Zavrieť

Porady

dôchodca a urokový výnos

Dobrý deň, mám jednu otázku - som poberateľom dôchodku, ktorý je mojim jediným zdrojom príjmu. Mám našetrené nejaké peniaze v banke ktoré sa mi tam úročia a aj zdaňujú. Je možné podať v mojom prípade daňové priznanie k uplatneniu návratu týchto zdanených úrokov? Ak áno, tak čo k tomu všetko potrebujem a aké tlačivo mám použiť, poprípade ako to správne vyplniť.

Za včasnú odpoveď vopred ďakujem.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Daňové priznanie-príklad
Tab.2, r. 2, stl. 1 = 40000
Tab.2, r.10, stl. 1= 40000
r.44,46,60,62,64,66,67,68,69,77 = 40000
r.78,87 = 7600
r.91 = 0
r.93 = 0
r.98,105 = 7600
Vyplniť odd. XV.
0 0
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

Skúste pozrieť tento link
http://mihal.blog.sme.sk/c/87382/Aj-...y-priklad.html

a niečo podobné, ale týka sa detí
http://mihal.blog.sme.sk/c/87269/Pod...-z-urokov.html

Sú to články k DP 2006, teraz platí príjem do 47 808,-
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
a na základe čoho vám to vrátia...
Mam pred sebou danove priznanie typu A VI. oddiel - vypočet dane a pri riadku 54 - Danova povinnost je poznamka c.9 : Ak danovník neuplatnuje narok na DB a suma na r. 54 nepresiahne 500,- Sk alebo ak danovnik neuplatnuje narok na DB a jeho celkove zdanitelne prijmy nepresiahnu 50% sumy podľa §11 ods.2 pism.a) zakona, na r. 54 sa uvadza nula.
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Píšeš o daň. priznaní typu A, ale ja mám vedomosť o tom, že v tomto prípade je potrebné podať daň. priznanie FO typ B.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Ako to bude v tomto pripade manzelia obidvaja starobni dochodcovia maju ucty v banke. Niektory z uctov je iba na jedneho z manzelov a niektore ucty maju spolocne. Ako si mozu uplatnit oni vratenie dane z urokov?
1. Spocitaju si uroky kazdy na svojom ucte + pripocitaju 1/2 urokov so spolocnych uctov a ak im vyjde suma mensia ako 47 808 mozu poziadat o vratenie dane?
2. ak im vyjde suma vacsia ako je 47 808 nemozu poziadat o vratenie?
3. Moze si spocitat jeden z manzelov uroky na vlastnom ucte poda si danove priznanie. Druhy z manzelov nebude podavat danove priznanie a tym padom sa spolocne budu povazovat za vysporiadane?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Hanka Pozri príspevok
Ako to bude v tomto pripade manzelia obidvaja starobni dochodcovia maju ucty v banke. Niektory z uctov je iba na jedneho z manzelov a niektore ucty maju spolocne. Ako si mozu uplatnit oni vratenie dane z urokov?
1. Spocitaju si uroky kazdy na svojom ucte + pripocitaju 1/2 urokov so spolocnych uctov a ak im vyjde suma mensia ako 47 808 mozu poziadat o vratenie dane?
2. ak im vyjde suma vacsia ako je 47 808 nemozu poziadat o vratenie?
3. Moze si spocitat jeden z manzelov uroky na vlastnom ucte poda si danove priznanie. Druhy z manzelov nebude podavat danove priznanie a tym padom sa spolocne budu povazovat za vysporiadane?
Ak majú BSM, tak aj tie účty, ktoré znejú na meno iba jedného sú spoločné. Tak isto ako napr. auto, v techn.preukaze je uvádzaný iba jeden vlastník, ale je to v BSM.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, robila som danove priznanie dochodcovi, mal tri potvrdenia o zdanitelnej mzde, na jednom z nich bol uvedeny prijem z ktoreho bola dan platena zrazkou. Kedze som pochopila ze prijem zdanitelny nesmie presiahnut 47808 aby bola splnena podmienka na oslobodenie od dane, spocitala som vsetky prijmy z troch potvrdeni, kedze vysiel prijem vyssi ako 47808, nemala narok na vratenie dane. ked vsak isla na DU, opravili jej danove priznanie a urobili ho bez potvrdenia kde bola dan zaplatena zrazkou a v tom pripade bol ten prijem nizsi ako 47808 a ma narok na vratenie. Teraz neviem ci to dobre chapem, ak budem mat 20 potvrdeni kde mi bola dan zrazena zrazkou a mimo toho prijem pod 47808 a z toho plateny preddavok, tak mi ho vratia? Aj ked by bol moj prijem na tych 20 potvrdeniach 90.000?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, robila som danove priznanie dochodcovi, mal tri potvrdenia o zdanitelnej mzde, na jednom z nich bol uvedeny prijem z ktoreho bola dan platena zrazkou. Kedze som pochopila ze prijem zdanitelny nesmie presiahnut 47808 aby bola splnena podmienka na oslobodenie od dane, spocitala som vsetky prijmy z troch potvrdeni, kedze vysiel prijem vyssi ako 47808, nemala narok na vratenie dane. ked vsak isla na DU, opravili jej danove priznanie a urobili ho bez potvrdenia kde bola dan zaplatena zrazkou a v tom pripade bol ten prijem nizsi ako 47808 a ma narok na vratenie. Teraz neviem ci to dobre chapem, ak budem mat 20 potvrdeni kde mi bola dan zrazena zrazkou a mimo toho prijem pod 47808 a z toho plateny preddavok, tak mi ho vratia? Aj ked by bol moj prijem na tych 20 potvrdeniach 90.000?
Prečítaj si toto
http://www.porada.sk/639782-post64.html
a toto
http://www.porada.sk/667338-post108.html
a môžeš prečítať aj celú zaujímavú tému. Takto to u nás chodí. Prax predbehla teóriu (do teraz zo strany kompetentných oficiálne nepadlo o tom ani slovo, ale funguje to)
0 0
viera_j viera_j

viera_j je offline (nepripojený) viera_j

finanční účetní Brose CZ
vladoa píše, že poberá len dôchodok, čo je sociálna dávka, za príjem sa nepovažuje, takže jeho príjmy sú nižšie ako 1/2 nezd. základu, v tom prípade sa podľa zákona daň nevyrubuje. Tiež práve riešim rovnakú situáciu.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

smith Pozri príspevok
Ak majú BSM, tak aj tie účty, ktoré znejú na meno iba jedného sú spoločné. Tak isto ako napr. auto, v techn.preukaze je uvádzaný iba jeden vlastník, ale je to v BSM.
mozem tomu rozumiet tak, ze spocitaju uroky rozdelia na polovicu a kazdy si poda danove priznanie a dan im bude vratena?
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Mám pred sebou výpis z banky. Jedná sa o vkladový účet, kde úroky a daň boli prepočítané k 31. 12. 2007. Mám k tomu ešte jeden stľpec, tzv. valuta 01. 01. 2008 ( DEXIA banka). Moja otázka znie, môžem to chápať ako príjem z roku 2007?
Úroky sa prepočítavali k 31. 12. 2007, ale pravdepodobne boli pripísané na účet s valutou 01.01.08. Ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Katija Pozri príspevok
Prečítaj si toto
http://www.porada.sk/639782-post64.html
a toto
http://www.porada.sk/667338-post108.html
a môžeš prečítať aj celú zaujímavú tému. Takto to u nás chodí. Prax predbehla teóriu (do teraz zo strany kompetentných oficiálne nepadlo o tom ani slovo, ale funguje to)
Dakujem, skoda ze som si to tam nenasla pri vypisani toho DP, aspon by som nevyzerala ako .... Je to naozaj na hlavu postavene. Nie ze by som to tym dochodcom nepriala. Ale je aj dost divne ked pracovnicka DU povie ...ale velmi to nerozsirujte...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nezabudnite ani na to, že za obdobie 4 rokov dozadu je možné podať dodatočné daňové priznanie...a nechať si tak vyplatiť zrážkovú daň z úrokov aj za roky 2006, 2005, 2004...
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nezabudnite ani na to, že za obdobie 4 rokov dozadu je možné podať dodatočné daňové priznanie...a nechať si tak vyplatiť zrážkovú daň z úrokov aj za roky 2006, 2005, 2004...
....mohla by som poprosit na ktore § by sa mal odvolat pri uplatnovani v dod. danovom priznani ak si uplatnil dodatocne rok 2004,2005 a 2006?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hanka Pozri príspevok
....mohla by som poprosit na ktore § by sa mal odvolat pri uplatnovani v dod. danovom priznani ak si uplatnil dodatocne rok 2004,2005 a 2006?
Pozri § 39 odst. 3 Zákona o správe daní a poplatkov:

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

Ak však daňové priznanie za tieto roky nebolo podané, daňovník zaplatí pokutu 2000,- sk za neskoré podanie - treba znážiť či výška úrokov nie je nižšia ako pokuta DU.

-------
Veronika
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Dakujem za rychlu odpoved. Dodatocne priznanie boli podane, ale danovy urad sa vyjadril, ze dan z urokov si nemohol uplatnit za r. 2004, 2005.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim Vas menilo sa nieco okrem vysky, do akej sumy prijmu dochodca nemusi podavat DP za r. 2008?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, prosim Vas menilo sa nieco okrem vysky, do akej sumy prijmu dochodca nemusi podavat DP za r. 2008?
prosim viete mi niekto odpovedat?
0 0
pedrok pedrok

pedrok je offline (nepripojený) pedrok

49.248,-
0 0