Zavrieť

Porady

daňová kontrola 2

Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?
Usporiadat
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

eviketa
Oni nám dali zatiaľ protokol o kontrole a máme 8 dní aby sme sa vyjadrili.
No ved, presne zacituj z protokolu v zmysle akeho pargrafu sa dorubuje dan.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Takže : FO má výrobu a predaj lahôdok a aj predaj v bufete. Vo výrobni akceptoval správca dane 15% normu strát a úbytkov, hoci túto evidenciu neviedol . V bufete neakceptoval 10% normu strát a správca dane si stanovil 5% normu strát. Neakceptoval FO 10% normu. Na základe uvedeného použil správca dane § 29 z.511 a pristúpil k prepočtu tržieb .
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Já osobne vidím zlú komunikáciu s daňovou kontrolou. Podľa mojich skúseností to vždy prejednávajú s daňovým subjektom. Ako daňový subjekt, buď dokáže, že som mala tovar, ktorý som musela predať dokonca pod cenu /napredajné zásoby/ a to môhlo skresliť maržu ale k tomu treba mať podklady. Nesúhlasím s tým, že len treba účtovať ako dostanem doklady, príjem, výdaj atď., ale sledovať aj túto problematiku. Ako písala accad, každý podniká, aby mal zisk, ale nie iba /bokom/, ale hlavne vo firme. Už na to prišli aj na DU, takže sa nečudujme. Ak to už takto dopadlo, odvolala by som sa iba v prípade aspom
90%-nej istoty, že mám všetko OK. V tomto prípade je ešte výhoda nepresného zákona, že sa to dá obhájiť už počas kontroly.

Držím palce, nech sa rozhodnete tak, alebo onak.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Kontrola nemala námietky voči účtovníctvu. To bolo OK. Problém bol, že majiteľ (a žiaľ komunikovť mohli len s ním) moc tomu nerozumie a poskytoval nie presnné info. Tak sa do toho pustili. Ja len čakám na výsledok, lebo na jednej strane má pravdu aj DU - podnikám aby som mal zisk, na druhej strane si myslím, že by mi nemal kto určovať, aký rabat mám mať, čo je obvyké a voči čomu je to obvyklé ? Problém ktorého sa asi chytili je, že nebol nikde vykazovaný stav noriem a úbytkov . Takže vlastne vzali nákup tovaru odpočítali 5% ako stratné a dali k tomu 10%. Výsledok porovnali s príjmom za tržby a rozdiel zobrali ako základ na zvýšenie dane. A takmer 100tis. bolo na svete
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Tiež to vidím tak ako ALDA. Tiež som mala daňovú kontrolu a keď našli nezrovnalosť, tak oznámili daňovému subjektu o tejto veci. Mal možnosť k tomu podať vysvetlenie a až potom sa písal protokol. Čiže ešte pred písaním protokolu dostal možnosť k danej veci sa vyjadriť.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

eviketa, podľa toho, čo píšeš, neváhaj osloviť daňového poradcu...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jara
Určite to nerobia zo zlomyselnosti, ale skôr na základe dlhodobých skúsenosti. Ak to nie je príliš čisté a dovyrub nie je príliš veľká suma, tak by som radšej odporúčala dať žiadosť o odpustenie a myslím, že by bol aj vlk sýty aj baran celý, akože uviesť dôvod, že Vás to poskladá že máte fin. problémy ap. a väčšinou odpustia... .
Jarka, zaujal ma koniec vety :...a väčšinou odpustia...
No teda ja mám iné skúsenosti a nejedná sa o dane ale o penále. Klient pomaly spáva pod mostom a neodpustili mi ani korunu
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

eviketa
Kontrola nemala námietky voči účtovníctvu. To bolo OK. Problém bol, že majiteľ (a žiaľ komunikovť mohli len s ním) moc tomu nerozumie a poskytoval nie presnné info. Tak sa do toho pustili. Ja len čakám na výsledok, lebo na jednej strane má pravdu aj DU - podnikám aby som mal zisk, na druhej strane si myslím, že by mi nemal kto určovať, aký rabat mám mať, čo je obvyké a voči čomu je to obvyklé ? Problém ktorého sa asi chytili je, že nebol nikde vykazovaný stav noriem a úbytkov . Takže vlastne vzali nákup tovaru odpočítali 5% ako stratné a dali k tomu 10%. Výsledok porovnali s príjmom za tržby a rozdiel zobrali ako základ na zvýšenie dane. A takmer 100tis. bolo na svete
Urcite hned z vykazov kontrolori vicitali nizke trzby a tak vzniklo podozrenie, ze neeviduje vsetky trzby cez ERP a tak sa pustili do vypoctu marze, asi aj ta bola nizka, tak trzby dopocitali. Majitel nevedel preukazat v zmysle par. 29 z. 511/92 dovod nizkych trzieb a este ani neviedol ziadnu evidenciu prirodzenych strat a ubytkov, takze mne z toho vyplyva, ze dodanenie bolo spravne. Teraz DU u obchodnikoch, restauraciach, pohostinstvach ... / kde je povinnost evidovat trzby cez ERP/ bezne takto dodanuju. Co viem aj su uspesny v odvolacom konani. Jednoducho dorubena dan podla pomocok/ to su tie ich vypocty/ v zmysle ich metodickeho pokynu z DR. Pri vyssom obrate 100 000 je hned.
Olga
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Tento postup bežne uplatňuje aj daňový úrad v našom regióne. S takým komentárom, že je nemysliteľné, aby podnikateľ obchodník predával tovar s nízou až nulovou maržou. Ak sa obchodník bráni dodaneiu, reakcia DÚ je taká, že mu teda urobia hĺbkovú kontrolu a nájdu "dôvod" nízkej marže. Nekomentujem to, ale je fakt, že to daňoví kontrolóri bežne praktizujú.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Asi vedia prečo. Ak podnikateľ nakúpi za 100, predá za 100 a ešte z toho žije on a 3 zamestnanci????? Pokiaľ nemáš všetko košer, tak sa do odvolania nepúšťaj. Moja rada. Pokiaľ je všetko OK, tak do toho.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať