcem spýtať ked mám s nájomníkmi len ustnu zmluvu nemusím sa prihlasovať na daňový že prenajímam byt ??
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tým, že s niekym nepodpíšeš zmluvu ešte neznamená, že si nemala príjem podliehajúci dani z príjmu.
Pozri aj http://www.porada.sk/t41822-dan-z-pr...tml#post376135
DÚ požaduje pri registrácii daňovníka predkladať zmluvy o nájme. Neviem o právnej norme, ktorá by to vyžadovala. DÚ si relevantné doklady môže overiť pri daňovej kontrole.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Adaka Pozri príspevok
ešte sa chcem spýtať ked mám s nájomníkmi len ustnu zmluvu nemusím sa prihlasovať na daňový že prenajímam byt ??
Týmto smerom by som sa neuberala, zmluvu by som uzatvorila písomne, sú tým chránené obe strany. A priznať príjem na DÚ sa mne osobne oplatilo pri problémoch z nájomníkmi, kde prvé čím sa mi začali vyhrážať-bolo udanie na DÚ.
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
A ked mám s nájomníkmi len ústnu zmluvu stačí ked sa prihlásim len že prenájímam byt nemusím dodatočne robiť zmluvu
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

vikinka Pozri príspevok
Príjem za prenájom 100 000,-
odpočítaš 5 nás.ŽM-24 900,-
75 100,-z toho 40% výdavky ˇ
30 040,- základ dane bude 45 060,-
základ dane nebude 45 060 Sk!!! treba ešte prepočítať pomerne výdavky prislúchajúce k oslobodenému príjmu (§ 9 ods. 1 písm h) posledná veta zákona o dani z príjmov: výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom)

Marína Pozri príspevok
Tým, že s niekym nepodpíšeš zmluvu ešte neznamená, že si nemala príjem podliehajúci dani z príjmu.
Pozri aj http://www.porada.sk/t41822-dan-z-pr...tml#post376135
DÚ požaduje pri registrácii daňovníka predkladať zmluvy o nájme. Neviem o právnej norme, ktorá by to vyžadovala. DÚ si relevantné doklady môže overiť pri daňovej kontrole.
tiež som sa čudoval prečo pýtajú tie zmluvy, keď to zákon vyslovene nežiada, jediné čo mi napadlo, že prečo to robia je ten, aby mali podklad k registrácií, že tú nehnuteľnosť naozaj prenajímaš (aj keď kto by sa registroval, keď neprenajíma), podobne ako keď predkladáš pri registrácií napr. živnostenský list (teda, že si naozaj živnostník, aj keď na druhú stranu dnes už to sa mi zdá ide aj cez JKM). Ale zdá sa mi, že už od toho ustúpili, navyše keď ešte aj pri tej registrácií s tebou spisujú zápisnicu o ústnom pojednávaní (teda aspoň v Trenčíne), že tú nehnuteľnosť naozaj prenajímaš a uvedieš tam tie isté údaje ako v registračnom formulári. No byrokracia.
Naposledy upravil skaspa : 17.12.07 at 11:37
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
[quote=skaspa;591605]základ dane nebude 45 060 Sk!!! treba ešte prepočítať pomerne výdavky prislúchajúce k oslobodenému príjmu (§ 9 ods. 1 písm h) posledná veta zákona o dani z príjmov: výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom)

ked si už odpočíta oslobodenú časť a 40% si vypočíta zo zvyšku, tak matematicky je to už vysporiadané.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ak občanovi vyjde príjem z prenájmu do Sk 24 900, tak ani nemusí podávať DP. Ide mi o to, aby im mohla RZ spraviť účtovníčka vo firme, kde pracujú....
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ZuzanaP Pozri príspevok
Ak občanovi vyjde príjem z prenájmu do Sk 24 900, tak ani nemusí podávať DP. Ide mi o to, aby im mohla RZ spraviť účtovníčka vo firme, kde pracujú....
Podľa §32 ods. 1 Zákona o dani z príjmov je daňové priznanie povinný podať daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie nedosiahol príjmy vyššie ako 50% sumy podľa § 11 ods.2 a. Myslia sa tým celkové príjmy.
Vo vašom prípade dosiahol zrejme popri zamestnaní ešte príjem z prenájmu, ktorý podľa výšky, ktorú uvádzate je od dane oslobodený. To však neznamená, že nemusí podávať daňové priznanie. O ročné zúčtovanie dane vo firme nemôže požiadať, pretože okrem príjmov zo závislej činnosti podľa §5 mal aj iné príjmy.
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Denda Pozri príspevok
Podľa §32 od9s. 1 Zákona o dani z príjmov je daňové priznanie povinný podať daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie nedosiahol príjmy vyššie ako 50% sumy podľa § 11 ods.2 a. Myslia sa tým celkové príjmy.
Vo vašom prípade dosiahol zrejme popri zamestnaní ešte príjem z prenájmu, ktorý podľa výšky, ktorú uvádzate je od dane oslobodený. To však neznamená, že nemusí podávať daňové priznanie. O ročné zúčtovanie dane vo firme nemôže požiadať, pretože okrem príjmov zo závislej činnosti podľa §5 mal aj iné príjmy.
Ak je príjem oslobodený od dane /24 900Sk/, nejde o zdaniteľný príjem, čiže ak túto sumu neprekročia, ako keby ten príjem ani nemali. To by si potom aj nepracujúci dôchodcovia museli podávať DP, ak majú dôchodky už 4 000 Sk.
Ak sumu 24 900 Sk neprekročia stačí požiadať iba zamestnávateľa o RZ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať