Zavrieť

Porady

fakturacia za sluzby pre zahranicie

Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?


Poradte prosim. Dakujem.
Usporiadat
slavka1881 slavka1881

slavka1881 je offline (nepripojený) slavka1881

Ahojte,myslela som,že už v tom mám jasno ale nie :-(
Dodali sme tovar do ČR, sme platcami DPH aj zákazník v ČR je platcom DPH (v ČR). Teraz si dodatočne objednal zaškolenie obsluhy stroja. Fakturujem mu to bez DPH a on si urobí samozdanenie? Ostávam teda stále v §15 aj keď sa jedná o zaškolenie obsluhy?
ďakukem
0 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

ahojte, sme platcami DPH a vlastníme nafukovacie aktrakcie, ktoré budeme toto leto prenajímať do Rakúska - bude sa jednať o jedno dňové akcie. Faktúru za prenájom naf.aktrakcií budeme fakturovať bez DPH a uvádzať sumu len v SV - v prípade že náš rakúsky zákazník je platcom dph v ich krajine? nie som si istá .... a čo v prípade ak to bude neplatca..... vie mi niekto poradiť?
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

od 1.1.2010 odberatel nemusí byť platiteľom DPH, skúma sa či je alebo nie je zdaniteľná osoba. V prípade, že odberateľ je zdaniteľná osoba a nie je platiteľom DPH, musí sa pred prijatím služby zaregistrovať, objednať pod IČ DPH a odviesť DPH v rakúsku. Tie zákony o DPH by mali byť v krajinách EÚ podobné ako u nás.
0 0
Duda111 Duda111

Duda111 je offline (nepripojený) Duda111

Ahojte,
už sa tu toho o službách fakturovaných do ČŠ popísalo dosť, ale čo v prípade ak:
dodali sme kopírovacie služby českej firme so sídlom v Brne, ktorá je registrovaná pre dan z DPH aj na slovensku.
Mam vystaviť faktúru bez DPH na ich české DIČ? alebo s DPH na ich slovenské DIČ?
0 0
Aiculka Aiculka

Aiculka je offline (nepripojený) Aiculka

Poradaci, prosim o radu. Potrebujem vystavit proforma fakturu na 50percent hodnoty sluzby za elektronicke sluzby pre PO do Belgicka (je to taka internetova aplikacia ktoru sme vytvorili pre odberatela a vyuzivat sa to bude v Belgicku).My sme platitel DPH. Prosim o vysvetlenie v 2 moznostiach, ak odberatel je platitel dane a ak nie je.. Ake sumy budem davat v proforme a vyuctovacej fakture? s danou, bez? Proforma bude vystavena v marci, skutocne dodanie sluzby az v maji. DAkujem pekne za rady, lebo fakt si uz neviem rady.
0 0
Aiculka Aiculka

Aiculka je offline (nepripojený) Aiculka

halo najde sa niekto kto surne pomoze?...
0 0
števka števka

števka je offline (nepripojený) števka

Chcela by som tiež prispieť otázkou:
SZČO -platiteľ DPH v SR bude poskytovať práce na nehnuteľnosti (opravy,rekonštrukcie) v Rakúsku pre českého objednávateľa- platiteľa DPH v ČR.
Faktúrovať práce (vykonané v Rakúsku) bude teda slovenský platiteľ DPH "českému platiteľovi " a tento český platiteľ DPH ich bude v konečnom dôsledku faktúrovať rakúskemu odberateľovi ( Slovenský SZČO je jeden zo subdodávateľov pre českú firmu, ktorá má objednávku z Rakúska a teda časť prác si objednala u Slováka).
Ako bude faktúrovať slovenský SZČO českému odberateľovi z hľadiska DPH?
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

prosím o pomoc
pokúšala som sa dočítať niečo na porade ale nepodarilo sa mi
prosim odpovedzte mi na moju konrétnu otázku:
ak si uplatniť DPH zo zahraničia napr. Nemecko tak do 30.09.2010 zašlem na DU1 žiadosť o uplatenený DPH
ale ako to je pri danovom priznaní náklady a výnosy
do nákladov si dám sumu bez DPH
napr.
základ 1000,- - náklady

DPH 190,- - DPH ktorú si uplatnujem od DU1

celkom 1 190,-
alebo náklady sú 1 190,00 EUR ?



podstate to čo si žiadam od daňového úradu sú iba DPH s nákladov alebo aj s výnosov čiže odpočítanie výnosy - náklady

napr.

náklady DPH

190,-

výnosy DPH

160,-

čiže 30 EUR nám má vrátiť danový úrad

alebo náklady DPH 190,- a túto sumu žiadam od daňového úradu .
tomuto dosť nerozumiem prosím o polopastické vysvetlenie prosím o čo najrýchlejšiu odpoved dakujem veľmi pekne
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak máš doklady s Nemeckou dph, ktorú žiadaš vrátiť....(sú to tvoje nákupy na vstupe)

- doklady učtuješ v celej výške do nákladov
- nárok na vrátenie učtuješ 378/648
- vrátenú daň ..................221/378

Doplnenie:
Podrobnosi o postupe pri účtovaní a zdaňovaní najdeš vo FS 4/2006

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5407
Naposledy upravil azla : 22.03.10 at 12:00
1 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

To, že dodanie služby vykonanom na území SR do členskéšho štátu je zdaňované v členskom štáte a na SR treba vystaviť faktúru bez DPH, mi už je jasné.
Ale na základe akého paragrafu? Našla som len §15, kde sa miestom dodania služby hovorí miesto sídla odberateľa (v členskom štáte).
Doteraz bol (a stále je) podobne tovar oslobodený podľa § 43. Ale o službách som nič nenašla.

Usmerníte ma prosím.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Gabi03 Pozri príspevok
To, že dodanie služby vykonanom na území SR do členskéšho štátu je zdaňované v členskom štáte a na SR treba vystaviť faktúru bez DPH, mi už je jasné.
Ale na základe akého paragrafu? Našla som len §15, kde sa miestom dodania služby hovorí miesto sídla odberateľa (v členskom štáte).
Doteraz bol (a stále je) podobne tovar oslobodený podľa § 43. Ale o službách som nič nenašla.

Usmerníte ma prosím.
Služby až také jednoduché nie sú.

Pri službách si musíš správne určiť miesto dodania.
Je dôležité rozlišovať
- akú službu poskytuješ,
- kto je dodávateľ,
- kto je odberateľ.

Všetko je v § 15 a 16.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

azla Pozri príspevok
Služby až také jednoduché nie sú.

Pri službách si musíš správne určiť miesto dodania.
Je dôležité rozlišovať
- akú službu poskytuješ,
- kto je dodávateľ,
- kto je odberateľ.

Všetko je v § 15 a 16.

No tak poďme konkrétne.
Ide o prefakturovanie služieb - servisu poskytované na slovensku. My platcovia DPH fakturujeme tieto služby platcovi DPH do Čiech. Takže miesto dodania služby je česko.
Paragrafy 15 a 16 sú mi jasné, lenže aj napriek tomu, že viem, že miesto dodania je ČR, neviem, na základe akého paragrafu by som nemala vyfakturovať aj DPH.

Moc komplikujem?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Servis poskytovaný na Slovensku ?
Aký (?), čoho (?) servis? napíš bližšie (programu ?, výrobkov ?)
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

azla Pozri príspevok
Servis poskytovaný na Slovensku ?
Aký (?), čoho (?) servis? napíš bližšie (programu ?, výrobkov ?)
Výrobkov zakúpených a používaných v SR.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Gabi03 Pozri príspevok
No tak poďme konkrétne.
Ide o prefakturovanie služieb - servisu poskytované na slovensku. My platcovia DPH fakturujeme tieto služby platcovi DPH do Čiech. Takže miesto dodania služby je česko.
Paragrafy 15 a 16 sú mi jasné, lenže aj napriek tomu, že viem, že miesto dodania je ČR, neviem, na základe akého paragrafu by som nemala vyfakturovať aj DPH.

Moc komplikujem?
O to práve ide.
Ak si si istá, že miesto dodania je Česko, čiže nie tuzemsko - potom daná služba nie je predmetom dane v tuzemsku a faktúru je bez slovenskej dph, nevstupuje Ti do DP.
2 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Skús si pozrieť tento príspevok, či to nie je tvoja situácia.

http://www.porada.sk/1292548-post5.html
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

azla Pozri príspevok
O to práve ide.
Ak si si istá, že miesto dodania je Česko, čiže nie tuzemsko - potom daná služba nie je predmetom dane v tuzemsku a faktúru je bez slovenskej dph, nevstupuje Ti do DP.
Azla, najprv ti ďakujem za trpezlivosť.

Som si istá, že miesto dodania je česko a na základe tohto by mala byť predmetom dane v česku. Lenže na základe akého paragrafu? Ako hovorím, pri tovare o tom presne hovorí a definuje § 43 a podobný hladám aj na služby. Existuje vôbec taký?
0 0
nira nira

nira je offline (nepripojený) nira

dobrý deň,
teda do nákladov dám celú sumu za služby a tovar
a žiadam od DU iba DPH za náklady alebo výnosy - náklady = rozdiel čo žiadam od DU

dakujem za odpovede
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Od DÚ žiadaš Dph z dokladov za nákupy, na ktorých je Nemecká Dph.
Najprv to zaúčtuješ do nákladov (napr. spotrebu nakúpenej PHM) všetko, potom požiadaaš o vrátenie Dph a vrátenú Dph zaúčtuješ na 648.

Všetko som Ti napísala v príspevku č. 90. Maš tam aj pokyn. Treba to preštudovať ak sa chceš dozvedieť viac. Všetko na "tácke" nie je.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Gabi03 Pozri príspevok
Azla, najprv ti ďakujem za trpezlivosť.

Som si istá, že miesto dodania je česko a na základe tohto by mala byť predmetom dane v česku. Lenže na základe akého paragrafu? Ako hovorím, pri tovare o tom presne hovorí a definuje § 43 a podobný hladám aj na služby. Existuje vôbec taký?
Gabi, už rozumiem "o čo Ti ide".

Ak hľadáš súvislosť s § 43, tak nenájdeš, lebo § 43 je o inom.

Dodanie tovaru z tuzemska do iného ČŠ........................záručný servis pre zdan. osobu CZ

miesto dodania tuzemsko...........................................miesto dodania CZ

je predmetom dane na SK...........................................nie je predmetom dane na SK
ale:

je podľa §43 oslobodené, preto bez dane.......................už ďalej neriešiš

uvadzaš v DP.................................................. .........neuvádzaš v DP
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať