Zavrieť

Porady

daňová kontrola 2

Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?
Usporiadat
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

eviketa
Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?
Mne len spomínala moja audítorka, že kontroly začínaju robiť systémom, že si pozrú 132 a 504 a porovnávajú marže.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Dara píšem o FO. ale asi je to fuk. Idu po marži
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Aha, som to nepozorne prečítala. Ale viem, že mi to spomínala, že idú po marži. Ale kde je to v zákone ukotvené teda neviem.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Je veľmi ťažko jednoznačne povedať, kde je pravda. Na trhu je nejaká obvyklá obchodná marža, ktorú si obchodné subjekty stanovia tak, aby pokryla ich náklady. Ak je stanovená obchodná marža nízka, ide pod jeho náklady, môže to vyvolávať dojem krátenia tržieb. Obchodný subjekt asi ťažko zdôvodní prečo ide pod cenu, z ktorej nedokáže pokryť jeho náklady. Podnikanie je predsa za účelom dosiahnutia zisku. Dôležité je ale, aby obchodná marža bola jednotná pre všetkých odberateľov a rozdiel ceny bol riešený formou zľavy, ktorá má presne stanovené pravidlá (množstevný odber, lehota splatnosti a pod.).

Ak bola obchodná marža porovnateľná s obchodnou maržou bežnou v danom podnikateľskom prostredí, nedochádzalo k použitiu rozdielnej marži u rôznych klientov, odporúčam sa proti rozhodnutiu daňovej kontroly odvolať, pretože § 29 zákona 511 je dosť všeobecný na to, aby sa na neho odvolali pri svojom rozhodnutí.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
accad
Je veľmi ťažko jednoznačne povedať, kde je pravda. Na trhu je nejaká obvyklá obchodná marža, ktorú si obchodné subjekty stanovia tak, aby pokryla ich náklady. Ak je stanovená obchodná marža nízka, ide pod jeho náklady, môže to vyvolávať dojem krátenia tržieb. Obchodný subjekt asi ťažko zdôvodní prečo ide pod cenu, z ktorej nedokáže pokryť jeho náklady. Podnikanie je predsa za účelom dosiahnutia zisku. Dôležité je ale, aby obchodná marža bola jednotná pre všetkých odberateľov a rozdiel ceny bol riešený formou zľavy, ktorá má presne stanovené pravidlá (množstevný odber, lehota splatnosti a pod.).

Ak bola obchodná marža porovnateľná s obchodnou maržou bežnou v danom podnikateľskom prostredí, nedochádzalo k použitiu rozdielnej marži u rôznych klientov, odporúčam sa proti rozhodnutiu daňovej kontroly odvolať, pretože § 29 zákona 511 je dosť všeobecný na to, aby sa na neho odvolali pri svojom rozhodnutí.
Já súhlasím s accad .

Nemôžem byť drahá len preto , aby som naplnila štátnu kasu . Takže je to vec ozaj na diskusiu . Ale uznám aj to , že to musia byť fakt argumenty .
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Osobne skúsenosti s tým nemám. ale tak isto som počula, že dodaňujú, ak je marža veľmi nízka. Napr. som vedela, že potraviny by mali mať rabat okolo 12%. Je to z pohľadu DU. Ak je veľmi nízky, je potrebne ho potom dokladovať, napr. precenením, zlikvidovaním tovaru a pod. musí byť strašne veľa papierov...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
No toto o čom sa tu píše počujem prvý krát a som veľmi prekvapená . Pritom viem o tom , že napríklad sú profesie , ktoré 10 až 12 rokov majú daň nulovú . Takým by som dodanila . Mám jednu kaderníčku , ktorej som povedala , že aby zaplatila aspoň voľačo na dani z príjmu , ale ona tvrdohlavo nie a nie . A tu si myslím , že práve takýmto sa to vypomstí .
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Doporučujem obrátiť sa na daňového poradcu a podať odvolanie. Boli úspešné odvolania! Pokiaľ máš preukazne vedené účtovníctvo, tak DÚ ti nemôže len tak zvýšiť maržu o 10%. Bližšie viď k tomu zákon o správe daní a poplatkov.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

pyton
Doporučujem obrátiť sa na daňového poradcu a podať odvolanie. Boli úspešné odvolania! Pokiaľ máš preukazne vedené účtovníctvo, tak DÚ ti nemôže len tak zvýšiť maržu o 10%. Bližšie viď k tomu zákon o správe daní a poplatkov.
Máš s tým skúsenosti?
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Áno, treba dôsledne pripraviť odvolanie, pokiaľ neprihliadali na argumenty počas kontroly. Načo je potom účtovníctvo, pokiaľ by si oni mohli upravovať tvoj zisk ako chcú navýšením o nejaké percento. Musia položkovite, pokiaľ ti chcú niečo neuznať v účtovníctve.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
V každom prípade sa odvolať!!!!!! To by si potom každý daňovník stanovoval čo by sa mu chcelo a zákon je potom fuk. Aj na súd. Pevne verím, že daňový subjekt musí vyhrať. Ak správca dane takto rozhodol, musí to vyargumentovať. Platí úzus, že v prípade nedostatku dôkazov je správca dane povinný sa riadiť vyjadreniami daňového subjektu, nie naopak.!!!
24_1_54.gif  
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nedopadne to potom tak , že si na firmu zasadnú a budú stále na kontrole a vyhľadávať blšky .
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Zita5
Nedopadne to potom tak , že si na firmu zasadnú a budú stále na kontrole a vyhľadávať blšky .
Filozofická otázka: A ak sa neodvoláte, nedopadne to potom tak, ze o rok prídu nie s 10 ale s 20% ?
0 1
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Ďakujem všetkým za názor. Klient sa chce odvolať. tak uvidíme ako to dopadne. Ja som sa ich pýtala, či je niekde stanovená marža,odpoveď - nie. Tak je to dosť asi na rozhodnutí DU.
To Anto : DU nič nevyargumentoval. Urobil kolónky - odvedená daň, zvýšena daň a bolo. žiadne prečo 10% a pod. Iba odvolávka na §29, ktorý je aj podľa mňa dosť všeobecný.
Naposledy upravil eviketa : 17.05.05 at 08:50
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Stretla som sa s tým, že dvíhali maržu, ale robili kontrolu na rovnaký obchod v rovnakej lokalite a mali dôvod aby to urobili, pretože napr. ak 10 podnikateľov predáva počas letnej tur. sezony napr. klobásu po 25,-/10 dkg tak aj 11 ju nepredáva za 18,- /10 dkg. Je to len príklad. To znamená nedáva všetky tržby do ERP /má aj čierne/. Teda odvolanie ÁNO ak je naozaj všetko "KOŠER" inak si kopete vlastný hrob...
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

eviketa
Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?
Chcem sa spytat ci dodatocne dorubena dan po kontrole bola dohodou, alebo podla pomocok. Ak bola dohodou, tak odvolanie je pripustne, ale len proti procesnym postupom nie proti vyske dorubenej dane.
Olga
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Oni nám dali zatiaľ protokol o kontrole a máme 8 dní aby sme sa vyjadrili.
0 0
lino ventura lino ventura

lino ventura je offline (nepripojený) lino ventura

V protokole sú uvedené preukázané kontrolné zistenia, malo by tam byť presne popísané akého porušenia zákona sa dotyčný dopustil. Tieto porušenia by mali byť podporené dôkazmi, ktorými DÚ disponuje. Nemajú nejaké?? Predsa nikto nemôže len tak určiť niekomu maržu.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

lino ventura
V protokole sú uvedené preukázané kontrolné zistenia, malo by tam byť presne popísané akého porušenia zákona sa dotyčný dopustil. Tieto porušenia by mali byť podporené dôkazmi, ktorými DÚ disponuje. Nemajú nejaké?? Predsa nikto nemôže len tak určiť niekomu maržu.
Myslím, že v zákone o správe daní a poplatkov je, že daňový úrad nemusí dokazovať, ale kontrolovaný subjekt áno. Takže môže to tak presne byť, že im urobili tabuľku na základe vykonaných kontrol v bydlisku a rovnakých zameraní a dovyrubili a nesúhlasíš? Dokazuj opak...

Určite to nerobia zo zlomyselnosti, ale skôr na základe dlhodobých skúsenosti. Ak to nie je príliš čisté a dovyrub nie je príliš veľká suma, tak by som radšej odporúčala dať žiadosť o odpustenie a myslím, že by bol aj vlk sýty aj baran celý, akože uviesť dôvod, že Vás to poskladá že máte fin. problémy ap. a väčšinou odpustia... .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Súhlasím s Jarkou s nimi sa zrejme neoplatí moc naťahovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať