Zavrieť

Porady

DPH a nezaplatene najomne

Ahojte,

prenajimame budovu na zaklade stvrtrocnej najomnej zmluvy, sme mesacny platca DPH. Najomca nezaplatil FA za 2Q a 3Q ale my sme museli odviest DPH.

je mozne nejako ziskat spat tuto DPH z danoveho uradu? (najomca s nami nekomunikuje a neocakavame ze nam to zaplati) napr. zrusenim najomnej zmluvy a dobropisovat alebo nieco ine? poradte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    phalmo Pozri príspevok
    Ahojte,

    prenajimame budovu na zaklade stvrtrocnej najomnej zmluvy, sme mesacny platca DPH. Najomca nezaplatil FA za 2Q a 3Q ale my sme museli odviest DPH.

    je mozne nejako ziskat spat tuto DPH z danoveho uradu? (najomca s nami nekomunikuje a neocakavame ze nam to zaplati) napr. zrusenim najomnej zmluvy a dobropisovat alebo nieco ine? poradte.
    Určite dať výpoveď z nájmu, dodržať výpovednú lehotu, ale ešte aj v tejto dobe budete musieť DPH z nájmu odvádzať. Ale možno máte v zmluve, že v prípade neuhradenia nájmu v lehote splatnosti môžete dať výpoveď jednostranne s okamžitou platnosťou. V tom čase už poslať upomienku. samozrejme doporučene a s doručenkou. Ak nebude ochota uhradiť záväzok dobrovoľne , dať návrh na platobný rozkaz. Štát Ti DPH určite nevráti

    Ako píše kalkulka, dobropis nie, lebo služba bola poskytnutá v plnom rozsahu a oprava základu dane neprichádza do úvahy.
    Naposledy upravil účtovník 007 : 26.11.07 at 10:39

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Podľa mňa toto nie je možné. Ak nájomná zmluva nie je zrušená, tak ste povinný vystaviť fa v zmysle zmluvy a navyše, ak nájomca budovu využíval. Nájomná zmluva by sa rušiť dozadu nemala, iba ak by ste na tom trvali a dohodli sa takto s nájomcom. Iba kvôli DPH by som to určite nerobila.

    phalmo je offline (nepripojený) phalmo

    phalmo
    preblem je ze nájomca budovu nevyužíval vobec, on si to len objednal ale nikdy sa tam nenastahoval. a to ze služba bola poskytnutá v plnom rozsahu sa da upravit ze ma tam napr. rozbite okna takze nemohol vyuzivat sluzbu v plnom rozsahu. to nie je dovod na dobropis?

    phalmo je offline (nepripojený) phalmo

    phalmo
    A este jeden bod. Ako sa da tomu predist aby sme neplatili DPH zbytocne? Zalohova platba? Vdaka

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Zo zálohovej platby vždy odvádzaš DPH, takže toto nie je riešením. Asi by som ho vyzvala k zaplateniu alebo by som navrhla pristúpiť k jednaniu, či budú v budúcnosti nehnuteľnosť využívať. Podľa vzniknutej sitácie by som potom riešila problém.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Neviem, za akých podmienok je možné vyhlásiť zmluvu za neplatnú. Tu by sa mohli vyjadriť právnici-Poraďáci. Ak by to bolo možné, v tom prípade,nakoľko k nájmu priestorov nedošlo, aplikovať §25_bod1_písm.a_Zák o DPH , kde by išlo o úplné zrušenie dodávky služby. Následne vystaviť dobropis a odvedenú DPH si nárokovať.

    PS: Na takýto postup budeš potrebovať podpis nájomcu, lebo následne on musí DPH odviesť a účtovať náklady mínusom. Ja však predpokladám, že Tvoje fa má v nákladoch a DPH uplatnenú.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    phalmo Pozri príspevok
    preblem je ze nájomca budovu nevyužíval vobec, on si to len objednal ale nikdy sa tam nenastahoval. a to ze služba bola poskytnutá v plnom rozsahu sa da upravit ze ma tam napr. rozbite okna takze nemohol vyuzivat sluzbu v plnom rozsahu. to nie je dovod na dobropis?
    Dobropis vystavujem vtedy, ak dôjde k úpnému alebo čiastočnému zrušeniu služby.
    Ak dôjde ku zníženiu ceny po vzniku daňovej povinnosti.

    Rada:
    Dodatok k zmluve (kto ho podpíše ????), možnosť dobropisovania, píšem možnosť! Dobropisujeme Vám zmluvu č. zo dňa ...z titulu zníženia nájomného, nakoľko predmet nájomného nebol využitý v plnom rozsahu podnikateľskej činnosti nájomcu. Nájomca sa nezdržiaval v nehnuteľnosti, nevyužíval vec na podnikateľskú činnosť, nedošlo k opotrebovaniu nehnuteľnosti nájmom..... Skúste ošetriť právnikom, ......
    Nedopropisovať celý predmet nájmu, možno sa uspokojiť s 50%.

    DPH a nezaplatene najomne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.