Zavrieť

Porady

dôchodca a urokový výnos

Dobrý deň, mám jednu otázku - som poberateľom dôchodku, ktorý je mojim jediným zdrojom príjmu. Mám našetrené nejaké peniaze v banke ktoré sa mi tam úročia a aj zdaňujú. Je možné podať v mojom prípade daňové priznanie k uplatneniu návratu týchto zdanených úrokov? Ak áno, tak čo k tomu všetko potrebujem a aké tlačivo mám použiť, poprípade ako to správne vyplniť.

Za včasnú odpoveď vopred ďakujem.
Usporiadat
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Na vratenie dane z urokov mas narok. Treba podat DP typu B.
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Dakujem za odpoved, ale co musim vsetko predlozit k danovemu priznaniu okrem vyplneneho tlaciva? Napr. kopiu vypisu z banky, ktory mi chodi mesacne domov, alebo mam poziadat banku o tento vypis zvlast?
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Zakon 511/92 nepredpisuje nieco dokladat. Ale ak chces, tak doloz kopie vypisov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vladoa Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, ale co musim vsetko predlozit k danovemu priznaniu okrem vyplneneho tlaciva? Napr. kopiu vypisu z banky, ktory mi chodi mesacne domov, alebo mam poziadat banku o tento vypis zvlast?
Vyplĺňaš ... príjmy z kapitálového majetku... a dokladovať stačí v prípade daňovej kontroly.. nemusíš prikladať prílohu k DP
(ja napr. dávam výpis zo stavebného sporenia - je to 1 strana ..)
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Aka ciastka sa uvedie do kolonky nezdanitelna cast zakladu dane?
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

olga88 Pozri príspevok
Aka ciastka sa uvedie do kolonky nezdanitelna cast zakladu dane?

Ta otazka patrila mne?
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Ano, prosila by som Ta o odpoved.Lebo nie som si ista ci sa uvadza cela ciastka alebo len 47800.
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Prepac, ale ja nie som v tom odbornik, preto som sa pytal, vid. moja prva otazka. Zrejme musim v tlacive napisat prijmy z urokov za cely rok a dan z tychto urokov. Urcite viac ako 47800 som prijem nemal. Este som tlacivo B nevidel.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak je dôchodca ... predpokladám, že má dôchodok nad 95 tis ročne nemôže si uplatniť nezdaniteľnú položku.
Ale dúfam, že tie úroky sú do 47 tis .. tak potom platí

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Mam tomu tak chapat, ze nezd. cast zakladu dane vobec nevypisuje, pri prijme do 47000?
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Katy a R Pozri príspevok
Ak je dôchodca ... predpokladám, že má dôchodok nad 95 tis ročne nemôže si uplatniť nezdaniteľnú položku.
Ale dúfam, že tie úroky sú do 47 tis .. tak potom platí

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
Ano, dochodok je nad 95000 a uroky v banke nepresahuju 47800...
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

A zrejme k dokladovaniu staci zajst do banky a poziadat pre danove ucely o vypis.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

olga88 Pozri príspevok
Mam tomu tak chapat, ze nezd. cast zakladu dane vobec nevypisuje, pri prijme do 47000?
To tlačivo DP ťa navedie .. je k tomu usmernenie .. u dôchodcu sa uvádza len rozdiel medzi nezd. časťou a dôchodkom v prípade, že má menší dôchodok ako je nezdaniteľná časť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vladoa Pozri príspevok
A zrejme k dokladovaniu staci zajst do banky a poziadat pre danove ucely o vypis.
Nemusíš - banka si to dá zaplatiť ....
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Velmi pekne dakujem.
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Urcite sa za to plati, ale asi bude vyhodnejsie si to dat urobit, ako doma drzat 12 mesacnych vypisov niekolko rokov, kvoli danovej kontrole...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
No ak je starobný dôchodok väčší ako je nezdaniteľná čiastka potom by som nepodával daňové priznanie keďže zrazená daň sa bude rovnať daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní...zrazením dane bola moja daňová povinnosť splnená
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
No ak je starobný dôchodok väčší ako je nezdaniteľná čiastka potom by som nepodával daňové priznanie keďže zrazená daň sa bude rovnať daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní...zrazením dane bola moja daňová povinnosť splnená

Asi mate pravdu. Prestudujem si to este raz.
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
No ak je starobný dôchodok väčší ako je nezdaniteľná čiastka potom by som nepodával daňové priznanie keďže zrazená daň sa bude rovnať daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní...zrazením dane bola moja daňová povinnosť splnená
Takze tato informacia od olga88 je potom mylna:

http://www.porada.sk/t68345-prijem-do-47-808-a.html
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vladoa Pozri príspevok
Takze tato informacia od olga88 je potom mylna:

http://www.porada.sk/t68345-prijem-do-47-808-a.html
táto informácia je informácia o tom, že ak nepresiahnete 50% nezdaniteľnej čiastky nemusíte podávať daňové priznanie (par. 32) pričom do tohoto príjmu sa nezahrnú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou (par. 43) ak
a)vybraním takejto zrážky je daňová povinnosť splnená (par. 43 ods 6)
b) daňovník neuplatní postup podľa par 43 ods 7 - to znamená považujete túto daň za preddavkovú nie zrážkovú

no a vám sa neoplatí podať daňové priznanie pokiaľ by ste priznali len príjmy (úrok) a pritom si tieto príjmy nemáte o čo znížiť vyjde vám rovnaká daňová povinnosť tým pádom máte robotu naviac a nič z toho...
0 0
Načítať ďalšie