Zavrieť

Porady

Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
Prosím o nejaký po lopate podaný výklad ako účtujeme DFa z tretích krajín.
tovar: 131MD
material: 111MD
HIM: 042MD
zaväzok: 321D
clo: 131(111,042)/379

Uctovanie DPH:
1. ak si neplatca DPH - ide na horeuvedene ucty (131, 111, 042)
2. ak si platca - 343/379
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
No vďaka, ale ber to prosím, že ešte som takú faktúru v živote nedržala v rukách, takže dalo by sa to opísať obšírnejšie?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
No vďaka, ale ber to prosím, že ešte som takú faktúru v živote nedržala v rukách, takže dalo by sa to opísať obšírnejšie?
Konkretizuj - čo je vyfakturované. Čím sa zaoberá tvoja firma. Odkiaľ je to faktúra?
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Chcela som to skôr vo všeobecnosti, ale konkrétnejšie ide o dovoz z Číny a je to materiál.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
Chcela som to skôr vo všeobecnosti, ale konkrétnejšie ide o dovoz z Číny a je to materiál.
No..to som potreboval.

fa zaúčtuješ 111 (ak učtuješ spôsobom A) 501 (ak spôsobom B) / 321

K tomu by si mala mať výmer z colnice (keďže tovar z územia mimo EU musí ísť cez colnicu a precliť)
Tento výmer zaúčtuješ:
clo 111 (501) / 379
DPH (ak si platca DPH) 343/379
DPh (ak si neplatca DPH) 111(501)/379
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Dovoz z tretích krajín musí prejsť colným konaním, čiže k faktúre ti pribudne JCD, kde bude vymerané clo a DPH. Clo môže byť vymerané aj nemusí. Toto JCD účtuješ zvlášť clo 111 alebo 131/379 podľa toho o čo ide./materiál, tovar/. DPH 343/379.
Faktúru účtuješ normálne ako ostatné, ibaže bez DPH.
111,131/321. /klasika/ A následne úhrada fa 321/221,211 a úhrada colného dlhu 379/221, 211.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
a 379 zlikvidujem ako? prepáč, písali sme asi naraz......
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
čo to znamená, že clo môže byť vymerané aj nemusí?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
a 379 zlikvidujem ako? prepáč, písali sme asi naraz......
úhrada colného dlhu alebo DPH colnému úradu:

379/221
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
čo to znamená, že clo môže byť vymerané aj nemusí?
Existujú tovary alebo služby oslobodné od cla. Ale o tom rozhodne colný úrad. Musíš všetko precliť a colný úrad ti vystaví JCD. Tam sa dočíťač, či budeš platiť i clo alebo iba DPH.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
aha, a ešte z praxe by som rada vedela, tie JCD bývajú vystavené hneď pri prechode na Slovensko, alebo sa to nejak dodatočne vybavuje?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
aha, a ešte z praxe by som rada vedela, tie JCD bývajú vystavené hneď pri prechode na Slovensko, alebo sa to nejak dodatočne vybavuje?

Záleží od špedičnej firmy (prepravcovi) a od dohody s ním. Ak preclenie neurobí prepravca - je potrebné naložiť materiál (nerozbalený) do auta, zaviesť na colnicu (samozrejem najprv dohodnúť termín) a s transportnými dokladmi predložiť colnici na colné konanie. Inak na niektoré tovary má slovensko určené dovotné kvóty a preto treba licenciu od ministerstva hospodárstva na dovoz tohoto tovaru (to už ale povedia na colnici či áno alebo nie). Ak máš materiál už na SR zisti, či už bol preclený. Ak nebol - ihneď zavolaj na colnicu (skôr, ako ho niekto spotrebuje vo výrobe).
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
takže mám tomu rozumieť tak, že prepravca ak tovar preclí, tak mi s tovarom donesie aj tie JCD?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
takže mám tomu rozumieť tak, že prepravca ak tovar preclí, tak mi s tovarom donesie aj tie JCD?
Mal by. Ale môj predpoklad je taký, že ak tovar ide z China, tak určite nie je preclený. Vtedy ide cez X špedičiek a im je úplne jedno, kam ide. Takže to nepreclievajú a nechajú túto povinnosť na slovenskú firmu. A mám pocit, že colnica JCD nevystaví skôr, ako nezaplatíš clo + DPH. Musíš im to vydokladovať poštovou zloženkou, že to bolo uhradené. Ale robil som to iba 2x a asi pred pol rokom - istejšie bude, keď zavoláš na colný úrad. Oni musia ten materiál zatriediť do klasifikácie až podľa toho vzniká výška cla. Samozrejem materiál musí byť v pôvodnom obale nerozbalený!!!
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
no takže zasa tomu nerozumiem, predtým si spomýnal, že výška cla a DPH je uvedená na JCD a teraz, že najprv mám zaplatiť a potom mi dajú JCD. Na základe čoho to zaplatím? prepáč, že sa moc vypytujem, ale v tomto nemám ani predstavu.....
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
simonka1 Pozri príspevok
no takže zasa tomu nerozumiem, predtým si spomýnal, že výška cla a DPH je uvedená na JCD a teraz, že najprv mám zaplatiť a potom mi dajú JCD. Na základe čoho to zaplatím? prepáč, že sa moc vypytujem, ale v tomto nemám ani predstavu.....
Veď som tu vetu začal slovami, že nie som isty. Nie som colník. A preto si ti už asi 3x napísal, že máš zavolať na miestne príslušnú colnicu.
http://www.quazell.com/slovensky/colnice.htm
Pamätám si iba to, že keď známy išiel raz vybavovať colné konanie zo Švajčiarska, tak si musel zobrať zo sebou i peniaze na úhradu cla a DPH. Colnica mu vymerala clo a DPH, dostal poštovú poukážku, išiel na poštu zaplatiť a potom s ústrižkom späť na colnicu, aby dostal JCD - čo je potvrdenie o preclení materiálu.
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
No vidíš už som zasa v obraze....... tvoj výklad bol úplne super, myslím, že zatial mi to postačuje.....potrebovala som iba trošku bližšie spoznať túto tému, pretože si chcem svoje vedomosti rozšíriť, nakoľko tam kde pracujem teraz sa zaoberáme iba tuzemskom a ja hľadám novú prácu a tú čo som našla sa zaoberá týmto dovozom. Takže preto som chcela úplne polopatistický výklad.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Colný dlh sme uhradili aj zaúčtovali, ale máme problém, že nám to nezoberie do daňového priznania- v deň úhrady? - pracujeme v Omege. do ktorého riadku a ako sa to tam dostane? vie niekto poradiť?
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ešte na doplnenie - predpis bol v 5. mesiaci, úhrada 2. 6. Poraďte, prosím, ešte dnes
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
gita Pozri príspevok
Ešte na doplnenie - predpis bol v 5. mesiaci, úhrada 2. 6. Poraďte, prosím, ešte dnes
ak bola úhrada 2.6. tak vám to ten program zahrnie až do 6. mesiaca, pretože daň pri dovoze si môžte uplatniť až po zaplatení
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať