Zavrieť

Porady

materská

Ahojte,
chcela by som poradiť, v súčastnosti som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.08. 2008, teraz som otehotnela a termín pôrodu mám 23.11. 2008. Môžem sa ešte prhlásiť a platiť z maximálneho vymeriavacieho základu, aby som dostala materskú? A čo mám robiť od konca augusta do termínu pôrodu? Mám ísť na rizikové tehotenstvo, budem dostávať PN? Pred 1. pôrodom som riadne pracovala a stále som zamestnaná. Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    MonikaŠvecová Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcela by som poradiť, v súčastnosti som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.08. 2008, teraz som otehotnela a termín pôrodu mám 23.11. 2008. Môžem sa ešte prhlásiť a platiť z maximálneho vymeriavacieho základu, aby som dostala materskú? A čo mám robiť od konca augusta do termínu pôrodu? Mám ísť na rizikové tehotenstvo, budem dostávať PN? Pred 1. pôrodom som riadne pracovala a stále som zamestnaná. Veľmi pekne ďakujem.
    No keďže si stále zamestnaná, tak ak by si sa aj dobrovoľne nemocensky poistila, nestíhaš už splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Máš síce zamestnanie, ale aby sa Ti z neho započítali dni k dňom DNP, tak by si ho musela ukončiť. V takom prípade, keby si platila DNP z maximálneho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, tak materská by sa Ti počítala z tohto maxima z DNP. Avšak, ak by si nastúpila na PN, rizikové tehotenstvo, tak tam bude v prípade ukončenia zamestnania dávka vyplácaná len z pravdepodobného, čiže z minimálneho VZ.

    Ak by si zostala aj naďalej zamestnaná, tak materská bude počítaná z VZ za rok 2007, keďže si v tom roku nemala žiadny príjem, tak zamestnávateľ by uvádzal pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla, keby si pracovala, v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Dá sa tam uviesť aj maximálny VZ /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a materská by bola maximálna, cca. 16000,- mesačne. Záleží od ochoty zamestnávateľa.
    V tomto prípade, ak by si išla na PN, tak neviem či nemusíš po skončení RD odpracovať aspoň 1 deň a potom nastúpiť na PN aby si mala nárok na dávky. Toto si nie som 100% istá.

    Alebo je tu druhý spôsob, tesne pred nástupom na MD /prípadne PN/ ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s tým istým alebo s novým zamestnávateľom so mzdou vo výške maximálneho VZ a PN a následne aj materská bude počítaná z tohto posledného VZ, čiže bude maximálna.

    rencab je offline (nepripojený) rencab

    rencab
    Ja som podobny pripad. V juny mi konci rodicovska dovolenka a na matersku nastupujem az koncom augusta.
    Ak pojdem pracovat tie necele tri mesiace bude mi z toho pocitana materska alebo tiez z pravdepodobneho zarobku za rok 2007.?

    Ak odrobim len par dni a budem na PN tie dva mesiace z coho mi bude pocitana z PN??

    Dakujem

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    rencab Pozri príspevok
    Ja som podobny pripad. V juny mi konci rodicovska dovolenka a na matersku nastupujem az koncom augusta.
    Ak pojdem pracovat tie necele tri mesiace bude mi z toho pocitana materska alebo tiez z pravdepodobneho zarobku za rok 2007.? rozhodujúce obdobie na výpočet materskej je r.2007, ak v nom nemáš vymeriavací základ pre nem.poistenie, tak sa použije pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD

    Ak odrobim len par dni a budem na PN tie dva mesiace z coho mi bude pocitana z PN?? tak ako pri materskej

    Dakujem
    .

    FIFA je offline (nepripojený) FIFA

    úplný začiatočník FIFA
    Dobrý deň prajem,

    Chcem sa vás spýtať ako mám postupovať ako zamestnávateľ ked zamestnankyňa ide na materskú dovolenku...viem že na sociálnu poisťovňu pošlem registračný list o zmene ale čo so zdravotnou poisťovňou...neviem si nájsť žiadne tlačivo,ktorým treba oznámiť poisťovni zmenu?

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    Do ZP použiješ tlačivo " Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa......"

    lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

    lenkapd
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu .... Som v ôsmom týždni tehotenstva, takže už nestíham byť DNP 270 dní, aj na SP mi povedali že sa mi neoplatí prihlasovať a som zamestnaná. Môj vymeriavaci základ je 15000,- a bol aj v roku 2007 takže mi bude materská vypočítana z tohto základu, len ma zaujíma či je možné ešte nejako výšku materkej ovplyvniť, napríklad ak sa dohodnem so zamestnávateľom. Stačí pracovný pomer ukončiť (aj sa odhlásiť na SP) a potom znovu obnoviť (a zase sa prihlásiť s najvyšším VZ) tesne pred ochodom na materskú, alebo musím z tohto VZ platiť odvody určité obdobie. Ďakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    lenkapd Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu .... Som v ôsmom týždni tehotenstva, takže už nestíham byť DNP 270 dní, aj na SP mi povedali že sa mi neoplatí prihlasovať a som zamestnaná. Môj vymeriavaci základ je 15000,- a bol aj v roku 2007 takže mi bude materská vypočítana z tohto základu, len ma zaujíma či je možné ešte nejako výšku materkej ovplyvniť, napríklad ak sa dohodnem so zamestnávateľom. Stačí pracovný pomer ukončiť (aj sa odhlásiť na SP) a potom znovu obnoviť (a zase sa prihlásiť s najvyšším VZ) tesne pred ochodom na materskú, alebo musím z tohto VZ platiť odvody určité obdobie. Ďakujem

    Áno, stačí ukončiť PP tesne pred nástupom na materskú, a uzatvoriť tesne potom nový PP s VZ 30.219 Sk.

    lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

    lenkapd
    Ďakujem za odpoveď, len sa ešte opýtam .... je to možné takto spraviť u toho istého zamestnávateľa, alebo musím uzatvoriť nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa. Ešte raz ďakujem.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    lenkapd Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, len sa ešte opýtam .... je to možné takto spraviť u toho istého zamestnávateľa, alebo musím uzatvoriť nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa. Ešte raz ďakujem.
    môžeš aj u toho istého, no samozrejme s riadnymi odhláškami a prihláškami.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.