Zavrieť

Porady

Bloček za PHM z januára

Ak mám zabudnutý bloček za PHM z januára 2005 môžem ho zaradiť do pokladne a neuplatniť si DPH, celé to dám do nákladov?Na 501 bez DPH a na 548 DPH?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja viem, len môj šéf je "vševed". A keď som to tvrdila šéfovi, on bol u nejakej daňovje poradkyni a tá mu povedala, že to tak môže byť. Veď keď budú kontroly on sa zbadá.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Muška to je zákon 651/2004 ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2005 ??? §49 ods 2 písm a,c alebo d ... tam mám niečo iné... ???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak
Ja viem, len môj šéf je "vševed". A keď som to tvrdila šéfovi, on bol u nejakej daňovje poradkyni a tá mu povedala, že to tak môže byť. Veď keď budú kontroly on sa zbadá.
Snáď ťa potom do toho nenamočí.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Má smolu, jasne som sa s ním dohodla, hlavne pri nezrovnalostiach, že to spravím podľa neho iba vtedy, keď s tým nič nebudem mať. Na jeho triko.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lenkak
Má smolu, jasne som sa s ním dohodla, hlavne pri nezrovnalostiach, že to spravím podľa neho iba vtedy, keď s tým nič nebudem mať. Na jeho triko.
Lenka,
§ 51 ods. 2 o DPH je upravené, kedy platiteľ vykoná odpočítanie dane.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja aj keď mu zákon ukážem, mi povie:čo tam po zákone, "ON to chce takto a bodka" našťastie mám iba jedného takéhoto, tí ďalší dvaja to nechajú na mne.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

dík Muška takže od 01.01.2005 je v tomto zmena na rok 2004 sa to uplatniť nedá!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katty
dík Muška takže od 01.01.2005 je v tomto zmena na rok 2004 sa to uplatniť nedá!
Áno Katka, čo sa týka registračných blokov, dá sa tento zákon použiť až od 1.1.2005
0 0
luba3 luba3

luba3 je offline (nepripojený) luba3

Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac
Robím knihu jázd môjmu šéfovi,-SZČo,auto nemá v majetku firmy,zaplatil cestnú daň.Nemá bločky na PHM-diesel.Od 1.11. 2004 do 31.12.2004 mu dám 6,20 Sk paušál za každý km.Môžem mu dať do nákladov nákup PHM od 1.1.2004 do 31.12.2004 len na základe najazdených km-služobné cesty 6x mesačne ,keď použijem priemer.ceny PHM uverejnené v Poradcovi,alebo je potrebné mať doklady o nákupe PHM?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

luba3
Robím knihu jázd môjmu šéfovi,-SZČo,auto nemá v majetku firmy,zaplatil cestnú daň.Nemá bločky na PHM-diesel.Od 1.11. 2004 do 31.12.2004 mu dám 6,20 Sk paušál za každý km.Môžem mu dať do nákladov nákup PHM od 1.1.2004 do 31.12.2004 len na základe najazdených km-služobné cesty 6x mesačne ,keď použijem priemer.ceny PHM uverejnené v Poradcovi,alebo je potrebné mať doklady o nákupe PHM?
Ľubka, hore na lište v "Hľadať" - klikni - zadaj "Cestovné náhrady" a nájdeš dosť odpovedí. Názory sa rôznia. Ja som za to, aby boli ako podklad a dôkaz aj bloky - ako príloha.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška
Áno Katka, čo sa týka registračných blokov, dá sa tento zákon použiť až od 1.1.2005
Muška ja som tiež súhlasila so Zuzkou, ale nedá sa mi ešte neopýtať sa prečo od 1.1.2005 /je to presne v zákone/ ale čo Oznámenie MF 46/2004 k Poučeniu na vyplnenie DP z DPH číslo 123/2004-73, ktoré neviem, či bolo vydané v apríli alebo kedy presne, kde je takéto usmernenie, ktoré vlastne dali potom priamo do zákona?
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

K nasledovnému mám ešte tento jeden môj postreh. Podľa zákona o DPH par. 49 mám platiteľ dane právo odpočítať daň z tovarov a služieb ... v deň, kedy vznikla daňová povinnosť a na uplatnenie tohoto práva musí mať platiteľ k dispozícii faktúru a dań uvedenú vo svojich záznamoch, takže z nasledovného pre mňa vyplýva že z bločku vystaveného v januári má právo si odpočítať DPH a nie povinnosť. Takže podľa je možné kľudne preplatiť blok vo februári a dať ho do februárovej pokladne. Ale to je samozrejme môj názor, s ktorým sa viacerí nemusia stotožňovať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina
Muška ja som tiež súhlasila so Zuzkou, ale nedá sa mi ešte neopýtať sa prečo od 1.1.2005 /je to presne v zákone/ ale čo Oznámenie MF 46/2004 k Poučeniu na vyplnenie DP z DPH číslo 123/2004-73, ktoré neviem, či bolo vydané v apríli alebo kedy presne, kde je takéto usmernenie, ktoré vlastne dali potom priamo do zákona?
Evinka,
Je tu zmena oproti uplatneniu odpočítania dane v roku 2004 /za zdaňovacie obdobia roku 2044/, ktoré je riešené Ozn. MFSR č. 123/2004-73 k bodu 34. poučenia na vyplňovanie daňového priznania. Pre rok 2004 pre uplatnenie odpočítania platí: Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane. Z toho vyplýva, že doklad z registr. pokladne mal. Ale od 1.1. 2005 má už možnosť sa "rozhodnúť" či ho odpočíta kedy ho mal /teda podľa dátumu/, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Lucia7
K nasledovnému mám ešte tento jeden môj postreh. Podľa zákona o DPH par. 49 mám platiteľ dane právo odpočítať daň z tovarov a služieb ... v deň, kedy vznikla daňová povinnosť a na uplatnenie tohoto práva musí mať platiteľ k dispozícii faktúru a dań uvedenú vo svojich záznamoch, takže z nasledovného pre mňa vyplýva že z bločku vystaveného v januári má právo si odpočítať DPH a nie povinnosť. Takže podľa je možné kľudne preplatiť blok vo februári a dať ho do februárovej pokladne. Ale to je samozrejme môj názor, s ktorým sa viacerí nemusia stotožňovať.
Je to aj môj názor, aspoň sa s tým uspokojujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška
Evinka,
Je tu zmena oproti uplatneniu odpočítania dane v roku 2004 /za zdaňovacie obdobia roku 2044/, ktoré je riešené Ozn. MFSR č. 123/2004-73 k bodu 34. poučenia na vyplňovanie daňového priznania. Pre rok 2004 pre uplatnenie odpočítania platí: Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane. Z toho vyplýva, že doklad z registr. pokladne mal. Ale od 1.1. 2005 má už možnosť sa "rozhodnúť" či ho odpočíta kedy ho mal /teda podľa dátumu/, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Muška o.k. ale asi mi to dnes myslí pomalšie, lebo ma tuším chytá chrípka, ale v tom spomínanom oznámení MF
sa o.i. píše -"Ak platiteľ dane do podania DP má k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad/, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za ZO, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné DP k ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania DP nemá k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods.1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad /faktúru alebo dovozný doklad/."
Ja tam stále vidím, že to môžem urobiť aj za rok 2004
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina
Muška o.k. ale asi mi to dnes myslí pomalšie, lebo ma tuším chytá chrípka, ale v tom spomínanom oznámení MF
sa o.i. píše -"Ak platiteľ dane do podania DP má k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad/, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za ZO, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné DP k ZO, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania DP nemá k dispozícii doklad /faktúru alebo dovozný doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods.1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad /faktúru alebo dovozný doklad/."
Ja tam stále vidím, že to môžem urobiť aj za rok 2004
Evina,
Ale doklad z registračnej pokladne si mala do podania DP, lebo tam je dátum, kedy Ti vydali registračný blok. Nikoho nezaujímalo, že ten blok niekto zabudol v gaťách, Ty si ho už "mala". Ak Ti dodávateľ nevystavil faktúru a pod., tak je dôkaz, že si ju nemala /pečiatka poštyˇ, dátum vystavenia .../
Asi tak
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška
Evina,
Ale doklad z registračnej pokladne si mala do podania DP, lebo tam je dátum, kedy Ti vydali registračný blok. Nikoho nezaujímalo, že ten blok niekto zabudol v gaťách, Ty si ho už "mala". Ak Ti dodávateľ nevystavil faktúru a pod., tak je dôkaz, že si ju nemala /pečiatka poštyˇ, dátum vystavenia .../
Asi tak
Už len posledný príspevok, bloček bol faktúrou aj v roku 2004, tak ako je v 2005. Tak isto som ho mala akože do podania DP aj v r. 2004 a 2005. Rozdiel podľa mňa je len v tom, že v roku 2004 to riešilo spomínané Oznámenie MF a od 1,1.2005 to zapracovali priamo do zákona. Ja to vnímam tak, možno keď si to necham premlieť hlavou to zmením.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evinka, myslím, že to riešili len z dôvodu oneskorených príchodov faktúr. Máš pravdu, že bločik je tiež fa, ale ten si "mala" v deň aký je uvedený na bloku. Také ako, že "zabudnuté" pre rok 2004 neplatí. Až po novom platí, že si ho môžeš uplatniť alebo - alebo. Vlastne máš na výber.
0 0
luba3 luba3

luba3 je offline (nepripojený) luba3

Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac
Ďakujem,dodala si mi odvahy.Našla som asi dva na diesel z roku 2004,tak mu ich tam priložím,aj prefotím priem. ceny PHM ,tak ako minulý rok a vypíšem mu cesťáky.
Ty Muška a všetci na porade ste super!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzana
Na aký účet nedaň.nákladu tá DPH pôjde 501, alebo 548 alebo..?
Vcera som mala vo firme audit. Oznamili mi par novych veci okolo uctovania od 1.1.2005. Tak uz sa vraj nebude neuplatnena DPH uctovat na 548, ale na prislusnom ucte, na ktorom sa uctuje zaklad. Takze v pripade phm to musim vraj dat na 501 s analytikou - neuplatnena DPH. Vlastne by som si tym padom mala vytvorit samostatne analyticke ucty na neuplatnenu DPH ku vsetkym uctom, ktore budem potrebovat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať