Zavrieť

Porady

odpisy daňové, účtovné a predaj majetku

Dobrý večer,
asi som už prepracovaná a riadne mi to nemyslí, tak Vás pekne prosím o posúdenie:
odpredali sme tento rok auto po ukončenom leasingu. Daňové odpisy boli na 36 mesiacov, na tento rok vyšli 40.160,-Sk,
Účtovné odpisy sme rozložili na 5 rokov-60 mesiacov. Po ukončení leasingu sa rozhodli majitelia auto predať.
Teraz môj "problém": keďže daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Možno blbá otázka moja: dá sa pri lízingu aplikovať rozdielna výška účtovných a daňových odpisov?
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

a nedá???????
tak to som potom v peknej kaši! Myslela som, že sa vozidlo bude využívať dlhší čas, ako 3 roky, tak som si to takto skomplikovala. Je nejaký postih za toto?
Prosím ťa Smith, vyjadri sa mi k tomu nedaňovému poh%ladu na vec, nech môžem ísť v kľude domov, už dnes nevládzem....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Neviem, preto sa pýtam. Totiž odpis majetku obstaraný na leasing je iný, ako klasický odpis.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
smith Pozri príspevok
Možno blbá otázka moja: dá sa pri lízingu aplikovať rozdielna výška účtovných a daňových odpisov?
Dá sa, normálne ako pri akomkoľvek majetku. Len väčšinou sa to nerobí.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
smith Pozri príspevok
Neviem, preto sa pýtam. Totiž odpis majetku obstaraný na leasing je iný, ako klasický odpis.
Tiež som to listovala, lebo ja uplatňujem zhodné DO aj ÚO. Keby ste chceli bližšie, je to veľmi pekne rozobrané v Poradcovi (DÚVaP 10/2006, kapitola 13)
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Lydka R Pozri príspevok
Tiež som to listovala, lebo ja uplatňujem zhodné DO aj ÚO. Keby ste chceli bližšie, je to veľmi pekne rozobrané v Poradcovi (DÚVaP 10/2006, kapitola 13)
Ďakujem pokúsim sa to niekde vyhľadať.
A čo sa týka tých výdavkov nedaňových....k tomu by ste sa mi prosím vyjadrili????
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lydka R Pozri príspevok
Dá sa, normálne ako pri akomkoľvek majetku. Len väčšinou sa to nerobí.
Súhlasím s Lydkou.

Zákon o dani z príjmov
§ 26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.


Postupy účtovania PÚ

§ 30a Účtovanie finančného prenájmu
(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.

§ 20 Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.

(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.

(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.

(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.

(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Prosííííím- k tomuto vyjadrenie
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
valeriam Pozri príspevok
daňovo je už vozidlo odpísané - znižovali sme ZD v daňovom priznaní rozdielom medzi účtovnými a daňovými odpismi, potom zostatková hodnota pri predaji vozidla by mala byť ako nedaňový výdaj, však? Inak mi vychýdza, že by sme mali v nákladoch celú hodnotu odpisov- uplatnených v DP plus účtovnú zostatkovú hodnotu vozidla.......
Prosííííím- k tomuto vyjadrenie
Je to tak, ako píšeš, zostatková hodnota bude nedaňový výdaj.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Zdravím,
a ako je to prosím pri predaji majetku - stroja, ktorý ešte nie je ani daňovo odpísaný ani účtovne a predáva sa. Daňové odpisy si za tento rok neuplatním a účtovné len do mesiaca, v ktorom sa stroj skutočne predá. A čo s tými "zostatkovými" daňovými a účtovnými odpismi. Zostatkové účtovné odpisy - to je zostatková hodnota stroja - mala by byť pripočítateľná položka a tie zostatkové daňové odpisy odpočítateľná položka?
A predajná cena bude našim výnosom.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ahojte, kedy mám zaradiť dlhodobý hmotný majetok do užívania? Faktúry zaň nám chodili v priebehu 2 mesiacov. Najskôr za samotný stroj a v priebehu 2 mesiacov prišli ešte ďalšie 3 faktúry za jeho príslušenstvo, bez ktorého nemôže fungovať, mám ho zaradiť až po tých 2 mesiacoch a odpisovať ho od mesiaca zaradenia? Môžu sa účtovné a daňové odpisy zhodovať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra777 Pozri príspevok
Ahojte, kedy mám zaradiť dlhodobý hmotný majetok do užívania? Faktúry zaň nám chodili v priebehu 2 mesiacov. Najskôr za samotný stroj a v priebehu 2 mesiacov prišli ešte ďalšie 3 faktúry za jeho príslušenstvo, bez ktorého nemôže fungovať, mám ho zaradiť až po tých 2 mesiacoch a odpisovať ho od mesiaca zaradenia? Môžu sa účtovné a daňové odpisy zhodovať?
Zaradíš momentom začatia používania na podnikanie a vtedy aj začneš odpisovať.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ahojte,

kúpili sme os. auto na lízing. Po roku sme predčasne ukončili lízingovú zmluvu a auto od lízingovky odkúpili v priebehu roka.
Odpis si uplatním do mesiaca, v ktorom sme platili lízíng. Ale čo so sumou, ktorú sme doplatili za auto lízingovke. Je to VOZD?

Auto sa po mesiaci vyradilo z podnikania a predalo.
Naposledy upravil luciana1 : 21.02.08 at 12:18
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Reprografia Pozri príspevok
Zdravím,
a ako je to prosím pri predaji majetku - stroja, ktorý ešte nie je ani daňovo odpísaný ani účtovne a predáva sa. Daňové odpisy si za tento rok neuplatním a účtovné len do mesiaca, v ktorom sa stroj skutočne predá. A čo s tými "zostatkovými" daňovými a účtovnými odpismi. Zostatkové účtovné odpisy - to je zostatková hodnota stroja - mala by byť pripočítateľná položka a tie zostatkové daňové odpisy odpočítateľná položka?
A predajná cena bude našim výnosom.
Súhlasím s postupom, ktorý si uviedla.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ahoj Tweety, ale akú mám dať potom obstarávaciu cenu pri zaradení? Najskôr prišla čisto faktúra za laser a potom faktúry za nevyhnutné príslušenstvo (mám to potom brať ako technické zhodnotenie?)
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

A neviete mi prosím vás poradiť ako mám postupovať, keď sa leasingovka pomýlila pri určení obstarávacej ceny? stroj sme kúpili v roku 2006, kedy bol zaradený do používania a v novembri v roku 2007 mi prišiel nová dohoda o platbách so vstupnou cenou vyššou o 20 000 Eur. Môžem zvýšiť vstupnú cenu iba na základe interného dokladu a potom počítať mesačné odpisy od začiatku zaradenia z tej zvýšenej vstupnej ceny? Pri leasingu v eurách musím prepočítavať výšku odpisov podľa aktuálneho kurzu ku poslednému dňu každého kalendárneho mesiaca, alebo iba k 31. 12?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra777 Pozri príspevok
Ahoj Tweety, ale akú mám dať potom obstarávaciu cenu pri zaradení? Najskôr prišla čisto faktúra za laser a potom faktúry za nevyhnutné príslušenstvo (mám to potom brať ako technické zhodnotenie?)
Všetky tri faktúry spočítaš a máš OC lasera.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

A vieš mi prosím ťa poradiť, ako mám účtovať a prepočítavať odpisy, keď máme leasing v Eurách?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Alexandra777 Pozri príspevok
A vieš mi prosím ťa poradiť, ako mám účtovať a prepočítavať odpisy, keď máme leasing v Eurách?
prečo chcete prepočítavať odpisy...veď predsa ste povinná si oceniť majetok kurzom obstarania...zaradiť a odpisujete...kurzový rozdiel budete účtovať už len z dôvodu úhrady záväzku voči záväzku evidovanom v knihe záväzkov...
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ďakujem. Takže ak som to pochopila správne daný majetok si zaradím vo výške obstarávacej ceny uvedenej na splátkovom kalendári v Sk a odpisy potom počítam len z ceny uvedenej v Sk?
Ak sa mi v priebehu roka zvýšila obstarávacia cena chybou leasingovej spoločnosti, tak si ju môžem zvýšiť prepočtom podľa kurzu NBS platného ku dňu kedy sa prišlo na chybu a potom to odpisovať zo zvýšenej vstupnej ceny?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať