Zavrieť

Porady

dôchodcovia a ročné zúčtovanie dane

Prosím o radu, ak pracujúci dôchodca požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane je povinný mu ho zamestnávateľ spracovať, alebo dôchodcovia si ho robia sami?
Druhá otázka, pre dôchodcu je suma 47 808,- chápaná ako nezdaniteľná čiastka?
Prípadne, ak máte nejaké informácie týkajúce sa dôchodcov, príp. invalidných dôchodcov a ročného zúčtovania dane, veľmi by mi pomohli. dakujem
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ada159 Pozri príspevok
Prosím o radu, ak pracujúci dôchodca požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane je povinný mu ho zamestnávateľ spracovať, alebo dôchodcovia si ho robia sami?
Druhá otázka, pre dôchodcu je suma 47 808,- chápaná ako nezdaniteľná čiastka?
Prípadne, ak máte nejaké informácie týkajúce sa dôchodcov, príp. invalidných dôchodcov a ročného zúčtovania dane, veľmi by mi pomohli. dakujem
Pre dôchodcu je výhodné ak si sám spraví DP, pokiaľ jeho príjmy nepresiahli sumu 47 808 SK. Je to príjem, ktorý nepodlieha dani a do tejto výšky sa nemusí podať DP. Ak ho však podá, odvedená daň mu bude vrátená.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Starobný dôchodca nemá nárok na uplatnenie odpočitateľnej čiastky u zamestnávateľa, ak bol poberateľom SD k 1.1.
Môže si však podať DP ak bol jeho ročný príjem do výšky 1/2 nezd.časti ZD.
Viac sa dočítaš v nasl. téme
http://www.porada.sk/t68346-dochodca...%FD+d%F4chodca

-------
Veronika
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Dakujem za odpoved, len ešte jedna otázka, ak bol príjem vyšší ako 47 808,- nemusí si podávať dôchodca daňové priznanie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ada159 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, len ešte jedna otázka, ak bol príjem vyšší ako 47 808,- nemusí si podávať dôchodca daňové priznanie?
DP podať musí, len daň sa mu nevráti, resp. môže si uplatniť odp.položku len vo výške rozdielu medzi dôchodkom a nezd.časťou ZD.

--------
Veronika
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

veronika dakujem, ale ešte jedna vec mi nie je jasná. ten rozdiel medzi dôchodkom a nezd.čiastkou, je rozdiel dôchodku a celej nezd. čiastky, alebo len polovice nezd.čiastky ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ada159 Pozri príspevok
veronika dakujem, ale ešte jedna vec mi nie je jasná. ten rozdiel medzi dôchodkom a nezd.čiastkou, je rozdiel dôchodku a celej nezd. čiastky, alebo len polovice nezd.čiastky ?
celej - ak napr. má dôchodok 90 tis., môže si v r.2007 uplatniť nezd.čiastku 5 616 /95 616 - 90 000 = 5 616/.

-----
Veronika
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ada159 Pozri príspevok
veronika dakujem, ale ešte jedna vec mi nie je jasná. ten rozdiel medzi dôchodkom a nezd.čiastkou, je rozdiel dôchodku a celej nezd. čiastky, alebo len polovice nezd.čiastky ?
To sú dve veci:
1. polovica NČ 47 808 je príjem do výšky ktorého sa daň nevyrubuje, t.j. rovná sa nule. To platí pre všetkých nielen pre dôchodcov-preto ak mal príjem nižší ako daná suma, jeho daň je rovná nula a tú, ktorú za neho odviedli mu bude vrátená..

2. Na NČ 95 616 dôchodca nemá právo pokiaľ bol dôchodcom k 1.1. daného roka a môže si uplatniť len rozdiel medzi NČ a dôchodkom , ak jeho dôchodok je nižší ako NČ. Ak je vyšší, tak si nemôže uplatniť nič.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Aha super, pochopila som. Len by som potrebovala ešte vedieť, či invalidný dochodcovia tvoria nejaké výnimky, alebo platí to, čo pre starobných dôchodcov. Naozaj vám všetkým veľmi dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ada159 Pozri príspevok
Aha super, pochopila som. Len by som potrebovala ešte vedieť, či invalidný dochodcovia tvoria nejaké výnimky, alebo platí to, čo pre starobných dôchodcov. Naozaj vám všetkým veľmi dakujem
Invalidný dôchodok nemá vplyv na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

HROZNE MOC DAKUJEM ZA RADU
0 0
libikka libikka

libikka je offline (nepripojený) libikka

Dobrý deň , chcem sa spýtať k tejto téme na to ak dôchodcovi bol priznaný SD 22.3.2007,mal príjmy z trvalého PP aj z dohôd nad 5000 Sk,celkový úhrn príjmov cca 137000,-.Bude mať nárok na selú nezdaniteľnú čiastku 95616.
Ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

libikka Pozri príspevok
Dobrý deň , chcem sa spýtať k tejto téme na to ak dôchodcovi bol priznaný SD 22.3.2007,mal príjmy z trvalého PP aj z dohôd nad 5000 Sk,celkový úhrn príjmov cca 137000,-.Bude mať nárok na selú nezdaniteľnú čiastku 95616.
Ďakujem
Áno má nárok na celú nezdanit.časť vo výške 95.616,-Sk
0 0
libikka libikka

libikka je offline (nepripojený) libikka

Ďakuje za odpoveď , predsa ešte jedna otázka neje mi celkom jasné prečo nemajú nárok pracujúci dôchodcovia , ktorým bol priznaný SD1.1....., a čo pracujúci dôchodca s priznaným dôchodkom 1.1.2000 , nebude mať tiež nárok na nezdaniteľnú čiastku ak pracoval na TPP v r.2007? Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
libikka Pozri príspevok
Ďakuje za odpoveď , predsa ešte jedna otázka neje mi celkom jasné prečo nemajú nárok pracujúci dôchodcovia , ktorým bol priznaný SD1.1....., a čo pracujúci dôchodca s priznaným dôchodkom 1.1.2000 , nebude mať tiež nárok na nezdaniteľnú čiastku ak pracoval na TPP v r.2007? Ďakujem
Veru nemá nárok na ND, nakoľko k 1.1.2007 už bol starobným dôchodcom. Konkrétny dôchodca v tvojom prípade nárok nemal už ani predchádzajúce roky.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Chcem sa iba uistiť.Čiastočný invalid do 70%, náš zamestnanec požiada o ročné vyučtovanie, do príjmu sa mu nezaratáva jeho invalidný dôchodok. Správne? Ďakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

vema Pozri príspevok
Chcem sa iba uistiť.Čiastočný invalid do 70%, náš zamestnanec požiada o ročné vyučtovanie, do príjmu sa mu nezaratáva jeho invalidný dôchodok. Správne? Ďakujem
Áno,správne.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Jeden mesiac v r. 2007 u nás pracoval na DOVP starobný dôchodca. Jeho príjem bol vyšší ako 5000 Sk - odviedla som za neho preddavkovú daň. Dôchodok poberá od r. 2006, zamestnaný už nie je, nechcel odo mňa vydanie tlačiva Potvrdenie o príjmoch ..., hoci som mu ho ponúkala.
Čo s toho vyplýva pre mňa urobiť, zrejme len uviesť ho do tlačiva Hlásenie o vyúčtovaní dane ... za r. 2007 a samozrejme aj do Prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch ...
Nemala byť v tomto prípade daň zrážková?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Sharon Pozri príspevok
Jeden mesiac v r. 2007 u nás pracoval na DOVP starobný dôchodca. Jeho príjem bol vyšší ako 5000 Sk - odviedla som za neho preddavkovú daň. Dôchodok poberá od r. 2006, zamestnaný už nie je, nechcel odo mňa vydanie tlačiva Potvrdenie o príjmoch ..., hoci som mu ho ponúkala.
Čo s toho vyplýva pre mňa urobiť, zrejme len uviesť ho do tlačiva Hlásenie o vyúčtovaní dane ... za r. 2007 a samozrejme aj do Prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch ...
Nemala byť v tomto prípade daň zrážková?
Ak bol príjem vyšší ako 5000 nemohla byť zrážková daň.
Potvrdenie si mu nemala ponúkať, ale zo zákona si mu ho povinná dať. Neviem, či vedel, -poučila by som ho - že ak by si spravil DP sám /dôchodcovi by som ho i spravila/ dostane naspäť odvedenú daň. Myslím, /neviem koľko bol presný príjem /, že v jeho prípade aj 1000 SK je 1 000 SK.
Ak nebude chcieť uvádzaš to v Prehľade i v ročnom Hlásení....
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

Zamestnanec, poberateľ výsluhového dôchodku samozrejme nemá nárok na odpoč.položku , ale ako je to pri ročnom zúčtovaní dane, musí tam uviesť i výšku výsl.dôchodku?
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
evina Pozri príspevok
Pre dôchodcu je výhodné ak si sám spraví DP, pokiaľ jeho príjmy nepresiahli sumu 47 808 SK. Je to príjem, ktorý nepodlieha dani a do tejto výšky sa nemusí podať DP. Ak ho však podá, odvedená daň mu bude vrátená.
Tou sumou 47 808 Sk je myslené príjem okrem dôchodku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať