Zavrieť

Porady

Bloček za PHM z januára

Ak mám zabudnutý bloček za PHM z januára 2005 môžem ho zaradiť do pokladne a neuplatniť si DPH, celé to dám do nákladov?Na 501 bez DPH a na 548 DPH?
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

A prečo? veď si ho zaúčtuješ v pokladni vo februári a uplatníš si aj DPH. Vtedy si ho predsa preplatila v pokladni.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Zuzka
A prečo? veď si ho zaúčtuješ v pokladni vo februári a uplatníš si aj DPH. Vtedy si ho predsa preplatila v pokladni.
ja si to nemyslím... PHM nie je na faktúru (takže máš doklad okamžite, aj keď ho má napr. zamestnanec alebo konateľ) a nemôžeš si ho dať do DP hocikedy, ak ti ho včas niekto nepredložil je to jeho chyba a daniari Ti to neuznajú, buď urobíš dodatočné za január alebo čiastku DPH zaúčtuješ nedaňovo a to je už jedno kedy...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja súhlasím s názorom ZUZKY /PHM nie je na faktúru ale na bloček a ten je podľa zákona tiež faktúrou/ rozoberalo sa to už v téme DPH pokladničné bločky z decembra, pozri si je tam viacero názorov aj takých aj takých.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

dobre tak inak, možno som použila zlý termín "faktúra" a "hotovostná faktúra" bloček z ERP je akože hotovostná faktúra, a teraz mi povedzte, ktorý daňovák by uznal že som hotovostnú faktúru neobdržala hneď pri platbe ale až o mesiac dva neskôr.... asi nikto nezaplatí bez toho aby dostal nejaký doklad, a to je presne tento prípad.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ako ovplyvní tá neuplatnená DPH koeficient ? Viem že neupaltnená DPH je nedaňový výdavok , ale čo s koeficientom ?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Katty
dobre tak inak, možno som použila zlý termín "faktúra" a "hotovostná faktúra" bloček z ERP je akože hotovostná faktúra, a teraz mi povedzte, ktorý daňovák by uznal že som hotovostnú faktúru neobdržala hneď pri platbe ale až o mesiac dva neskôr.... asi nikto nezaplatí bez toho aby dostal nejaký doklad, a to je presne tento prípad.
Súhlasím s Katty, i keď názory poraďákov sa líšia - viď príspevky staršie - ja mám tiež názor, že bločik z ERP treba uznať v mesiaci, ktorý je na ňom uvedený.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Zita5 neuplatnená DPH neovplyvní koeficient máš to ako keby si nakupovala od neplatcu len rozdiel je v tom že nesmieš dať napr. na 501 celú čiastku ale iba ten základ dane a čiastku DPH dať nedaňovo.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Veď zamestnanec mohol nakúpiť PHM za svoje peniaze a Ty si mu ten bloček vyúčtovala až vo februári, keď Ti ho predložil. Veď ak ho firma niekde poslala a nemal dosť peňazí, tak použil svoje. Poviem to inak, ak by ste mu vyplatili zálohu na nákup PHM 31. 1. 2005 a on by to vuúčtoval až vo februári 4.2.2005, tak mu nezúčtujete vyplatenú zálohu? Pokladňa predsa vyjadruje to čo sa v ten deň udeje. V menších firmách sa väčšinou pokladňa účtuje dodatočne, akože v ten deň kedy bol nákup, ale to nie je podľa mňa správne. Vo veľkých firmách si to ani neviem dosť dobre predstaviť, ako by to robili. Tan účtujú vtedy, keď zamestnanec vyučtováva pokladničné doklady. A k tomu dokladu, keď má všetky náležitosti, tak je to faktúra. Takto to chápem ja a zatiaľ to bolo vždy v poriadku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katty ďakujem za odpoveď.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Keby sme postupovali presne podľa účtovníctva, že pokladňu uzatvoríme každý deň, vyhodíte konečný zostatok, tak naozaj neviem, ako by ste do toho januára ten bloček zaúčtovali.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Katty
dobre tak inak, možno som použila zlý termín "faktúra" a "hotovostná faktúra" bloček z ERP je akože hotovostná faktúra, a teraz mi povedzte, ktorý daňovák by uznal že som hotovostnú faktúru neobdržala hneď pri platbe ale až o mesiac dva neskôr.... asi nikto nezaplatí bez toho aby dostal nejaký doklad, a to je presne tento prípad.
Hotovostnú platbu môže uskutočniť zamestnanec, ktorý napr. je práve dva týždne na SC. Ja od neho preberiem bloček do pokladne s dátumom, kedy mi ho predloží. Viem, že daňováci /nie všetci/ tvrdia, že im je jedno ako dlho nosil ten zamestnanec v gatiach bločik, ale ja mám takýto názor od daňového poradcu a sa s ním stotožňujem. O.i. dodávateľ DPH štátu odviedol a ja si ju vlastne pýtam o mesiac neskôr - nikoho som nepoškodila. Takisto niektorí daňovací tvrdia, že VPD z pokladne musí byť vypísaný na konkrétnu osobu, tak by malo predsa platiť to čo hovorím vyššie, t.j. dátum prevzatia do pokladne od zamestnanca. Týka sa to samozrejme len prechodov msiacov, nemôže mi ho doniesť v apríli.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Zuzka lenže keď zamestnanec vyúčtuje zálohu 4.2.05 tak to aj tak máš do podania DP t.j. 25.2. za január a keď robíš DP skôr tak si predsa vypýtaš od každého bloky čo ešte nepredložili aby si to mohla urobiť a nerobiť potom dodatočné... A každopádne náklady z januárových bločkov musíš zaúčtovať do obdobia s ktorým časovo aj vecne súvisia t.j. január 2005, to že ich vyplatíš zamestnancovi až vo februári vieš zaúčtovať aj 335/211 02/2005...
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Na aký účet nedaň.nákladu tá DPH pôjde 501, alebo 548 alebo..?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

..dobre kočky ste presvedčené o tom že to tak môžte zaúčtovať tak si to tak zaúčtujte ja som len vyjadrila svoj názor za ktorým si stojím. Viem, že sa to tu už rozoberalo zpredu zozadu a všelijako sa nad tým špekulovalo.
Mimochodom načo slúžia dodatočné priznania???? Nedáme ich zrušiť?

pre Zuzku: asi mám medzery(priznávam), môžeš mi povedať kde sa v zákone o účt. uvádza uzatváranie pokladne každý deň???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katty
..dobre kočky ste presvedčené o tom že to tak môžte zaúčtovať tak si to tak zaúčtujte ja som len vyjadrila svoj názor za ktorým si stojím. Viem, že sa to tu už rozoberalo zpredu zozadu a všelijako sa nad tým špekulovalo.
Mimochodom načo slúžia dodatočné priznania???? Nedáme ich zrušiť?

pre Zuzku: asi mám medzery(priznávam), môžeš mi povedať kde sa v zákone o účt. uvádza uzatváranie pokladne každý deň???
Súhlasím z Katty , aj mne dali zabudnutý bloček z PHM z mesiaca december 2004 až po 25.januári 2005 . Vzhľadom k tomu , že som pre pár korún nerobila opravné daňové priznanie , tak som si z PHM neuplatnila DPH a uviedla som ju ako nedaňový náklad . Hold musia sa kolegovia naučiť poriadku .
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

neuplatnená DPH - 548
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzka
A prečo? veď si ho zaúčtuješ v pokladni vo februári a uplatníš si aj DPH. Vtedy si ho predsa preplatila v pokladni.
Ahoj Zuzka,
súhlasím, že si môže Zuzana uplatniť DPH aj vo februári a to platí od 1.1.2005 podľa § 49 ods. 2 písm. a, c, alebod, zákona o DPH
- v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo
- platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b, zákona DPH v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Zvlášť som sa pýtala na školení p. Ing. Kováčikovej na prípad bločkov za PHM a presne mi potvrdila, že od 1.1.2005 už môžem bloky zaúčtovať do nasledujúceho mesiaca.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Muška ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Zuzka nedaj sa, veď skoro všetci to takto robíme. Mne dá majiteľ bloček niekedy až o mesiac. A povie mi: ja som zabudol, a ja keď na neho zagúlim tými mojimi očami, tak mi povie: veď to môžete dať do DPH nasledujúceho mesiaca. A tým som odpísaná na celej čiare. Už som si zvykla na tieto maniere.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak
Zuzka nedaj sa, veď skoro všetci to takto robíme. Mne dá majiteľ bloček niekedy až o mesiac. A povie mi: ja som zabudol, a ja keď na neho zagúlim tými mojimi očami, tak mi povie: veď to môžete dať do DPH nasledujúceho mesiaca. A tým som odpísaná na celej čiare. Už som si zvykla na tieto maniere.
Lenka, ale podľa zákona a aj Ing. Kováčikovej je to možné iba od 1.1.2005.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať