Zavrieť

Porady

fakturacia za sluzby pre zahranicie

Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?


Poradte prosim. Dakujem.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

AdamC Pozri príspevok
Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?


Poradte prosim. Dakujem.
Ak by sa Vami poskytnutá služba dala definovať ako služba uvedená v §15, odst.8 (napr. tie čo som zvýraznila; služieb v tomto odstavci je viacej ....)

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
atď ...

potom by sa miesto dodania služby určilo podľa § 15, odst.7

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

čiže Rakúsko, Veľká Británia ....

Predmetom DP sú iba plnenia s miestom dodania v tuzemsku. (to Vaše nie je v tuzemsku). Z tohto dôvodu v DP túto transakciu neuvádzate.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Súhlasím s azla, ale mám doplnujúcu otázku: čo v tom prípade, ak konečný zákazník nie je platcom dph vo svojej krajine? Ako sa vtedy vystaví faktúra?

Logicky mi vychádza, že asi s danou (aby aspon niekde bola ta dan zaplatená). Potom ale treba sledovať asi fakturáciu do zahraničia, aby sa nestal platcom dane v rakusku podľa rakuskych zákonov. Ak sa nemýlim, u nás je táto hranica 420t. T.j. ak platitel dane napriklad v rakusku dodá za rok na sk neplatitelovi dane za 420 t, potom sa stáva platitelom dane podla nasich zakonov.
0 0
AdamC AdamC

AdamC je offline (nepripojený) AdamC

No uz sa zacinam zamotavat Mne to pride tak, ze v zasade nemusim skumat, ci ten zahranicny partner je platitel alebo nie.
Je to hold vyvoz, podobne ako s tovarom, a malo by to byt jedno.

Fakt je samozrejme, ze ak na druhej strane je neplatitel, nemusi si nic dodanovat, a tak sa naozaj ta dan straca na obidvoch stranach.

Ked citam citaciu zakona v prvej odpovedi, nehovori sa o zahranicnom platitelovi, ale o "osobe". Tak ja naozaj neviem.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

AdamC Pozri príspevok
No uz sa zacinam zamotavat Mne to pride tak, ze v zasade nemusim skumat, ci ten zahranicny partner je platitel alebo nie.
Je to hold vyvoz, podobne ako s tovarom, a malo by to byt jedno.

Fakt je samozrejme, ze ak na druhej strane je neplatitel, nemusi si nic dodanovat, a tak sa naozaj ta dan straca na obidvoch stranach.

Ked citam citaciu zakona v prvej odpovedi, nehovori sa o zahranicnom platitelovi, ale o "osobe". Tak ja naozaj neviem.
hm, ale hovorí sa o osobe, ktorá podniká ...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dáša_ Pozri príspevok
Súhlasím s azla, ale mám doplnujúcu otázku: čo v tom prípade, ak konečný zákazník nie je platcom dph vo svojej krajine? Ako sa vtedy vystaví faktúra?

Logicky mi vychádza, že asi s danou (aby aspon niekde bola ta dan zaplatená). Potom ale treba sledovať asi fakturáciu do zahraničia, aby sa nestal platcom dane v rakusku podľa rakuskych zákonov. Ak sa nemýlim, u nás je táto hranica 420t. T.j. ak platitel dane napriklad v rakusku dodá za rok na sk neplatitelovi dane za 420 t, potom sa stáva platitelom dane podla nasich zakonov.
Riešime dodanie služieb podľa § 15 odst.8,
kde sa miesto dodania určí podľa §15 odst.7 - miesto dodania nie je tuzemsko (bez ohľadu, či je príjemca služby registrovaný pre daň v svojej krajine alebo nie.)

Čo testujeme:

Ak sú služby dodané osobe, ktorá podniká v ČŠ členskom štáte inom, ako je ČŠ dodávateľa služby - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7

Ak by si uvedené služby objednala osoba z iného ČŠ nie na podnikanie, ale na svoju súkromnú spotrebu, miesto dodania by sa určilo podľa §15, odts.1
a bolo by v tomto prípade tuzemsko ( fa so slovenskou Dph)

Ak sú služby dodané zákaznikovi , ktorý má sídlo, alebo bydlisko v treťom štáte - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7 (aj na súkromnú spotrebu; miesto dodania je mimo EÚ)

Toto je riešené z pohľadu povinností podľa slovenského zákona o Dph.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

azla Pozri príspevok
Riešime dodanie služieb podľa § 15 odst.8,
kde sa miesto dodania určí podľa §15 odst.7 - miesto dodania nie je tuzemsko (bez ohľadu, či je príjemca služby registrovaný pre daň v svojej krajine alebo nie.)

Čo testujeme:

Ak sú služby dodané osobe, ktorá podniká v ČŠ členskom štáte inom, ako je ČŠ dodávateľa služby - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7

Ak by si uvedené služby objednala osoba z iného ČŠ nie na podnikanie, ale na svoju súkromnú spotrebu, miesto dodania by sa určilo podľa §15, odts.1
a bolo by v tomto prípade tuzemsko ( fa so slovenskou Dph)

Ak sú služby dodané zákaznikovi , ktorý má sídlo, alebo bydlisko v treťom štáte - miesto dodania je miesto, kde ma táto osoba sídlo, miesto podnikania ...a ďalej podľa odst.7 (aj na súkromnú spotrebu; miesto dodania je mimo EÚ)

Toto je riešené z pohľadu povinností podľa slovenského zákona o Dph.
ALe čo ked odberatel v členskom štáte podniká, ale nie je platcom dph? Ako sa to rieši v tom prípade? Vystavím mu fakturu bez DPH? A čo potom? On si to samozdani?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

AdamC Pozri príspevok
Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?

Poradte prosim. Dakujem.
K príspevku č. 2 (už mimo slovenskej Dph) doplním:

Ak je poskytnutá služba podľa §15/8 a následne §15/7 - mali by Ste sa informovať o úprave Dph v konkrétnom ČŠ.

Ak slovenský podnikateľ prijme takúto službu, daňová povinnosť je prenesená na príjemcu služby §69/3 - prijemca uplatní samozdanenie.

V iných členských štátoch môže byť:

a) prenesená povinnosť zdanenia na príjemcu (ako v SR)
b) povinnosť registrácie zahr. podnikateľa
c) platenie dane prostredníctvom daňového zástupcu
Naposledy upravil azla : 12.04.08 at 18:12
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dáša_ Pozri príspevok
ALe čo ked odberatel v členskom štáte podniká, ale nie je platcom dph? Ako sa to rieši v tom prípade? Vystavím mu fakturu bez DPH? A čo potom? On si to samozdani?
Vystavíte fa bez dph (miesto dodania je iný ČŠ) a informujete sa o svoje povinnosti v inom členskom štáte.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

azla Pozri príspevok
Vystavíte fa bez dph (miesto dodania je iný ČŠ) a informujete sa o svoje povinnosti v inom členskom štáte.
A naopak, firma z čiech ide fakturovať službu slovenskému podnikateľovi, (miesto dodania sk) neplatcovi dph.
Vystavi mu fakturu bez DPH? A co on potom s nou urobi?
Samozdanenie?
Alebo je len rad, ze ma sluzbu lacnejsie, ako keby ju nakupil od slovenskeho dodavatela?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dáša_ Pozri príspevok
A naopak, firma z čiech ide fakturovať službu slovenskému podnikateľovi, (miesto dodania sk) neplatcovi dph.
Vystavi mu fakturu bez DPH? A co on potom s nou urobi?
Samozdanenie?
Alebo je len rad, ze ma sluzbu lacnejsie, ako keby ju nakupil od slovenskeho dodavatela?
Stále rozprávame o službe vymenovanej v §15/8. (to je dôležité)

Miesto dodania: Sk

Český podnikateľ vystaví fa bez Dph.

Slovenský podnikateľ (nie je platiteľ Dph)
- vzniká mu daňová povinnosť podľa § 69/3 (samozdanenie).
Podá DP a zaplatí Dph ako zdaniteľná osoba. Právo na odpočítanie mu nevzniká (nie je platiteľ).
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

azla Pozri príspevok
Stále rozprávame o službe vymenovanej v §15/8. (to je dôležité)

Miesto dodania: Sk

Český podnikateľ vystaví fa bez Dph.

Slovenský podnikateľ (nie je platiteľ Dph)
- vzniká mu daňová povinnosť podľa § 69/3 (samozdanenie).
Podá DP a zaplatí Dph ako zdaniteľná osoba. Právo na odpočítanie mu nevzniká (nie je platiteľ).
Ďakujem ti, konečne v tom začínam mať jasno.

Len sa obavam, že je dosť sk podnikateľov, neplatiteľov, ktori toto nezdańujú.
0 0
MILKA58 MILKA58

MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

Začínam vo firme,kde mám podobný problém.Prečítala som si predchádzajúce príspevky, už som trochu domotaná,čo s mojím prípadom,jedná sa mi ale hlavne o zaúčtovanie. Občan cudzej štátnej príslušnosti, trvalý pobyt na Slovensku,má S.r.o.na Slovensku,fakturuje službu do Nemecka s 19%DPH ,miesto dodania je Nemecko.Logicky mi vychádza,že na SK nemá daňovú povinnosť v tomto prípade,ale akú sumu mám zaúčtovať na 602? Celú aj s DPH? Prosím potvrďte mi to,alebo vyvráťte,lebo nie som si istá. Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MILKA58 Pozri príspevok
Začínam vo firme,kde mám podobný problém.Prečítala som si predchádzajúce príspevky, už som trochu domotaná,čo s mojím prípadom,jedná sa mi ale hlavne o zaúčtovanie. Občan cudzej štátnej príslušnosti, trvalý pobyt na Slovensku,má S.r.o.na Slovensku,fakturuje službu do Nemecka s 19%DPH ,miesto dodania je Nemecko.Logicky mi vychádza,že na SK nemá daňovú povinnosť v tomto prípade,ale akú sumu mám zaúčtovať na 602? Celú aj s DPH? Prosím potvrďte mi to,alebo vyvráťte,lebo nie som si istá. Ďakujem za každú odpoveď.
Tieto dve veci sa navzájom vylučujú. Pre správne určenie zdanenia (následne zaúčtovania) je potrebné napísať o akú službu ide. (Kto, komu, čo?). Potom nájdeme riešenie.
0 0
MILKA58 MILKA58

MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

Jedná sa o práce pri spracovaní dreva,čistenie lesa,takže fakturujeme podnikateľovi v Nemecku a aj práca sa vykonáva v Nemecku.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MILKA58 Pozri príspevok
Jedná sa o práce pri spracovaní dreva,čistenie lesa,takže fakturujeme podnikateľovi v Nemecku a aj práca sa vykonáva v Nemecku.
Ak by sme uvedenú činnosť zaradili ako lesnícke práce, (služby, vzťahujúce sa na nehnuteľnosť )- použijeme § 15/2 - miesto dodania je Nemecko.

Vaša s.r.o. poskytuje služby s miestom dodania v inom ČŠ. Uvedená fakturácia nebude predmetom Dph. Fakturujete bez Dph. Táto služba neovplyvňuje Vaše daňové priznanie.

Hodnotu služby učtujete na 602.

Dph na tejto faktúre nemá opodstatnenie a takto vystavená fa by sa považovala za chybne vystavenú faktúru.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ešte by som k tomu doložila Usmernenie DRSR k poľnohosp. a lesníckym prácam
(je tam odkaz, ak ste to v minulosti riešili ináč):

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/pol0107.doc
1 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Ak slovenský dodávateľ s.r.o. vypracúvavakonštrukčné práce, dokumentácie, inžinierske poradenstvo pre českého odberateľa, platiteľa dph, vzťahuje sa nanňho § 15 a faktúruje slov. dod. službu bez dph?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

holubička1 Pozri príspevok
Ak slovenský dodávateľ s.r.o. vypracúvavakonštrukčné práce, dokumentácie, inžinierske poradenstvo pre českého odberateľa, platiteľa dph, vzťahuje sa nanňho § 15 a faktúruje slov. dod. službu bez dph?
Ak sú to služby podľa § 15/8, mieto dodania sa určí podľa § 15/7 - miesto dodania bude ČR ....... služba sa fakturuje bez Dph; nie je predmetom dane na Slovensku.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Prosím poradiť, v našom slovenskom meste zakotvil český cirkus, naša firma, ktorá je platiteľom DPH zapožičala majiteľovi cirkusu
prenosné zariadenie na odber elektrického prúdu -tzv.antonik.
Za uvedenú službu sme majiteľovi cirkusu vystavili faktúru. Keďže nemal pri sebe IČO povedal, aby sme mu faktúru vystavili na jeho meno, adresa Praha 1. Podotkol, že nie je platiteľ DPH. Nami faktúrovaná suma bola 600,- Sk s DPH. Nie som si celkom istá, či faktúra mala byť vystavená s DPH alebo bez DPH, ako ju správne zaúčtovať, je to náš prvý takýto prípad. Zatiaľ sme vystavovali faktúry len pre tuzemsko. Pokiaľ je to možné prosím o konkrétnu odpoveď. Ďakujem.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Dáša_ Pozri príspevok
ALe čo ked odberatel v členskom štáte podniká, ale nie je platcom dph? Ako sa to rieši v tom prípade? Vystavím mu fakturu bez DPH? A čo potom? On si to samozdani?

Ak je služba dodaná v inom členskom štáte EÚ, je potrebné poznať právnu úpravu DPH konkrétneho štátu, v ktorom bola služba dodaná a postupovať podľa nej. Jednotlivé členské štáty majú v týchto prípadoch rozdielnu úpravu povinností, preto nie je možné z pohľadu nášho alebo českého zákona o DPH zaujať stanovisko aké povinnosti z pohľadu DPH vzniknú nášmu platiteľovi DPH pri dodaní služby napr. v Rakúsku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať