Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu

milujúca matka
chcem sa spýtať , koľko môžem dostať za prenájom bytu aby som nemusela platiť daň, berú sa do výdavkou aj náklady napr. výmena plas. okien, práčka...
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

alenkad Pozri príspevok
Manželia prenajímali v roku 2008 byt. Manželka poberá starobný dôchodok, jej príjem z prenájmu činil 68000 Sk (príjem bol rozdelený medzi manželov na 1/2), jej výdavky predstavovali 46000 Sk (taktiež rozdelené na polovicu).Po odpočítaní oslobodeného príjmu 25650 Sk je príjem k zdaneniu 42000 Sk. Dopĺňam, že mala ešte príjem z dohody (cca 18000 SK), ktorý bol zdanený zrážkovou daňou.
Musí podať daňové priznanie?????
§ 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov: Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) t.j. viac ako 49 248 Sk, pričom do týchto príjmov sa nezarátavajú príjmy z ktorých je daň vybratá zrážkou (ak sa zrážka nebude považovať za preddavok);
takže, aby sme sa dostali do hranice 49 248 Sk, zbavili sme sa príjmu vo výške 18 000 Sk a zrazením dane bude tento príjem a daň z neho považovať za vysporiadaný
ostáva nám ešte príjem 68 000 Sk za prenájom - podľa § 2 písm. h) zákona o dani z príjmov sa zdaniteľným príjmom rozumie príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy; zo sumy 68 000 Sk je 25 650 Sk oslobodených, takže tento príjem nie je zdaniteľným príjmom; zdaniteľným príjmom je len 42 350 Sk, čo je menej ako 49 248 Sk, takže nemáte povinnosť podať daňové priznanie
0 0
ludka09 ludka09

ludka09 je offline (nepripojený) ludka09

Ahojte, presla som si vsetky prispevky, ale potrebujem potvrdit ci som tomu porozumela správne.Takže Vás prosím posúďte.
Som podnikatelka a uz roky mam kanceláriu v nehnutelnosti mojej matky, konecne som sa rozhybala a chcem si naklady spojene s touto nehnutelnostou davat do podnikania.Nájom nebude presahovat sumu 25650. Ja si chcem na zaklade zmluvy davat do nakladov energiu. Takže s najomnou zmluvou sa mama pojde zaregistrovat na DU. Kedze suma z prenájmu nepresahuje 5-nas.ziv. minima nemusí podat danove priznanie. A ja si konecne zacnem uplatnovat vydavky ktoré som roky platila tzn. SIPO . Je to správne?
0 0
ludka09 ludka09

ludka09 je offline (nepripojený) ludka09

uz mate tejto temy dost ? aj ja, tak prosim odpovedze ano alebo nie.Rozmyslam spravne,alebo si mam dat pauza a este raz vsetko nastudovat.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ludka09 Pozri príspevok
Ahojte, presla som si vsetky prispevky, ale potrebujem potvrdit ci som tomu porozumela správne.Takže Vás prosím posúďte.
Som podnikatelka a uz roky mam kanceláriu v nehnutelnosti mojej matky, konecne som sa rozhybala a chcem si naklady spojene s touto nehnutelnostou davat do podnikania.Nájom nebude presahovat sumu 25650. Ja si chcem na zaklade zmluvy davat do nakladov energiu. Takže s najomnou zmluvou sa mama pojde zaregistrovat na DU. Kedze suma z prenájmu nepresahuje 5-nas.ziv. minima nemusí podat danove priznanie. A ja si konecne zacnem uplatnovat vydavky ktoré som roky platila tzn. SIPO . Je to správne?
nie, nie je. V nájomnom máš zahrnuté aj energie a náklady nájomcu z prenajímanej nehnuteľnosti. Z toho vyplýva, že náklady na energie si môže odrátať z príjmu z nájmu len prenajímateľ.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ešte doplním, tvoj výdavok je zaplatený nájom.
0 0
ludka09 ludka09

ludka09 je offline (nepripojený) ludka09

vrela vdaka, pochopila som, konecne to poriesim, lebo som to stale odkladala. Este raz dakujem.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dobré ráno.
Rýchla otázka , ak moj príjem z prenájmu nedosiahol 25.650 Sk/2008 musím podať DP ? alebo to stačí písomne oznámiť DÚ ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

pivko Pozri príspevok
Dobré ráno.
Rýchla otázka , ak moj príjem z prenájmu nedosiahol 25.650 Sk/2008 musím podať DP ? alebo to stačí písomne oznámiť DÚ ?
odpoviem ti podľa vlastnej skúsenosti z DÚ.
podávam DP typ B s nulovými hodnotami v odd. VI., riadok 10 dám 0 a do oddielu XVI. v oddiely pomocné výpočty napíšem:
výška nájmu - (5xživ.min.5130=25650) = 0
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
mzdarka renca Pozri príspevok
odpoviem ti podľa vlastnej skúsenosti z DÚ.
podávam DP typ B s nulovými hodnotami v odd. VI., riadok 10 dám 0 a do oddielu XVI. v oddiely pomocné výpočty napíšem:
výška nájmu - (5xživ.min.5130=25650) = 0
Ďakujem ,ale minulý rok som to riešil tak že som len poslal list na DÚ že moj príjem nedosiahol cca to bolo 24.000 Skk a to bolo všetko.
Nebude to stačiť aj teraz?popripade to napišem ako čestne prehlasenie a overí u notára...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

pivko Pozri príspevok
Ďakujem ,ale minulý rok som to riešil tak že som len poslal list na DÚ že moj príjem nedosiahol cca to bolo 24.000 Skk a to bolo všetko.
Nebude to stačiť aj teraz?popripade to napišem ako čestne prehlasenie a overí u notára...
malo by to stačiť, ak im to stačilo minulý rok. nemusíš to mať overené od notára.
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Chcela by som poprosiť o pomoc, sesternica žije v zahraničí a prenajíma byt, ktorý má na Slovensku. Príjmy z prenájmu boli 78.000 Sk a skutočné výdavky 72.822 Sk. Môžete mi prosím poradiť, ktoré riadky v daň. priznaní mám vyplniť?Ďakujem.
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Neviem,či som to pochopila správne výpočet:

Príjmy z prenájmu nehnut. sa uvádzajú v VI. oddiely, r. 10 - príjem z prenájmu

príjem 52.350 (78.000 - 25650 ŽM)
výdavky 48875 (52.350 : 78.000 x 72822)
základ dane 3.475

po odpočítateľnje položky mi vychádza daň. základ 0

Je to správne?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

beata.b Pozri príspevok
Neviem,či som to pochopila správne výpočet:

Príjmy z prenájmu nehnut. sa uvádzajú v VI. oddiely, r. 10 - príjem z prenájmu

príjem 52.350 (78.000 - 25650 ŽM)
výdavky 48875 (52.350 : 78.000 x 72822)
základ dane 3.475

po odpočítateľnje položky mi vychádza daň. základ 0

Je to správne?

Ďakujem veľmi pekne.
máš to správne
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Ďakujem krásne
0 0
SuzanB SuzanB

SuzanB je offline (nepripojený) SuzanB

pivko Pozri príspevok
Dobré ráno.
Rýchla otázka , ak moj príjem z prenájmu nedosiahol 25.650 Sk/2008 musím podať DP ? alebo to stačí písomne oznámiť DÚ ?
Ak Tvoj príjem nepresiahol zákonom stanovenú hranizu 5xŽM tak nemáš povinnosť podať DP, a to v zmysle § 32 ods. 4 písm. e) zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí, že daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy ktoré sú od dane oslobodené. Taktiež nemáš povinnosť nič daňovému úradu oznamovať a už vôbec nie predkladať čestné prehlásenie. Taktiež nie je povinnosť podať nulové priznanie s uvedením skutočností, že Tvoj príjem nepresiahol oslobodenú sumu. To, že si registrovaný na DÚ ešte nezakladá povinnosť každoročne predkladať priznanie. Povinnosť podať DP závisí u FO hlavne od výšky príjmu.
0 0
janett8 janett8

janett8 je offline (nepripojený) janett8

Nechapem ako to DP z prenajmu nehnuteľnosti počítate.

Nepočíta sa podla tohto prikladu?
Výpočet ZD z príjmu z nájmu:
100000 - 25650 = 74350 -túto sumu napíš do riadku 10 v tab.č.1

výdavok 40%paušál - 74350 x 0,40 = 29740
Základ dane z prenájmu: 74350 - 29740 = 44610

Toto nie je správne?
Prosím poradte ako to vlastne ratať. Vsade, kde čítam tu na porade je to inak. Neviem uzavrieť DP kvoli tomu.
Dakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

janett8 Pozri príspevok
Nechapem ako to DP z prenajmu nehnuteľnosti počítate.

Nepočíta sa podla tohto prikladu?
Výpočet ZD z príjmu z nájmu:
100000 - 25650 = 74350 -túto sumu napíš do riadku 10 v tab.č.1
výdavok 40%paušál - 74350 x 0,40 = 29740
Základ dane z prenájmu: 74350 - 29740 = 44610

Toto nie je správne?
Prosím poradte ako to vlastne ratať. Vsade, kde čítam tu na porade je to inak. Neviem uzavrieť DP kvoli tomu.
Dakujem.
http://www.porada.sk/t41822-dan-z-pr...tml#post376135
0 0
SuzanB SuzanB

SuzanB je offline (nepripojený) SuzanB

janett8 Pozri príspevok
Nechapem ako to DP z prenajmu nehnuteľnosti počítate.

Nepočíta sa podla tohto prikladu?
Výpočet ZD z príjmu z nájmu:
100000 - 25650 = 74350 -túto sumu napíš do riadku 10 v tab.č.1

výdavok 40%paušál - 74350 x 0,40 = 29740
Základ dane z prenájmu: 74350 - 29740 = 44610

Toto nie je správne?
Prosím poradte ako to vlastne ratať. Vsade, kde čítam tu na porade je to inak. Neviem uzavrieť DP kvoli tomu.
Dakujem.
Je to správne, pokiaľ si chceš uplatňovať paušálne výdavky. Pozrela som si to v DP, je to tam zbytočne komlikovane napísané. Spôsobom výpočtu, ktorý je uvedený v DP by Ti vyšlo to isté. Je to dobre, len nezabudni označiť pod tabuľkou č. 1, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov § 6 ods. 3.
0 0
janett8 janett8

janett8 je offline (nepripojený) janett8

dakujem. aj to som už cele prečítala a vsade je to inak.
raz sa počíta ako to uvadzam predtym a potom s nejakym pomerom
-oslobodene prijmy:príjmy

prtepáčte, ale i to nemyslí, ale vobec mi to už nieje jasne.
0 0
janett8 janett8

janett8 je offline (nepripojený) janett8

aha, tak teraz som zbadala tvoju odpoved. dakujem. konečne už môžem byť kludná. je mi to už jasné.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať