Zavrieť

Porady

SZČO a stravné

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Soboty, nedele, nočné robí určite vačšina z nás. Preukázať je možné napr. v denníku, že ste zaúčtovali v deň, kt. pripadá na víkend, ID môžete vystavovať cez víkend, mzdy môžete vystavovať cez víkend, proste všetko môžete robiť cez víkend. (mne sa stáva, že napr. intrastat vystavujem v zásade vždy 15. dňa a to 23:30-50, ...)
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Dana7 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.
ja poviem tak v zákone nie je zadefinované akým spôsobom máte ako SZČO preukazovať odpracovaný deň t.j. ak si urobíte nejaký pracovný výkaz alebo niečo také musí im to stačiť...ja si dokonca neviem ani predstaviť ako by vám to vyvrátili lebo podľa mňa je to totál nedokázateľne heeh...noo ako slovenské zákony...
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Ďakujem veľmi pekne za radu
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Dana7 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.
Ja len upozorním, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) si nemôžete uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak Vám súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo zamestnania ( zákonník práce) ,alebo z uplatňovania podľa Zákona o cestovných náhradách.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
A ja len upozorním, že pre SZČO nie je povinnosť odpracovať minimálne štyri hodiny, aby vznikol nárok na stravné.
0 0
Gabika69 Gabika69

Gabika69 je offline (nepripojený) Gabika69

som tiez SZCO a dozvedela som sa ze si mozem az 100%odpocitat zo stravneho lebo pre zamestnanca je to 55% ale samotny zivnostnik to vraj moze byt tych 100% vie niekto nieco viac
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika69 Pozri príspevok
som tiez SZCO a dozvedela som sa ze si mozem az 100%odpocitat zo stravneho lebo pre zamestnanca je to 55% ale samotny zivnostnik to vraj moze byt tych 100% vie niekto nieco viac
Živnostník si môže uplatniť v daňových výdavkoch stravovacie poukážky, resp. doklady o odbere stravy v rešt. vo výške stravného pri prac.cestách trvajúcich 5-11 hod - od 1.6.08 je to max.98,-sk./deň, ak výkon práce trvá viac ako 4 hod.
Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť a uplatniť vo výdavkoch spätne.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Denda Pozri príspevok
Ja len upozorním, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) si nemôžete uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak Vám súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo zamestnania ( zákonník práce) ,alebo z uplatňovania podľa Zákona o cestovných náhradách.
Dakujem za radu, ale chcem sa teda uistiť v tom, ze ak pracujem od pondelku do piatku,tak za soboty,nedele, statne sviatky a dovolenku v praci narok na stravne u zamestnavatela nemam, a teda to nevylucuje moznost, ze ak prave pocas tychto dni vykonavam cinnost ako SZCO, ze si za tieto "v praci volne dni" mozem uplatnit stravne.?

Dakujem
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Dana7 Pozri príspevok
Dakujem za radu, ale chcem sa teda uistiť v tom, ze ak pracujem od pondelku do piatku,tak za soboty,nedele, statne sviatky a dovolenku v praci narok na stravne u zamestnavatela nemam, a teda to nevylucuje moznost, ze ak prave pocas tychto dni vykonavam cinnost ako SZCO, ze si za tieto "v praci volne dni" mozem uplatnit stravne.?

Dakujem
Nie nevylučuje to možnosť uplatniť si stravné ak preukážete odpracované dni.
0 0
Gabika69 Gabika69

Gabika69 je offline (nepripojený) Gabika69

dakujem za odpoved ja este len zacinam tak spetne to este nebudem odratavat len som chcela vediet do buducna lebo mi stale chodia ponuky na nakup straveniek a nevedela som ci sa mi to oplati lebo ja podnikam doma
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

SZČO si uplatňuje výdavky na stravné len pri pracov. cestách?
Podľa môjho názoru má SZČO nárok na stravné za každý deň kedy pracoval/vykazoval činnosť, buď v domácom prostredí, alebo na prevádzke/.
Prosím o názor ostatných. Ďakujem.
/Reagujem na príspevok č.8 tejto témy od veronikasad/
Naposledy upravil IKA K : 06.10.08 at 16:12
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

od 1.1.2007
§ 19 ZDP odst.2
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).
0 0
Bodnarovaa Bodnarovaa

Bodnarovaa je offline (nepripojený) Bodnarovaa

Prosim poradte, podnikatel vykonava so svojim strojom pracu mimo bydliska, teda evidencie zivnosti moze si uctovat do nakladov celu sumu stravneho 208,- Sk na den?
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Bodnarovaa Pozri príspevok
Prosim poradte, podnikatel vykonava so svojim strojom pracu mimo bydliska, teda evidencie zivnosti moze si uctovat do nakladov celu sumu stravneho 208,- Sk na den?
Stravné je stanovené vo výške 98,- Sk na deň. Toľko môže dať do nákladov
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
u.erika Pozri príspevok
Stravné je stanovené vo výške 98,- Sk na deň. Toľko môže dať do nákladov
Ale len vtedy keď má bloček z reštaurácii, alebo má nakúpené SL
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Bodnarovaa Pozri príspevok
Prosim poradte, podnikatel vykonava so svojim strojom pracu mimo bydliska, teda evidencie zivnosti moze si uctovat do nakladov celu sumu stravneho 208,- Sk na den?
Ak ide o pracovnú cestu a píše si cesťák, tak má nárok pri trvaní tejto cesty viac ako 18 hod nárok na stravné 208 Sk.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

viem že sa tu popísalo veľa o stravnom pre szčo, ale zaújímalo by ma konkrétne, ak szčo má nakúpené stravné lístky v nižšej hodnote konkr.50,- SK, 67,- SK ešte z predchádzajúceho obdobia, ktoré mu zostali, može si ich výšku narátať a odpočítať v tomto roku za odpr.dni do výšky 89,- za každý deň a takto ich odpísať?
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť a uplatniť vo výdavkoch spätne.[/quote]

chcem sa spýtať k citácii: Čo znamená spätne ?
1. Ak odpracujem v januári 20 dní a vo februári si kúpim 20 gastrolístkov je to
ok?
2. Ak odpracujem v prvom štvrťroku 62 dní a chcem od stravovacej
spoločnosti zľavu, kúpim si lístky na štvrťrok je to OK?
3. Spoločnosti poskytujú zľavy aj na polrok a celý rok - ak body 1. a 2. môžu
byť prečo by som si v decembri nemohla kúpiť lístky za celý rok?
Ak nie, tak si mám kúpiť v januári lístky na celý rok 2009 a potom každý mesiac zaúčtovať ID odpracované dni, takže čo ušetrím na lístkoch zaplatím na účte - to sa mi vidí choré.
Prosím Vás o vysvetlenie, pretože práve chcem ísť kúpiť lístky. Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Hľadáme, hľadáme ...
Daj si do vyhľadávanie "SZČO stravné" a trpezlivo čítaj, všetko je tu zodpovedané, vysvetlené aj s argumentami a usmerneniami DR SR.
Na stránke www.drsr.sk klikni na poskytovanie informácii, daň z príjmov FO, daňové výdavky a stravovanie .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Za stravný lístok, ktorý si kúpim dnes, sa včera nenajem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať