Zavrieť

Porady

Sociálna poisťovňa - novela k 1.7.2005

<O:pPoslanci schválili v treťom čítaní 18.5.2005 novelu zákonov 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku a z. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Zatial som ho nenašla v zbierke, ale v médiach sa o ňom už trochu hovorí, hlavne z dôvodu zmien v zákone o rodičovskom príspevku. Mňa zaujala zmena v sociálnom poistení kde už nebude rodičovská dovolenka znamenať vylúčenie z platenia ( § 140) ale prerušenie platenia (§ 26). To by malo vplyv i na výpočet DVZ. Samozrejme kým nebude platná ďaľšia pripravovaná novela kde už pravdepodobne nebude prerušenie znamenať prepočet DVZ.</O:p>
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nasleduje hlboký povzdych programátora mzdového softvéru.

V uvedenej novele je ukryté všeličo. Napríklad i to, že s účinnosťou od 1.7.2005 dochádza k ďalšej novelizácií Zákonníka práce - cena práce sa na výplatnej páske už musí rozpísať na mzdu + náhrady mzdy a osobitne na všetky možné odvody ktoré platí zamestnávateľ (nielen príspevok do II.piliera ale aj napr. poistné na úrazové poistenie - všetko OSOBITNE.)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tu je novela o ktorej sa bavíme.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

No ako tak čítam znenie novely, tak výplná páska bude v budúcnosti plne zapísaná A4 číslami, ktoré 90% zamestnancom nebudú nič hovoriť..., lebo pre nich je najdôležitejšia kolonka výplata na účet.

Mňa aj tak najviac zarazilo, že zmenili rozhodujúce obdobie na zistenie POMB. Posúva sa to o 10 rokov späť. Divím sa, že tak potišku jednou vetičkou neposunuli aj dôchodkový vek. Po tom, ako naši reformátori vyhlasovali, akú dobrú dôchodkovú reformu vymysleli, tak opäť sa niečo mení... Minule to bola dôchodková hodnota pre rok 2005, teraz rozhodujúce obdobie a o pol roka môžme čakať niečo iné...
0 0
VieraS VieraS

VieraS je offline (nepripojený) VieraS

endrju
"A ja si stále myslím, že to nemáááá chybu..." Elán na hrad!!!

Novela je skutočne SUPEEEEER.
Už sa teším na letné stretnutie s pánom Hamašom. Pravdepodobne budeme prerábať opäť XML pre SP.
Pán Kaník sa musel veľmi hlboko zamyslieť pred predložením takejto novely do parlamentu. A parlament mu ju schválil! A ako napíšeme zamestnancovi ZP za zamestnávateľa na pásku keď ešte stále to treba počítať z úhrnu vymeriavacích základov všetkých zamestnancov v konkrétnej poisťovni?

Elán na hrad!!! "... si stále myslím, že to nemáááá chybu"
NEVADÍ, NEVADÍ - pošlite link na túto tému na Porade. Prosím.
Nemyslím, že by sa potrebovali prerábať xml súbory pretože zloženie ceny práce nemá vplyv na odvody do SP. Rozumiem tomu tak, že cena práce je informatívny údaj kde sme aj do 31.12.2004 uvádzali ZP vypočítané z VZ zamestnanca, čo v úhrne nemohlo korešpondovať s úhradou. Zaujíma ma príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktorého výpočet p. Hamaš na poslednom stretnutí sľúbil zverejniť. Vie už niekto kde sa k tomu výpočtu možno dopátrať?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VieraS:
Asi poznáte tému

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9443 (v nej najmä príspevok č.10)

alebo nie?
0 0
VieraS VieraS

VieraS je offline (nepripojený) VieraS

Jozef Mihál
VieraS:
Asi poznáte tému

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9443 (v nej najmä príspevok č.10)

alebo nie?
Vďaka za nasmerovanie, tému som nepostrehla a my sme nedostali ani zápis. Pozriem za tým.
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

endrju
"A ja si stále myslím, že to nemáááá chybu..." Elán na hrad!!!

Novela je skutočne SUPEEEEER.
Už sa teším na letné stretnutie s pánom Hamašom. Pravdepodobne budeme prerábať opäť XML pre SP.
Pán Kaník sa musel veľmi hlboko zamyslieť pred predložením takejto novely do parlamentu. A parlament mu ju schválil! A ako napíšeme zamestnancovi ZP za zamestnávateľa na pásku keď ešte stále to treba počítať z úhrnu vymeriavacích základov všetkých zamestnancov v konkrétnej poisťovni?

Elán na hrad!!! "... si stále myslím, že to nemáááá chybu"
NEVADÍ, NEVADÍ - pošlite link na túto tému na Porade. Prosím.
A už je známy nejaký termín letného stretnutia s p.Hamašom ?
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

VieraS
Nemyslím, že by sa potrebovali prerábať xml súbory pretože zloženie ceny práce nemá vplyv na odvody do SP. Rozumiem tomu tak, že cena práce je informatívny údaj kde sme aj do 31.12.2004 uvádzali ZP vypočítané z VZ zamestnanca, čo v úhrne nemohlo korešpondovať s úhradou. Zaujíma ma príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktorého výpočet p. Hamaš na poslednom stretnutí sľúbil zverejniť. Vie už niekto kde sa k tomu výpočtu možno dopátrať?
Asi to vie iba p.Hamas. A mozno este p.Kanik.
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Matafe
Úplne s tým súhlasím , škoda papiera.
0 0
laur12 laur12

laur12 je offline (nepripojený) laur12

matafe
...Mňa aj tak najviac zarazilo, že zmenili rozhodujúce obdobie na zistenie POMB. Posúva sa to o 10 rokov späť. Divím sa, že tak potišku jednou vetičkou neposunuli aj dôchodkový vek. Po tom, ako naši reformátori vyhlasovali, akú dobrú dôchodkovú reformu vymysleli, tak opäť sa niečo mení... Minule to bola dôchodková hodnota pre rok 2005, teraz rozhodujúce obdobie a o pol roka môžme čakať niečo iné...
Ano, vsimla som si, ze 1994 nahradili 1984, mozete mi poradit prosim, aky to ma prakticky dopad na vysku dochodku?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vo všeobecnosti by vďaka posunutiu sledovania osobných mzdových bodov až do roku 1984 malo dôjsť k väčšiemu spriemerovaniu dôchodkov. V roku 1984 a nasledujúcich platové rozdiely neboli až také veľké. Prakticky to znamená, že ľudia, ktorí od roku 1994 mali nadpriemerný vymeriavací základ, budú mať vďaka tomuto opatreniu v zásade o čosi nižšie dôchodky a naopak.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím o radu : Ak je zamestnanec ktorému riadne odvádza zamestnávateľ na ZP mesačne zo mzdy, pritom aj podniká a zo živnosti si platí tiež do ZP, má sa ešte prihlasovať a platiť ZP aj z činnosti vykonávanej v dozornej rade iného podniku? - tam mu podľa pásky strhávajú iba daň a bojí sa že potom bude mať veľké nedoplatky..., poradíte prosím?

vďaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sway - ZP sa neplatí z odmien za členstvo v dozornej rade. Takto to platí do 31.8., od 1.9. sa bude platiť ZP aj z odmien člena dozornej rady.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Nemozem v tejto novele ani napriek podrobnemu citaniu najst jasne napisane, ze od 1.7. budem moct mat popri rodicovskom prispevku i prijem a nebude sa mi kratit prispevok. Je to tam? Su tam nejake podmienky, napr. len ciastocny uvazok alebo nejaka hranica prijmu? To o statnych predskolskych zariadeniach som tam nasla, ze tam dieta nemoze byt umiestnene. Vopred dakujem za odpoved.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jozef Mihál
sway - ZP sa neplatí z odmien za členstvo v dozornej rade. Takto to platí do 31.8., od 1.9. sa bude platiť ZP aj z odmien člena dozornej rady.
mockráááát vďaka !!!!!
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
Jozef - oprav ma ak sa mýlim prosím:
to posunutie o 10 rokov späť bude mať za následok aj to, že menej sa bude dať vybrať CASH naraz z druhého piliera pri dovŕšení dôchodkového veku? teda ak sa dožijem samozrejme a že budem mať platené z vyšších vymeriavacích základov...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tibor, suma vybraná sporiteľom pri dovŕšení dôchodkového veku z II.piliera závisí len od výšky aktuálne platného životného minima a samozrejme od výšky nasporenej sumy.

Zmena spôsobu výpočtu dôchodku - posunutie sledovania OMB až do roku 1984 - s tým nemá nič spoločné - táto zmena ovplyvní výpočet výšky dôchodku z I.piliera.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ahojte nemala som moznost odsledovat vsetky prispevky na temu rodicovskeho tak mozno to pisem uz aj zbytocne, ale zakon o rodicovskom prispevku z 18.5.2005 je schvaleny v zbierke zakonov c. 244/2005
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Ako vidíme, od 1.7.05 bude rodičovská dovolenka považovaná za prerušenie platenia poistného na SP, čo je zo zákona celkom jasné. Čo ma však zaráža je opäť stanovisko pracovníkov SP, ktorí tvrdia, že takto sa má od 1.7.05 posudzovať aj materská dovolenka. Zdôvodňujú to tým, že poznámka pod čiarou k odkazu 45a) v novele znie: §166, §168 ods.5 a §169 ZP, a v týchto je pojednávané spoločne o materskej a rodičovskej dovolenke.
Aký je teda prosím na toto vyjadrenie pracovníkov SP váš názor ??? Ideme do programov zapracovávať to, čo hovorí zákon, alebo to, čo hovoria pracovníci SP ???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Hm, ako by som to povedal, aby som niekoho neurazil...

Takže poviem to na plnú hubu. Stanovisko pracovníkov SP je somarina.

Zákon č.461/2003, § 26 ods.1 písm. e) znie:
"čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu.45a)"

Zákon hovorí o "rodičovskej dovolenke" s tým, že vysvetlenie pojmu "rodičovská dovolenka" je dané odkazom na § 166, § 168 ods.5 a § 169 Zákonníka práce".

Uvedené paragrafy Zákonníka práce definujú pojem "materská dovolenka a rodičovská dovolenka". Odkaz 45a) je absolútne v poriadku a odkazuje na tie ustanovenia Zákonníka práce, ktoré okrem iného definujú. čo je to "rodičovská dovolenka". To, že tieto ustanovenia zároveň definujú aj pojem "materská dovolenka", nie je podstatné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať