Zavrieť

Porady

uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporeni

EXPE EXPE

EXPE je offline (nepripojený) EXPE

Prosím Vás vie mi niekto poradiť v súvislosti so starobným dôchodkovým sporením? Náš zamestnanec mi priniesol potvrdenie z jednej DSS, na ktorom je napísané, že má povinnosť oznámiť svojmu zamestnávateľovi uzatvorenie tejto zmluvy a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia. Vie mi niekto poradiť, či to treba aj niekde na úrad nahlásiť, alebo stačí ak si to potvrdenie od zamestnanca iba založím. Ďakujem.
Usporiadat
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Iba založiť
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Zatial iba zalozit. ALe ako uz tu bolo popísané, príde cas, kedy na výplatných páskach budú zamestnávatelia uvádzat odvody poistného clenené aj na Soc. poist. a DSS. Zákon o DSS predbehol trochu ostatné predpisy lebopodla neho to musia uz teraz poistenci ohlasovat zamestnátelovi.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Ja už len dodám, že sa to bude uvádzať aj vo výkazoch do SP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Anita, Chobot - a to máte odkiaľ ?
0 0
Jevajs Jevajs

Jevajs je offline (nepripojený) Jevajs

anita
Ja už len dodám, že sa to bude uvádzať aj vo výkazoch do SP.
Ak je to pravda, tak je to na hlavu postavené. Všetky údaje s tým spojené predsa SP už má a v prípade zmien bude mať. Či vykazované výkazy ukazujú že treba vykazovať ešte nevykazované? A čo takto ešte priemerný počet výkalov /pardon/ výkazov za vykazované obdobie?
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
EXPE
Prosím Vás vie mi niekto poradiť v súvislosti so starobným dôchodkovým sporením? Náš zamestnanec mi priniesol potvrdenie z jednej DSS, na ktorom je napísané, že má povinnosť oznámiť svojmu zamestnávateľovi uzatvorenie tejto zmluvy a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia. Vie mi niekto poradiť, či to treba aj niekde na úrad nahlásiť, alebo stačí ak si to potvrdenie od zamestnanca iba založím. Ďakujem.
Zatiaľ iba zaloziť. ale ja osobne mám v mzdovom programe v trvalých údajoch zamestnanca otázku či má zmluvu alebo nie, takže to tam nahadzujem. Na výplatnej páske má dotyčný informáciu o tom koľko odvádza on a koľko zamestnávateľ. Robím to tak od 1/2005. Je to len informatívny údaj.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pomaly sa na to pripravujú aj ostatné programy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Eva Farkasová
Na výplatnej páske má dotyčný informáciu o tom koľko odvádza on a koľko zamestnávateľ. Robím to tak od 1/2005. Je to len informatívny údaj.
Dovoľte drzú otázku - a ako Vy viete, akým algoritmom rozdelí Sociálna poisťovňa tých Vami odvedených 14%, v ktorých je:
- 5% poistného na dôchodkové poistenie,
- 9% príspevku na starobné dôchodkové sporenie,
- a z nich 0,5%, ktoré si SP necháva za réžiu s prerozdeľovaním príspevkov?

Toto je z pohľadu tvorcu softvéru dnes čierna skrinka. Na stretnutí tvorcov softvérov a informatikov SP dňa 7.4. nám bolo sľúbené, že sa tento algoritmus dozvieme. Dodnes ale tento algoritmus nepoznáme. Aspoň teda ja nie, možno autor Vami používaného programu ho ovláda, neviem.

Viete, ide o to, že Vy dáte zamestnancovi pásku, na ktorej bude napríklad uvedené, že ste zamestancovi dali príspevok na SDS 1000 Sk. Sociálna poisťovňa však v skutočnosti pošle zamestnancovi na účet len 999 Sk. Zamestnanec dostane výpis z účtu a bude Vás naháňať, kde je tá chýbajúca koruna.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Pán Mihál,

Sociálna poisťovňa 13.5.2005 oboslala softvérové firmy mailom, v ktorom bol priložený aj zápis zo spomenutého stretnutia obsahujúci aj informáciu o algoritme rozdelenia 14% odvodov zamestnávateľa na časti 5% a 9%.

Avšak ešte stále ide o čiernu skrinku, keďže v zápise nie je uvedená ani čiarka na tému výpočtu 0,5%, ktoré sú províziou sociálnej poisťovne za náročné úkony spojené s redistribúciou peňazí, ktoré jej nepatria a drží si ich na účte podľa zákona až 60 dní a niekedy asi aj dlhšie. Správy v médiách, ktoré sa objavili v ostatných dvoch týždňoch, ma navádzajú na myšlienku o "podržaní" peňazí sporiteľov v sociálnej poisťovni aj nad limit 60 dní.


Zo spomenutého zápisu vyberám pasáž o algoritme rozdelenia 14% na časti 5% a 9%:

"Odvody dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) do druhého piliera zabezpečuje Sociálna poisťovňa z údajov výkazov poistného s využitím údajov o uzatvorených zmluvách zamestnancov s DSS. 9% pre DSS sa získa z odvedenej sumy 14%. Do DSS sa odvádza suma zaokrúhlená na 2 desatinné miesta. Napríklad odvod 14% je 1427 Sk, potom 1% je 101.9285714286, 9% je 917.3571428571 a odvod do DSS je 917.36 Sk."

Dúfam, že Sociálna poisťovňa ma neobviní z prezradenia "tajnej" informácie, ktorá by podľa môjho názoru mala byť verejne prístupná buď na webe Sociálnej poisťovne alebo na weboch DSS.
0 0
EXPE EXPE

EXPE je offline (nepripojený) EXPE

Ďakujem všetkým za odpoveď. Ja som tieto informácie vôbec nezachytila.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Aj dnes na rádii Expres čosi hovorili o 2.pilieri a o výplatných páskach, zachytila som len malý úryvok ako vlastne človek čo si dá 2.pilier uvidí na výplatnej páske, koľko mu tam zamestnávateľ odvádza peniažkov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
endrju
Sociálna poisťovňa 13.5.2005 oboslala softvérové firmy mailom, v ktorom bol priložený aj zápis zo spomenutého stretnutia obsahujúci aj informáciu o algoritme rozdelenia 14% odvodov zamestnávateľa na časti 5% a 9%.

Avšak ešte stále ide o čiernu skrinku, keďže v zápise nie je uvedená ani čiarka na tému výpočtu 0,5%...
Andrej, súhlasím s Vašim príspevkom a zdôrazňujem, že v citovanom zápise zo stretnutia soft.firiem v SP nie je ani slovo o tom, akým spôsobom si SP strhne svojich zaslúžených 0,5%. Preto citovaný algoritmus považujem za zavádzanie. Sporiteľovi v skutočnosti príde na účet menšia čiastka, než ako sa uvádza v citovanom zápise SP.

...alebo žeby sa SP dobrovoľne zriekla tých 0,5%? To by bolo vskutku šľachetné gesto.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál
...alebo žeby sa SP dobrovoľne zriekla tých 0,5%? To by bolo vskutku šľachetné gesto.
Pán Mihál,
Sociálka si svoje zaslúžené peniaze nenechá určite ujsť.
0,5% z tých xxx miliónov poistného by som privítal na mojom účte bez reptania aj ja.
Podľa môjho názoru si pán Hamaš pre nás programátorov nechal "do zálohy" nejaké informácie na budúce stretnutie. Alebo mu skúsime zavolať?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Andrej, ja by som sa na to radšej ...
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

Jozef Mihál
Andrej, ja by som sa na to radšej ...
Ja takisto. Som tiez programator a uz riesim u zakaznikov problem, ze udaj, ktory maju na vyplatnej paske sa nezhoduje s tym, čo maju na ucte v DSS.

S kontaktovanim p.Hamasa mam hrozne skusenosti.

Skusal som to pocitat roznymi sposobmi, roznymi zaokruhleniami, furt mi vychadza viac ako posiela SP.
A o tom zdrziavani penazí ani nehovoriac...
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Takže vo výplatným páskach sa nemá nič uvádzať a v mesačných výkazoch sa uvádza len za zamestnanca 4% (bez detí) a za zamestnávateľa 14 %?
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

ESTER
Takže vo výplatným páskach sa nemá nič uvádzať a v mesačných výkazoch sa uvádza len za zamestnanca 4% (bez detí) a za zamestnávateľa 14 %?
Priznám sa, neviem, na základe akého bodu v Zákone sa má na výplatných
páskach vykazovať príspevok do DSS, ale dovolím si odcitovať z Národného
poistenia - februárové číslo - strana 17:

"Od apríla sa zmení štruktúra výplatnej pásky. Zamestnanec totiž už bude
presne vedieť, koľko peňazí z jeho hrubej mzdy pôjde na súkromný účet
v dôchodcovskej správcovskej spoločnosti (DSS), ktorú si predtým vybral.
Odvod na dôchodkové sporenie bude ďalšou osobitnou kolónkou. Ľudia tak
budú vidieť každý mesiac, koľko peňazí im reálne na účte pribudne," uviedol
minister práce Ľudovít Kaník.

Zdá sa teda, že pán minister vie, presne koľko peňazí SP posiela na účty
sporiteľom. Asi by sme sa mali naňho obrátiť, aby nám tento algoritmus
prezradil.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

To TMarek:

Informáciu z Národného poistenia, v ktorom citovali výrok pána ministra, by som zaradil do kategórie správ z agentúry JPP (za "starého" režimu sa často citovala aj agentúra "rádio Jerevan").
Pán minister mal na mysli zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci, ktorým bolo novelizované aj ustanovenie Zákonníka práce o výpočte celkovej ceny práce (§130, ods. 5, druhá veta "Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."). Z citátu je asi zrejmé, že novela Zákonníka práce neukladá povinnosť osobitne vypočítavať príspevok zamestnávateľa do druhého piliera. Sociálna poisťovňa Vám osobitne vypočítané poistné do druhého piliera ani neumožňuje vykázať na výkazoch.
Novelou boli len upresnené položky, z ktorých sa celková cena práce skladá. Bežná prax je, že sa sčítajú všetky percentá povinných odvodov a tými sa "upraví" hrubá mzda. Celková cena práce je taký výmysel, ktorý 99% zamestnancov nič nehovorí a spôsobuje len zmätok. Aj tak je to číslo, z ktorého nič nevyčítate. Skutočná "cena práce" sa neskladá len z hrubej mzdy a povinných odvodov na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie. Podľa môjho názoru by tam mali byť, napríklad, aj príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier), povinné odvody do sociálneho fondu, náklady na zabezpečenie stravovania zamestnancov a pod., o ktorých §130 ods. 5 Zákonníka práce cudne mlčí.

A na záver. V minulom roku som poslal mail s otázkou na adresu pána ministra, ktorá je zverejnená na internetovej stránke MPSVaR. Pracovníci kancelárie ministra ma v odpovedi na otázku nezabudli upozorniť, že sa nemám obracať na ministra s takými otázkami, na ktoré dokáže odpovedať aj referent z oddelenia XY. Samozrejme, mailová adresa príslušného referenta s uvedením informácie o tom, že tento referent má v pracovnej náplni odpovedanie na zvedavé otázky, na internetovej stránke MPSVaR chýbala a chýba dodnes.
Naposledy upravil endrju : 09.06.05 at 09:01 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rozpis poistného a príspevkov platených zamestnávateľom bude musieť byť na výpl.páskach uvedený od 1.7.2005. Viď téma:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10026
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
endrju
"Odvody dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) do druhého piliera zabezpečuje Sociálna poisťovňa z údajov výkazov poistného s využitím údajov o uzatvorených zmluvách zamestnancov s DSS. 9% pre DSS sa získa z odvedenej sumy 14%. Do DSS sa odvádza suma zaokrúhlená na 2 desatinné miesta. Napríklad odvod 14% je 1427 Sk, potom 1% je 101.9285714286, 9% je 917.3571428571 a odvod do DSS je 917.36 Sk."
Uvažujem o tom už dlho a napokon dávam za pravdu tomu, čo nám napísal pán Hamaš.

Podľa poslednej novely Zákonníka práce, platnej od 1.7.2005, na výplatnej páske má byť uvedená suma "príspevku na starobné dôch.sporenie, ktoré platí zamestnávateľ"

A to je iná suma ako suma, ktorú v skutočnosti odošle Sociálna poisťovňa na dôchodkový účet sporiteľa.

Preto ak na výplatnú pásku uvedieme sumu v zmysle pokynov pána Hamaša, urobíme to dobre. Zákonník práce totiž nehovorí o tom, že na páske má byť suma, ktorú SP odošle na účet zamestnanca.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať